«صبحانه در تيفاني» 50 ساله شد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۸ آبان ۱۳۸۷ ساعت ۱۴:۰۲
 
 
به مناسبت پنجاهمين سال انتشار رمان «صبحانه در تيفاني» نسخه جديدي از اين رمان منتشر شد._
«صبحانه در تيفاني» 50 ساله شد
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا)، به نقل از «يو.اس.اي.تودي»، اين كتاب كه مهم ترين كتاب ترومن كاپوتي، نويسنده آمريكايي است، در زمان خودش با موفقيت بسيار روبه‌رو شد. 

با اقتباس از اين كتاب كه در سال 1958 منتشر شده، سه سال بعد فيلمي با حضور آدري هيپبورن ساخته شد كه هنوز در محافل سينمايي از آن به عنوان اثري كلاسيك و موفق ياد مي شود. حتي پوستر اين فيلم هم در خاطره سينما دوستان باقي مانده و كلكسيونرها همواره به دنبال يافتن نسخه‌هاي معدود موجود از آن هستند. لباس سياه هيپبورن كه به وسيله ژيوانشي دوخته شده بود، دو سال پيش در حراج كريستي به قيمتي بيش از 800 هزار دلار به فروش رسيد. 

ترومن كاپوتي كه در زمان انتشار اين رمان 34 ساله بود، سال 1984 در 59 سالگي درگذشت. او از روزنامه نگاران سرشناس آمريكايي است كه در دوره‌اي به نوشتن رمان‌هاي عامه‌پسند روي آورده بود. «نورمن ميلر» از مشهورترين نويسندگان هم دوره‌اي او درباره كاپوتي گفته بود: «او فعال‌ترين نويسنده نسل من بود.» 

كاپوتي كه حتي دو كلمه از رمان خود را به پيشنهاد ديگران تغيير نداد، هميشه اعتقاد داشت كه اين كتاب به صورت يك اثر كلاسيك كوچك باقي مي ماند. همن طور هم شده است؛ زيرا به گزارش «رندوم هاوس»، از اين كتاب سالانه 30 هزار نسخه فروخته مي‌شود. 

البته كاپوتي نسخه سينمايي را كه بر مبناي اثر ساخته شده بود دوست نداشت، زيرا هاليوود پايان داستان را تغيير داده بود. با اين حال رمان او به خاطر همين فيلم، شهرت بسيار به دست آورد. كاپوتي در پايان داستان قهرمان زنش را باز هم به سفر مي فرستد، در حالي كه در پايان هاليوودي فيلم، او عاشق مردي پولدار مي شود و در نيويورك اقامت مي‌كند. 

امروز از دست اندركاران اين اثر كسي در قيد حيات نيست و كاپوتي، ادري هيپبورن، جورج پپارد، بودي ابسن همه درگذشته اند، اما قرار است به مناسبت 50 ساله شدن اين اثر ،برنامه ويژه‌ا‌ي ترتيب داده شود. 

نسخه جديد «صبحانه در تيفاني» به مناسبت پنجاه سالگي‌اش، با جلد شوميز و به قيمت 95/12 دلار منتشر شده است. از ديگر كتاب‌هاي كاپوتي كه به اين مناسبت منتشر شده، «خاطره كريسمس» است.
ترجمه: رويا ديانت
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 28157