تشییع پیکر حسین دهلوی برگزیده جایزه کتاب سال

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۸ ساعت ۱۵:۱۷
 
 
پیکر زنده‌یاد حسین دهلوی آهنگساز و موسیقیدان و برگزیده جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی برای کتاب «پیوند شعر و موسیقی آوازی» صبح امروز به خاک سپرده شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) پیکر زنده یاد حسین دهلوی آهنگساز و موسیقیدان صاحب نام ایرانی صبح امروز یکشنبه ۲۸ مهر در تالار وحدت تهران در میان جمع زیادی از هنرمندان موسیقی کشور تشییع شد.

حسین دهلوی علاوه بر این که آهنگساز بود و رهبری بسیاری از ارکسترها را برعهده داشت، در زمینه تالیف کتب موسیقی هم فعال بود، از جمله تالیفات او می‌توان به مجموعه کتاب‌های آموزش تمبک اشاره کرد، اما مهم‌ترین تالیف او را می‌توان «پیوند شعر و موسیقی آوازی» دانست، کتابی که در نوزدهمین دوره انتخاب کتاب سال در سال ۱۳۷۹ برنده جایزه کتاب سال شد.

 این کتاب حاصل بیش از چهل سال تجربه‌های عملی و نظری دهلوی است که موارد مختلف پیوند شعر و موسیقی آوازی را با زبانی روشن و ارائه‌ نمونه‌ها و مثال‌های موسیقایی بیان می‌کند. مخاطبان این کتاب کسانی هستند که چند سالی است در موسیقی کارکرده‌اند و در مورد مبانی این هنر آگاهی لازم را دارند و می‌خواهند در زمینه‌ تصنیف قطعات آوازی روی شعر فارسی اطلاعات لازم را به دست آورند. خوانندگان آواز، ترانه‌سرایان، شاعران آوازهای کودک و دیگر علاقه‌مندان نیز بی‌شک می‌توانند از این کتاب استفاده کنند و اهمیت این کتاب از این جنبه است. 

 حسین دهلوی از هنرمندان پیشکسوت عرصه موسیقی صبح روز سه‌شنبه ۲۳مهرماه بعد از مدت‌ها مبارزه با بیماری در 92 سالگی دار فانی را وداع گفت.
  
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 282265