با حضور رییس بنیاد سعدی انجام شد:

تودیع و معارفه معاون بین‌الملل بنیاد سعدی

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ ساعت ۱۰:۵۶
 
 
با پایان یافتن ماموریت فرهاد پالیزدار در بنیاد سعدی، طی مراسمی از فعالیت‌های دوساله وی تقدیر و شهروز فلاحت‌پیشه، به عنوان معاون جدید معرفی شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، در این مراسم که با حضور رئیس، معاونان و سایر همکاران بنیاد سعدی و نیز مدیرکل همکاری‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در بنیاد سعدی برگزار شد، غلامعلی حدادعادل، اظهار کرد: اگر فردی که مسئولیت معاونت بین‌الملل بنیاد سعدی را برعهده می‌گیرد، قبلا رایزن فرهنگی بوده باشد، همدلی و همزبانی بیشتری با رایزنان فرهنگی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: از ابتدای تأسیس بنیاد سعدی، نظرم به این بوده که رابطه بنیاد و سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی را عملا حفظ کنم و به همین جهت از دربندی که قبل از تاسیس بنیاد سعدی همین مسولیت را در سازمان فرهنگ و ارتباطات داشته است، برای معاونت بین‌الملل دعوت کردم، بعد از ایشان هم نظرم آن بود که جانشین ایشان نیز از سازمان فرهنگ باشند، که در خدمت فرهاد پالیزدار بودیم و حالا هم برپایه همان اصل، یکی دیگر از نیروهای با تجربه سازمان فرهنگ و ارتباطات را در کنار خودمان خواهیم داشت.

رئیس بنیاد سعدی ضمن تشکر از زحمات دو ساله پالیزدار، در امور بین‌الملل بنیاد سعدی، به یکی از ویژگی اخلاقی وی اشاره کرد و افزود: انصافا ما ایشان را نمونه حسن اخلاق و سلامت نفس می‌دانیم و وجود این ویژگی‌ها در شخصیت ایشان قطعا در آینده کاری‌شان نیز موثر خواهد بود.

حدادعادل همچنین ضمن تشکر از همکاری‌های ریاست سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی با بنیاد سعدی، به معرفی معاون جدید امور بین‌الملل پرداخت و گفت: فلاحت‌پیشه نیز از مدیران باسابقه سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی و از افراد با تجربه در حوزه روابط فرهنگی و بین‌المللی است، که از سوابق مهم وی می‌توان به رییس مرکز فرهنگی ایران در آلبانی، مدیر کل سازمان‌های بین‌المللی و موافقت‌نامه‌های فرهنگی در سازمان فرهنگ و ارتباطات و همچنین رایزن فرهنگی در آفریقای جنوبی اشاره کرد.

رئیس بنیاد سعدی با تصریح این مطلب که بنیاد سعدی، خود را از سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی جدا نمی‌داند، گفت: بنیاد سعدی یک نهاد تخصصی در امر آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان در خارج از کشور است و وظیفه‌اش، شناخت واقعیت‌های خارج از کشور و در پیش گرفتن یک روش عالمانه و تخصصی برای آموزش زبان فارسی به خارجیان و استفاده از امکانات نوین مانند فناوری اطلاعات و فضای مجازی و  ایجاد زیرساخت‌های لازم و در پیش گرفتن برنامه‌های کلان و درازمدت است.
 

وی تاکید کرد: ما در بنیاد سعدی بیشتر علاقه‌مندیم تا کارهای زیرساختی انجام دهیم، به عنوان مثال اگر ما کتاب‌های خوب و کارآمد تالیف کنیم، این کتاب‌ها را هر کسی در دنیا درس بدهد، موثر خواهد بود. برهمین اساس نیز تالیف 70 جلد کتاب آموزش فارسی را در دستور کار داریم.

وی به اهمیت توزیع و انتشار کتاب‌های بنیاد سعدی اشاره کرد و گفت: با توجه به تخصصی بودن این حوزه، بخش انتشارات بنیاد سعدی را فعال کردیم و  از آقای ناصری که سال‌ها در آموزش و پرورش سابقه فعالیت در حوزه نشر و توزیع و چاپ کتاب‌های کمک آموزشی داشتند، دعوت کردیم تا از تجربیاتشان در انتشارات بنیاد سعدی بهره‌مند شویم.

در ادامه، فرهاد پالیزدار، معاون سابق بین‌الملل بنیاد سعدی، ضمن تشکر از ریاست، معاونان و همکاران بنیاد سعدی در سخنانی اظهار کرد: از زمانی که فعالیت‌های خود را در حوزه فرهنگی و بین‌المللی آغاز کردم، آموزش و گسترش زبان فارسی را  جزء کارهای اصلی خود دانستم و در تجربیاتی که در هند، پاکستان، ارمنستان و حتی ژاپن داشتم، زبان فارسی نقش ویژه‌ای داشته و دارد.

پالیزدار گسترش زبان و ادبیات فارسی در جهان را هم‌چون امر به‌ معروف و نهی از منکر برای هر ایرانی واجب دانست و گفت: همان‌طور که خیلی از ایرانیان در خارج از کشور، آموزش زبان فارسی به غیرفارسی‌زبانان را شخصا ادامه می‌دهند، بنده نیز خدمت به زبان فارسی را وظیفه خود می‌دانم و همچنان در سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز آن را ادامه خواهم داد.

وی با اشاره به بخشی از فعالیت‌ها در دو سال حضورش در معاونت امور بین‌الملل بنیاد سعدی، اظهار کرد: بحث آموزش مدرسین و استادان فارسی و توانمندی آن‌ها برای جذب بیشتر فارسی‌آموزان بسیار موثر است، چراکه در کلاس‌های مبتدی، فارسی‌آموز زیاد داریم، ولی در سطح بالاتر این معلمان هستند که می‌توانند تعداد فارسی‌آموزان را حفظ کنند؛ این امر با شناسنامه‌دار کردن مدرسین، انعقاد قرارداد، پیگیری برنامه آموزشی جهت رشد و ارتقای سطح علمی آن‌ها و همچنین فرستادن کتاب‌های تالیفی بنیاد سعدی برایشان، نتایج بسیار خوبی به همراه خواهد داشت.

پالیزدار در پایان سخنانش با بیان اینکه همه ما باید کمک کنیم مرجعیت بنیاد سعدی، در جهان شناخته شود، گفت: با همتی که بخش فناوری اطلاعات برای آموزش مجازی انجام می‌دهند، امیدوارم به زودی بتوانیم آموزش از راه دور و استفاده از فضای مجازی را سریع‌تر فراهم کنیم، تا کسی که دسترسی به کلاس‌های حضوری ندارد، از آموزش بی‌بهره نماند و تعداد فارسی‌آموزان هر روز بیشتر شود.
 

بنابر این گزارش، شهروز فلاحت‌پیشه، معاون جدید امور بین‌الملل بنیاد سعدی نیز ضمن تشکر از حسن اعتمادی که ریاست بنیاد سعدی برای پذیرفتن وی در جمع خانواده بنیاد سعدی داشته، اظهار کرد: در مدتی که در بنیاد هستم، تلاش می‌کنیم یک گام به سمت اهداف بلند برداریم. قطعا بهینه‌سازی روابط و تعاملات در حوزه‌های داخلی و بین‌المللی، افزایش همکاری‌ها با رایزنی‌های فرهنگی و هم‌افزایی با دستگاه‌هایی که دانش و تخصص‌های مختلف دارند، بسیار موثر خواهد بود.

بنابر این گزارش، شجاع‌خانی، مدیرکل همکاری‌های علمی و دانشگاهی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز ضمن تشکر از همراهی و تلاش‌های فرهاد پالیزدار در معاونت بین الملل بنیاد سعدی، برای معاون جدید امور بین‌الملل در بنیاد سعدی آرزوی موفقیت کرد.

در پایان مراسم، لوح تقدیری به پاس فعالیت­‌های فرهاد پالیزدار ، از سوی رییس بنیاد سعدی به وی اهدا شد. همچنین لوح انتصاب شهروز فلاحت‌پیشه در سمت معاون امور بین‌الملل بنیاد سعدی نیز به وی تقدیم شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 280558