انتشار سفرنامه خودمانی و طنزآمیز به خانه خدا

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۸ ساعت ۰۸:۰۱
 
 
کتاب «دو شهر عشق» نوشته محمدحسین قدمی به شیوه‌ای جذاب و خواندنی ماجراهای سفر خود و همراهانش به مکه مکرمه را روایت می‌کند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از پایگاه خبری سوره مهر، محمد حسین قدمی، نویسنده با اشاره به کتاب «دو شهر عشق» که با محوریت سفرنامه وی به دو شهر مکه و مدینه نوشته شده است، گفت: سعی کردم تا این حوادث را گاه با زبان طنز و به منظور جذب مخاطب با نوشتاری کوتاه و مختصر روایت کنم.

بخشی از حوادث درج شده در این کتاب به ماجراهایی بازمی‌گردد که برای افراد حاضر در کاروان رخ داده بود. از جمله این موارد، دزدیده شدن کیف پول یکی از همراهان در هنگام طواف و بوسیدن بخشی از کعبه بود. این دوست ما تعریف می‌کرد که ۲۰۰ دلار در کیف پولش بوده است. من این ماجرا را با تیتر «بوسه ۲۰۰ دلاری» روایت کردم.

وی افزود: علاوه بر این، اتفاقات خاص دیگری هم برای ما رخ داد که تلاش کردم تا با رویات جذاب‌تر و در عین حال ساده، کتاب را برای مخاطب خواندنی کنم. به عنوان نمونه، ما آگاهی زیادی نسبت به شیوه نماز خواندن برادران اهل سنت نداشتیم. در یکی از وعده‌های نماز، من به جای اینکه در تشهد به همراه آنها باشم، ایستادم. در این زمان، یکی از شرطه‌ها مچ دستم را میان نماز گرفت و نگذاشت که به نمازم ادامه دهم. من این ماجرا را با عنوان «مچ‌گیری» تعریف کردم.

نویسنده کتاب «دو شهر عشق» به حضور زنده‌یاد حجت‌الاسلام و المسلمین ابوترابی در این سفر اشاره کرد و افزود: یکی از اتفاقات خوب در این سفر حضور ایشان به همراه چهار بانویی بود که در دوران دفاع مقدس به اسارت درآمده بودند. در این سفر، دیدارهایی با این عزیزان دست داد. بخشی از خاطرات کتاب نیز مربوط به حضور حاج‌آقا ابوترابی در این سفر معنوی بازمی‌گردد.

وی در پاسخ به این پرسش که چرا سبک طنز را برای نگارش سفرنامه‌ای برای مکه انتخاب کرده‌اید، گفت: سبک نوشتنم معمولاً بیشتر متمایل به طنز است. دوست دارم که عامیانه و خودمانی بنویسم. فکر می‌کنم نوشتن با این سیاق از حوادث رخ داده در سفری مانند رفتن به مکه و مدینه، برای خواننده جذاب‌تر است و البته متن اثر نیز کمی متفاوت‌تر از دیگر سفرنامه‌ها خواهد شد.
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 282625