رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در ايروان:

نويسندگان ايراني بيشترين نسخ خطي جهان اسلام را خلق كرده‌اند

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۷ آبان ۱۳۸۷ ساعت ۱۵:۵۶
 
 
رايزني فرهنگي جمهوري اسلامي ايران در ايروان در نشست با اندیشمندان ارمنستان در روز کتاب و کتابخوانی، اظهار داشت: طبق بررسي یونسکو ، بیشتر نسخ خطی جهان اسلام مربوط به نویسندگان و خطاطان ایرانی است._
نويسندگان ايراني بيشترين نسخ خطي جهان اسلام را خلق كرده‌اند
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) به نقل از روابط عمومي و اطلاع‌رساني سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامي، محمدرضا شکیبا در نشستي كه با حضور «آنانیان»، رییس کانون نویسندگان ارمنستان، «آویک ایساهاکیان» رییس انستیتوی ادبیات فرهنگستان علوم، «ادوارد میلی تونیان»، رییس اداره دولتی نشر و انتشارات و «واهان خاچاطوریان» رییس بنیاد ناشران ارمنستان برگزار شد، با اشاره به پیشینه کتاب و کتابداری در ایران، نویسندگی و قلم را پیشه خطیر و محترمی دانست. 

وي افزود: وجود کتاب‌های نسخ خطی ایران در اقصی نقاط گیتی و موزه‌ها، ناشی از علاقه مردم به نویسندگی و حفظ دانش زمان بوده است. در گذشته با وجود اين که بین ایران و یونان و سپس روم همواره منازعه بود، نویسندگان و دانشمندان یونانی به کشور ایران مهاجرت مي‌كردند و در کتابخانه‌ها و مرکز علمی جندی‌شاپور به تحقیق و کار علمی می‌پرداختند. 

شكيبا يادآور شد: پس از تغییر دین ایرانیان به اسلام، موضوع کتاب و کتابداری از جایگاه ویژه برخوردار  و علم و دانش همگانی شد. از آن پس دانشمندان زیادی از جمله بوعلی سینا، رازی و خیام  به عرصه حیات پا نهادند و آثار بسیار ارزشمند و گران‌بهایی را خلق کردند.
 
رایزن فرهنگی ايران به اهميت کتاب و کتابخوانی بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اشاره كرد و افزود: در سه دهه اخیر موضوع کتاب و کتابخوانی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار شده و جایگاه برتری یافته است. 

وي افزود: دولت جمهوري اسلامي ايران برای خرید کتاب، یارانه پرداخت می‌کند به همین دليل در ایران کتاب ارزان‌تر از بسیاری کشورهای جهان است. این امر نشان مي‌دهد موضوع کتاب و کتابخوانی مورد توجه مسئولان قرار گرفته و آنها تلاش می‌كنند دانش و آگاهی در میان مردم گسترش پیدا کند. 

رایزن فرهنگی درباره تعداد کتابخانه‌ها، میزان نشر و نحوه توزیع آنها گفت: هم اکنون در تهران و شهرهای بزرگ تعدادی کتابخانه‌هايي بصورت 24 ساعته فعالیت دارند و 1200 کتابخانه زیر نظر شهرداری فعالیت می‌کنند. 800 کتابخانه هم متعلق به دانشگاه‌هاست. كتابخانه آستان قدس رضوی بیش از 12 میلیون جلد کتاب و دست‌نوشته دارد و قدیمی‌ترین کتابخانه است. همچنین در سال گذشته 40 هزار عنوان کتاب در ایران اسلامی منتشر شد که شمارگان آنها بین 3000 تا 130 هزار بود.  
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 29252