تازه‌های کتاب در نمایشگاه ۲۲

شاعر اتریشی به نمایشگاه کتاب رسید

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۱۷ ارديبهشت ۱۳۸۸ ساعت ۱۰:۴۵
 
 
مجموعه شعر «در توفان گل‌سرخ» اثر اینگه بورگ‌باخمن، شاعر اتریشی، به فارسی ترجمه و روانه بازار نشر و نمایشگاه کتاب تهران شد.\
اینگه بورگ‌باخمن
 
اینگه بورگ‌باخمن
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، این مجموعه شعر توسط فواد نظیری به فارسی ترجمه و از سوی انتشارات «ثالث» روانه بازار کتاب ایران شده است. «در توفان گل‌سرخ» از تازه‌های این انتشارات در بیست و دومین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران (۱۶ تا ۲۶ اردیبهشت) است.


در این کتاب ۵۰ شعر از این شاعر جمع‌آوری و ترجمه فارسی آن‌ها منتشر شده است. این شعرها از سه مجموعه شعر بورگ‌باخمن با نام‌های: «زمان مهلت مانده»، «فراخوان خرس بزرگ» و «آخرین اشعار» انتخاب شده‌اند.

مترجم فارسی دیباچه‌ای برای این کتاب تحریر کرده است. وی در این نوشته شرح داده چگونه با آثار این شاعر آشنا شده و نوشته است: «ترجمه شعر کار دشواری است. طرفه آن که شعر فلسفی باشد یا ریشه در فلسفه داشته باشد و، شاعر ستیهنده. شعر باخمن چنین بود.»
 
وی کتاب را از انگلیسی به فارسی ترجمه کرده است. مترجمی که این شعرها را از آلمانی به انگلیسی ترجمه کرده هم یادداشتی برای این کتاب نوشته که ترجمه فارسی این یادداشت هم در کتاب درج شده.

در بخش پیوست این مجموعه شعر، ۶ مطلب کوتاه با عنوان‌های: «یادداشت خودسرگذشت‌نامه»، «آنچه در رم دیدم و شنیدم»، «در باب خواستگاه عنوان "در آپولیا"»، «اشعار به چه دردی می‌خورند»، «شعری برای خواننده» و «رویداد نامه» منتشر شده است.

این نخستين مجموعه شعر از سروده‌های این شاعر اتریشی است که در ایران منتشر می‌شود. پیش‌تر در سال ۱۳۸۳ مجموعه داستانی از باخمن با نام «جوش‌کار» و با ترجمه شهناز نصراللهی توسط نشر تجربه در ایران منتشر شده بود.

اینگه بورگ‌باخمن در سال ١٩٢٦ میلادی در اتریش زاده شد. او در رشته دانشگاهی حقوق و فلسفه تحصیل کرد و پس از پایان تحصیلاتش به نوشتن نمایشنامه‌های رادیویی پرداخت.

نخستين مجموعه شعر باخمن در سال ۱۹۵۳ میلادی با نام «زمان مهلت مانده» منتشر شد. او سه سال بعد مجموعه شعر دیگری با نام «فراخوان خرس بزرگ» را چاپ کرد تا نامش به عنوان شاعر تثبیت شود.

این شاعر در ۴۳ سالگی بر اثر سانحه آتش‌سوزی در آپارتمانش جان سپرد. از او بیش از ۱۵ عنوان کتاب شامل نمایشنامه، شعر و داستان باقی مانده است. وی در زمان حیاتش به چندین جایزه ادبی دست یافت و امروزه یک جایزه ادبی در اتریش به نام او نام‌گذاری شده است. این جایزه از مهم‌ترین جایزه‌ها در حوزه زبان و ادبیات آلمانی محسوب می‌شود.

«در توفان گل‌سرخ» در ۲۲۶ صفحه با شمارگان ۱۱۰۰ نسخه و قیمت ۴۵۰۰ تومان منتشر و روانه کتاب‌فروشی‌های ایران شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 39596