​بررسی جوانب مختلف زیارت اربعین در «کوثر اربعین»

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ آبان ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۵۵
 
 
معاون بین‌الملل و امور فرهنگی دفتر مرجعیت آیت‌الله العظمی جوادی آملی با اشاره به انتشار کتاب «کوثر اربعین»، گفت: در این کتاب، جوانب مختلف زیارت اربعین از سوی این مرجع تقلید شیعیان، بررسی شده است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد بین‌المللی علوم وحیانی اسراء، سیدمهدی طباطبایی، معاون بین‌الملل و امور فرهنگی دفتر مرجعیت آیت‌الله العظمی جوادی آملی درباره کتاب «کوثر اربعین» بیان کرد: این کتاب مجموعه‌ای برگرفته از اندیشه‌ها، سخنان، نوشته‌ها و بیانات آیت‌الله جوادی آملی درباره زیارت اربعین بوده و دلایل اهمیت این زیارت و اصل زیارت سیدالشهدا(ع) را نیز ارائه می‌کند.
 
وی افزود: کتاب «کوثر اربعین» چند بخش مهم دارد؛ بخش نخست درباره اصل زیارت است. اهمیت زیارت، فلسفه و حکمت آن، قلمرو تاثیر دعا و زیارت، آداب، اهداف و آثار زیارت در این بخش آمده است. ممکن است برخی افراد به‌ویژه با شبهاتی که جهل وهابیت درباره زیارت قبور بزرگان، اولیا خدا و امامان معصوم (ع) منتشر می‌کنند، نسبت به اصل زیارت و اهمیت آن دچار شبهه شوند و سوالاتی برای آن‌ها پدید آید که نکند به‌زعم وهابیت، زیارت قبور به‌ویژه قبور اهل بیت (ع) امری خلاف شریعت باشد؛ لذا این بخش از کتاب هم از جهت آیات قرآن و هم در خلال روایات از پیامبر اکرم و اهل بیت (ع) به این شبهه و سوال پاسخ داده است.
 
طباطبایی درباره بخش دوم این کتاب گفت: در این بخش درباره زیارت امام حسین (ع)، اهمیت این زیارت، همچنین پاداشی که برای زیارت امام حسین (ع) در روایات مطرح شده، نکاتی ارائه شده است. بخش سوم این کتاب نیز به زیارت اربعین می‌پردازد و از ویژگی‌های عدد اربعین و یا ۴۰ به‌طور مبسوط سخن می‌گوید. بیان تاریخچه زیارت اربعین از دیگر محورهای این بخش است. اینکه آیا اهل بیت (ع) در همان سال و در چهلمین روز شهادت سیدالشهدا (ع) در همان سال به کربلا مراجعت داشته‌اند یا در سال بعد به کربلا مراجعه کرده‌اند، در این بخش به‌طور کامل توضیح داده شده است.
 
معاون بین‌الملل و امور فرهنگی دفتر مرجعیت آیت‌الله العظمی جوادی آملی، ادامه داد: جایگاه زیارت اربعین در منابع شیعی به‌ویژه این روایت از امام حسن عسگری(ع) که فرمودند: «علامات مومن، ۵ چیز است و یکی از آن‌ها را زیارت اربعین برشمرده‌اند». بنابر فرموده علامه جوادی آملی اینکه زیارت اربعین در کنار علایم دیگر که یکی از آن‌ها 51 رکعت نماز واجب و مستحب است، نشان‌دهنده این است که زیارت اربعین نه تنها علامت مومن است، بلکه امری است که در کنار نماز واجب و مستحب قرار گرفته و این اندازه اهمیت دارد.
 
وی بیان کرد: همچنین در این بخش آموزه‌های برجسته‌ای از اربعین و تحلیلی بسیار زیبا از سفر‌های مختلف اربعین ارائه شده است. در بخش‌های دیگر کتاب حاضر، درباره پیاده‌روی برای زیارت امام حسین (ع)، آداب سفر، آثار فرهنگی، اجتماعی و سیاسی که در پیاده‌روی اربعین وجود نیز مطالبی آمده است. این کتاب برگرفته از آثاری است که آیت‌الله جوادی آملی در ارتباط با زیارت به‌ویژه زیارت اربعین دارد. در پایان هر فصل این کتاب، فهرست آیات و روایات و منابع آمده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 267078