آه ني‌نوا در «كتاب آه»

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ بهمن ۱۳۸۷ ساعت ۱۳:۲۱
 
 
گفت و گو ها و نامه‌های تبادل‌ شده ميان شخصيت‌های دخيل در حادثه كربلای حسینی ۶۱ هجری قمری به تلاش یاسین حجازی در «کتاب آه» منتشر شد.\
روی جلد «کتاب آه»
 
روی جلد «کتاب آه»
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، «كتاب آه» حاصل بازخواني و ويرايش مقتل «نفس‌المهموم» است. كتابي كه اغلب نقل‌هاي صحيح مقاتل و كتب تاريخ را در خود گرد آورده و جزءجزء حادثه شهادت حسين‌ بن علي(ع) را از ۶ ماه پيش‌تر تا روز حادثه عاشورای حسینی ثبت كرده است. «نفس المهموم» بيش از ۵۰ سال پيش به فارسي ترجمه شده است. 

«کتاب آه» با ويرايش ياسين حجازي توسط انتشارات حكمت و موسسه جام طهور به بازار نشر عرضه شده است.

«نفس المهموم» نوشته شيخ عباس قمي است كه به او لقب «خاتم المحدثين» داده‌اند. حجت‌الاسلام‌ و المسلمين‌ حاج‌ شيخ‌ عباس‌ قمي، از محدثان‌ پركار قرن‌ چهاردهم‌ هجري‌ است‌ كه‌ در سال‌ ۱۲۹۴ ه‌.ق‌‌ در قم‌ ديده‌ به‌ جهان‌ گشود. پدرش‌ محمدرضا، كاسبي متدين‌ و آگاه‌ به‌ احكام‌ اسلام‌ بود؛ چنانكه‌ مردم‌ براي‌ آگاهي از فروع‌ فقه و وظايف‌ مذهبي خويش‌ به‌ ايشان‌ رجوع‌ مي‌كردند.

در مقدمه اين كتاب آمده است: كتاب‌هايي كه براي ارايه يك تصوير يا چند خط از يك نامه، كلي سلسله اسناد و توضيح و تحليل و تعليقه براي خواننده رديف مي‌كنند، هم به او اجازه نمي‌دهند كولاژ خود را خودش كامل كند و هم بعضي وقت‌ها حوصله‌اش را سر مي‌برد كه تا ته بخواندشان و از روي صفحاتي نخوانده نپرد. اين طوری‌هاست كه تا بوده كتاب‌هاي اين چنيني قيافه‌هاي خشك و جدي داشته‌اند و مفروض خوانندگان اين بوده كه وصالي سخت و كند و دير مي‌دهند و نا خودآگاه ترسيده‌اند از اين كه سراغشان بروند. اين شايد برجسته‌ترين دليل ناشناخته ماندن كتاب‌هايي نظير «نفس الهموم» است.

حجازي می‌نويسد: من در اين بازخواني، خط حادثه را پررنگ كردم و به ترتيب و توالي وقوع حادثه‌ها دقت كردم و و گشتم آدم‌هايي را كه اسمشان در اول حادثه يك چيز بود و در اثناي حادثه يك چيز و در انتها يك چيز ديگر، يكي كردم و نقل‌هاي پراكنده در جاي جاي كتاب را تجميع كردم و رد نقل هايي را كه با هم نمي‌خوانند، در كتاب‌هاي ديگر گرفتم تا نقل معقول‌تر و مشهودتر را بياورم و تاريخ‌ها را همخوان كردم.

اين كتاب در ۵۷۹ صفحه و شمارگان ۳۰۰۰ نسخه با قيمت ۴۹۰۰ تومان توسط انتشارات حكمت و موسسه جام طهور به بازار عرضه شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 33055