جمشید خانیان: تغییر در قواعد نوشتن موجب کنجکاوی می‌شود

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۴
 
 
جمشید خانیان در نشست ادبی دوپنجره کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان لرستان گفت: نوشتن قواعدی دارد که با خلاقیت می‌توان آن را تغییر داد تا موجب کنجکاوی و کشف شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) کتاب «عاشقانه‌های یونس در شکم ماهی» اثر جمشید خانیان، هشتم آذر ۱۳۹۷ در نشست ادبی «دوپنجره» از سوی اعضا و مربیان مراکز فرهنگی هنری کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان استان لرستان در حضور نویسنده آن نقد و بررسی شد.

بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون، خانیان در این نشست ضمن پاسخ‌گویی به پرسش‌های مطرح شده اظهار داشت: همواره تلاش می‌کنم قصه‌ام را درست تعریف کنم و هریک از عناصر در جای خود قرار بگیرد.

وی افزود: دوست دارم مخاطبان به صورت یک فیلم یا یک تئاتر برداشت خود را از داستانم داشته باشند و به تعداد تمام خوانندگان نتیجه‌گیری‌های متفاوتی برداشت شود.

خانیان با بیان این نکته که، کودکان و نوجوانان ما بسیار باهوش هستند اظهار داشت: هرگز چیزی را به خواننده القاء نمی‌کنم.

وی در این نشست که با حضور اعضا و مربیان مراکز کانون شهرستان‌های خرم‌آباد، نورآباد، کوهدشت، پلدختر و الشتر برگزار شد نویسنده رمان «عاشقانه‌های یونس در شکم ماهی» در زمینه‌ شخصیت‌پردازی در داستان یادآور شد: آدم‌های داستان به واسطه‌ دلبستگی‌هایی مانند خانه، وسایل و... شکل می‌گیرند و درباره‌ی آن‌ها شخصیت‌پردازی می‌شود.

این نویسنده در پاسخ به پرسش اعضا درباره تشبیه‌ها، عنوان داشت: این تشبیه‌ها، حاصل تجربه‌های نویسنده از دنیای پیرامون است که در آثار خود آن را به تصویر می‌کشد.

خانیان در ادامه به اعضای مراکز کانون توصیه کرد برای نویسنده شدن باید کتاب‌خوان خوبی باشند چرا که خواندن به آن‌ها کمک می‌کند تا شخصیت خودشان را بشناسند.

گفتنی است دربخش دوم نشست دوپنجره کانون لرستان نیز اعضا و مربیان مراکز سه‌گانه شهرستان بروجرد و اعضای انجمن ادبی مراکز شهرستان‌های دورود، الیگودرز، ازنا، اشترینان در مرکز شماره ۳ کانون بروجرد با این نویسنده دیدار و گفت‌وگو کردند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 268450