در زادروز نوش‌آفرین انصاری صورت می‌پذیرد

بزرگداشت «قلبِ مهربانِ شورای کتاب کودک»

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۳۴
 
 
مراسم بزرگداشت نوش‌آفرین انصاری در آستانه هشتادمین زادروزش برگزار می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، در آستانه هشتادمین زادروز نوش‌آفرین انصاری، مراسم بزرگداشتی برای این بانوی پیشکسوت ادبیات کودک با عنوان بزرگداشت «قلبِ مهربانِ شورای کتاب کودک» سه‌شنبه ۵ شهریورماه از ساعت ۱۶ در تالار قلم کتابخانه ملی در اتوبان حقانی برپا خواهد شد.

نوش‌آفرین انصاری، استاد دانشگاه، نویسنده و پژوهشگر علوم کتابداری و اطلاع‌رسانی، متولد ۱۳۱۸ در شهر شیملا در هندوستان است. پدرش کارمند وزارت امور خارجه و مادرش دانش‌آموخته رشته آموزش پیش از دبستان بود. تحصیل در رشته کتابداری را تا مقطع کارشناسی در مدرسه عالی کتابداری ژنو و مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه مک‌گیل کانادا ادامه داد و به ایران بازگشت.

نوش‌آفرین انصاری که دانش آموخته کتابداری است در سال ۱۳۴۲ برای جمعی از پایه‌گذاران شورای کتاب کودک، از جمله توران میرهای، در مدرسه روش نو کارگاه کتابداری برگزار کرد و از همین هنگام سرنوشت او با توران میرهادی و شورای کتاب کودک گره خورد.

انصاری از اعضای شورای کتاب کودک است. او همچنین از اعضای هیات علمی کتابداری دانشگاه تهران بوده است.

از نوش‌آفرین انصاری تاکنون کتاب‌ها و مقاله‌های تالیفی و ترجمه‌های بسیاری به‌ویژه در زمینه کتابداری و کتابخانه‌های کودکان و بزرگسالان منتشر شده است. از کتاب‌های او که اکنون دبیر شورای کتاب کودک است به «تشکیل کتابخانه در روستا»، «مجموعه مقالات درباره کتاب و کتابداری» و ترجمه «مدخل تاریخ شرق اسلامی» می‌توان اشاره کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 279713