شاعر اسرائیلی از جشنواره نیکاراگوئه اخراج شد

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲ اسفند ۱۳۸۷ ساعت ۱۶:۴۷
 
 
پنجمین جشنواره جهانی شعر نیکاراگوئه كه با حضور جمعی از شعرای مطرح جهان از روز دوشنبه 16 فوریه آغاز به کار کرده است، شاعر اسرائیلی را اخراج کرد.
شاعر اسرائیلی از جشنواره نیکاراگوئه اخراج شد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از روزنامه «العرب» چاپ لندن، این جشنواره را «فرانسسکو دی.اسیس فرناندز» اداره می‌کند.

از مهم‌ترین چهره‌های ادبی که در این جشنواره شرکت کرده‌اند، می‌توان به «ارنستو ساباتو» شاعر نیکاراگوئه‌ای نامزد جایزه نوبل اشاره کرد. گردانندگان این جشنواره به مناسبت حضور وی، جشنواره امسال را در زادگاهش «گرانادا» برگزار کرده‌اند.

در این جشنواره که از سال 2005 فعالیت خود را آغاز کرده، 150 شاعر از 53 کشور جهان حضور دارند و در میدان‌های عمومی، بازارها، دانشگاه‌ها، مدارس، کلیساها و شهرهای مجاور گرانادا به برگزاری شب شعر می‌پردازند.

«احمد الشهاوی» شاعر مصری که در این جشنواره شرکت دارد، درباره دلایل اخراج شاعر اسرائيلی از جشنواره گفت: «هنگامی که شنیدیم یک شاعر از رژيم صهيونيستي در این جشنواره شرکت کرده من و بسیاری از شاعران دیگر شوکه شدیم و اعلام کردیم در صورت حضور وی در جشنواره شرکت نخواهیم کرد.»

وی در ادامه افزود: «مودبانه به مدیر جشنواره گفتیم مناسب نیست در حالی که فلسطین به عنوان یکی از مهم‌ترین سرزمین‌های شاعر پرور جهان تحت اشغال اسرائیل به سر می‌برد، میزبان شاعری از این رژیم باشیم. چگونه می‌توانیم انتظار داشته باشیم شاعران فلسطینی در کنار افرادی از اسرائیل که رژیمشان هر روز خانه هایشان را خراب می‌کنند، بنشینند.
 
پس از تقاضاهای مکرر و اصرار بر عدم حضور شاعر اسرائیلی، مدیریت جشنواره از شاعر اسرائیلی درخواست كرد جشنواره را ترک کند.»

الشهاوی همچنین گفت: «شاعرانی از کشورهای سوریه و لبنان نیز همین مواضع را داشتند و حتی تهدید کردند در صورت حضور این شاعر، جشنواره را تحريم خواهند کرد.»

منابع خبری و واحد اطلاع‌رسانی جشنواره جهانی شعر به نام این شاعر اسرائیلی اشاره نکرده است، اما تاکید کرده که وی جشنواره را ترک کرده است.

از میان شاعران فلسطینی حاضر در این هماورد می‌توان به «ناتالی حنظل» شاعر فلسطینی و استاد دانشگاه کلمبیا در ایالات متحده امریکا و «رودولفو حداد» شاعر فلسطینی‌الاصل مقیم کاستاریکا اشاره کرد.

جشنواره جهانی شعر فردا،21 فوریه به کار خود پایان خواهد داد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 34643