صالحی در مجلس شورای اسلامی:

حمایت ویژه از 500 نویسنده صاحب اثر در موضوع اربعین

نماینده زابل قانع شد
 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۷ ساعت ۱۵:۴۹
 
 
سید‌عباس صالحی، در پاسخ به پرسش نماینده زابل در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اهمیت توجه به اربعین، به حمایت از 500 نویسنده‌ صاحب اثر در حوزه اربعین اشاره کرد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی صبح امروز با حضور در صحن مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال حبیب الله دهمرده نماینده زابل مبنی بر این که چه اقدامات اساسی برای مسائل فرهنگی به‌ویژه در راهپیمایی اربعین حسینی(ع) انجام شده، گفت: باید ماهیت مردمی اربعین را حفظ کنیم. در ایام اربعین و بعد از آن باید نگاه و فضای فرهنگی این مراسم را منتقل کنیم و ما در این مسیر به جلو پیش می‌رویم.
 
صالحی بعد از تشریح اقدامات این وزارتخانه در ایام اربعین و بعد از آن گفت: رویکردها در این موضوع توسط رهبر معظم انقلاب، دولت و مجموعه سیاست‌گذاران فرهنگی تنظیم شده است، مبنی بر این که راهپیمایی و زیارت اربعین باید ماهیت مردمی خود را حفظ کند و دولت نقش تسهیل‌گری و کمتر تصدی‌گری داشته باشد و ما بتوانیم فرهنگ و حرمت کشور میزبان را حفظ کنیم.

وی با بیان این که باید از فرصت راهپیمایی اربعین حداکثر بهره‌برداری را داشته باشیم به تشریح اقدامات این وزارتخانه در این راهپیمایی بزرگ پرداخت.

صالحی، چاپ و توزیع 2 میلیون کتاب راهنمای زائر طی سال‌های ٩٦ و ٩٧، حضور سه هزار مبلغ (مبلغان داوطلب)، تهیه و تولید کلیپ‌های آموزشی در شبکه‌های اجتماعی، ساماندهی بیش از ١٠٠ موکب سازمان اوقاف و امور خیریه که از لحاظ مادی و معنوی نیازهای زائران را توجه داشته از مهم‌ترین اقدامات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در راهپیمایی اربعین امسال ذکر کرد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: این موکب‌ها فرصت‌هایی را فراهم کردند که زائران بتوانند در داخل ایران، پایانه‌های مرزی و داخل خاک عراق بهره‌مند شوند.

صالحی تصریح کرد: ما نمایشگاه‌ها و اجراهای نمایشی در پایانه‌های مرزی برای استفاده زائران در سال گذشته و امسال برگزار کردیم ازجمله سینمای سیار که در پایانه مرزی مستقر شد تا فیلم‌های متناسب با شرایط معنوی اربعین ارائه کند.

وی همچنین گفت: در طول مسیر راهپیمایی نمایشنامه‌ها و آیین‌های نمایشی توسط هنرمندان اجرا شد، ٢٠ گروه از مربیان کودک و نوجوان با ٣٠ هزار بسته در فضاهای پایانه‌ها و عراق امور فرهنگی و معنوی را برای کودکان و نوجوانان که همراه با خانواده حرکت می‌کردند، ارائه کردند و ٩٠ قاری ممتاز با بیش از هزار و 300 برنامه در فضای عراق کار می‌کردند.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: ٤٠ نوحه و موسیقی متناسب با فضای اربعین تولید شد، ١٢٠ سخنران و هزار و 400 مراسم سخنرانی در ایام اربعین برگزار شد، پیوست فرهنگی برای همه موکب‌ها ابلاغ و ارسال شد.

صالحی یادآور شد: با آسیب‌شناسی که از سال‌های گذشته اتفاق افتاده این پیوست‌های فرهنگی آسیب‌هایی که در موکب ها اتفاق می افتد را به حداقل می‌رساند.

وی تصریح کرد: برنامه‌های از این قبیل با این نگاه بوده است که ایام زیارت اربعین در داخل ایران و خارج از ایران فضای مناسبی داشته باشیم.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطرنشان کرد: امسال یک میلیون و ٨٠٠ هزار نفر در سامانه سماح اربعین ثبت‌نام کردند و حجم زوار حجم قابل توجهی بود، اما حرکت‌هایی با این نگاه انجام شد تا از فضای زیارت برای ارتقای فرهنگی استفاده کنیم.

صالحی ادامه داد: ما پس از مراسم اربعین حسینی برنامه‌های فرهنگی متعددی برای فضای فرهنگی اربعین برگزار کردیم، بیش از ٢٠ عنوان کتاب در موضوع اربعین با نگاه داستانی، شعر و دلنوشته چاپ شده، سوگواره عبرات با موضوع اربعین در سال ٩٦ و ٩٧ برگزار شد و هفت جلد آثار منتخب این سوگواره چاپ شده است.

وی افزود: جشنواره فیلم و عکس اربعین با عنوان مسیر عشق بیش از سه هزار و ٥٠٠ اثر داشته است، نمایشگاهی از هنرهای تجسمی از اربعین برگزار شده است، مسابقه بین‌المللی فیلم مستند با عنوان مهر محرم برگزار شده است که این مسابقه آثار قابل توجهی را ارائه کرده است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی یادآور شد: در ایام زیارت اربعین و بعد از آن باید نگاه و فضای فرهنگی اربعین را منتقل کنیم و در این راستا پیش می‌رویم.

وی بخشی از وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را مستندسازی موضوع اربعین ذکر کرد که در این باره ٣٠ فیلم مستند و دو فیلم کوتاه ساخته شد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان این که حمایت از تولید فیلم سینمایی ناشناس در دستور کار قرار گرفته است، اظهار داشت: در سال ٩٦ و ٩٧ از حدود ٥٠٠ نویسنده با موضوع اربعین حمایت ویژه شده است، ضمن اینکه با همین نگاه هم کتابی با عنوان «روایت پیاده‌روی اربعین» با اسلوب خاصی توسط ٢٠ نویسنده که یکی از آن‌ها پاکستانی بوده نوشته شده است.

صالحی گفت: حمایت از خبرنگاران خارجی برای حضور در اربعین منجر به تهیه گزارش‌های مختلف و انتقال مفاهیم اربعین شد.

وی افزود: هم‌اندیشی نخبگان و اندیشمندان جهان اسلام از ١٤ کشور جهان در ایام اربعین در کربلا برگزار شد، ضمن اینکه در خصوص دیپلماسی فرهنگی بر مبنای اربعین بین ایران و عراق رایزنی‌های خوبی با دانشگاه کربلا صورت گرفته است اما باید زیرساخت‌های حوزه اربعین در تمامی بخش‌ها توسعه یابد.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: سامانه پنج زبانه اربعین و کتابخانه تخصصی اسناد این امر طراحی شده است، همچنین بانک اطلاعات اربعین براساس اطلاعات موکب‌های خصوصی و عمومی تنظیم شد، ضمن اینکه سند شورای فرهنگ عمومی درباره اربعین هم تهیه شد.

صالحی اضافه کرد: باید فرصت لازم را در خصوص حداکثر استفاده از فرهنگ دینی و معرفتی و اجتماعی با موضوع اربعین داشته و به کار گیریم.

وی گفت: با هم افزایی و همکاری‌های نهادهای عمومی و همچنین حمایت‌های حداکثری مردم فرصت لازم از اربعین به عمل آمده و ارتقا یابد.

نماینده زابل از پاسخ های وزیر ارشاد قانع شد
حبیب‌الله دهمرده؛ نماینده زابل در طرح سوال خود از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه راهپیمایی اربعین یک ظرفیت منحصر به‌فردی است که در اختیار ما گذاشته شده است، گفت: ما باید آن را به‌عنوان الگوی وحدت به جهانیان در مقابل اسلام آمریکایی معرفی کنیم.

وی افزود: اسلام آمریکایی و داعش به نام اسلام سرها می برد و غارتگری می‌کند که ما با آن مخالفیم، در چنین شرایطی پیاده روی اربعین با میلیون‌ها عاشق و مسلمان منحصر به فرد است که بسیاری برای حضور در آن ثانیه شماری می‌کنند.

این نماینده تصریح کرد: به جای اینکه هر سال شرایط حضور در راهپیمایی بهتر شود، سخت‌تر شده است که نمونه آن وضع گذرنامه، ویزا، ارز و فرودگاه نجف است.

پس از پاسخ‌های وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، نماینده زابل اعلام کرد که از پاسخ های سید عباس صالحی قانع شده است و نیاز به رای گیری مجلس نیست.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 269211