دهم تیرماه و با تجلیل از 5 پیشکسوت ادبی؛

هفتمین همایش صائب تبریزی در اصفهان برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۴ تير ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۴۱
 
 
معاون امور فرهنگی و رسانه‌ای اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان از برگزاری هفتمین همایش صائب تبریزی در روز 10 تیرماه در آرامگاه این شاعر در اصفهان خبر داد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) در اصفهان، اصغر مختاری با اعلام این خبر گفت: اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان، شهرداری منطقه یک اصفهان، مجمع ادبی استان، انجمن ادبی صائب و موسسه فرهنگی هنری آوای جاوید در برگزاری این مراسم همکاری دارند.
 
وی افزود: در این مراسم که با حضور علاقمندان و اهالی فرهنگ و ادبیات برگزار می‌شود، سخنرانی و شعرخوانی پیرامون شخصیت و زندگی صائب تبریزی همراه با تجلیل از ٥ چهره پیشکسوت ادبی استان انجام خواهد شد.

مختاری درپایان یادآور شد: هفتمین همایش صائب تبریزی با حضور حجت‌الاسلام‌ و المسلمین محمدعلی انصاری مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان دوشنبه ۱۰ تیرماه ساعت ۲۰:۴۵ در باغ صائب افتتاح می‌شود.

یادآوری می‌شود، صائب تبریزی در سال ۱۰۰۰ هجری در تبریز زاده شد. پدر او تاجری معتبر بود. عمویش، خانواده صائب جزو هزار خانواری بودند که به دستور شاه عباس اول صفوی از تبریز کوچ کرده و در محله عباس‌آباد اصفهان ساکن شدند. شاه عباس دوم صفوی به او مقام ملک‌الشعرایی داد. صائب هشتاد سال زندگی کرد و در اصفهان دیده از جهان فروبست. سال درگذشت او در سال ۱۰۸۶ یا ۱۰۸۷ ه‍.ق بوده‌ است. آرامگاه او در اصفهان، در محله‌ای به نام خود اوست که در زمان حیات او معروف به تکیه میرزا صائب بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 277328