پرونده «بلوكباشي» در فصلنامه تخصصي فرهنگ مردم

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۶ خرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۶:۱۱
 
 
ويژه‌نامه دكتر «علي بلوكباشي» در فصلنامه فرهنگي- اجتماعي فرهنگ مردم ارايه مي‌شود. در اين مجموعه، مردم‌شناسان ايراني و خارجي، مقالات علمي و فرهنگي درباره فعاليت‌هاي مردم‌شناختي علي بلوكباشي ارايه مي‌دهند./
سيد احمد وكيليان
 
سيد احمد وكيليان
سردبير فصلنامه فرهنگي-اجتماعي «فرهنگ مردم» با بيان اين مطلب به خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا) گفت: در اين فصلنامه تخصصي ساختار و سيستم مطالب در زمينه‌ فرهنگ مردم گردآوري مي‌شود.

سيد احمد وكيليان به ويژگي‌هاي اصلي اين فصلنامه‌ تخصصي اشاره كرد و افزود: در اين فصلنامه‌ها فرهنگ مردم در شهرهاي مختلف ايران، نوع معيشت، زندگي، آداب و رسوم، ازدواج، تولد، مرگ و مير، تعزيه و عزاداري، ضرب‌المثل‌ها و... بررسي خواهد ‌شد.

نويسنده «سرزمين افسانه‌ها» به فصلنامه‌هاي پيشين فرهنگ مردم اشاره كرد و گفت: دو ويژه‌نامه طنز و مشروطه، ويژه‌نامه انجوي شيرازي، شاهنامه و مردم، ضرب‌المثل‌ها، هنرهاي دستي، هنر پست مدرنيسم، مولانا و مردم و... از جمله مواردي اند كه از ديدگاه فرهنگي به گردآوري مقاله‌هاي تخصصي مي‌پردازد.

اين فولكلورشناس به بخش‌هاي مختلف ويژ‌ه‌نامه بلوك‌باشي اشاره كرد و گفت: در اين شماره، ادبيات عاميانه فارسي در دوره قاجار، وصف گروه‌هاي اجتماعي در شيراز يكصد سال پيش، جايگاه حضرت احمدبن موسي(ع) شاهچراغ در فرهنگ مردم، تاريخ پژوهش‌هاي فرهنگ مردم و مردم‌شناسي ايران، گفت‌وگو با بلوكباشي، كارنامه علمي - پژوهشي وي و معرفي كتاب‌هاي منتشر شده از او در اين فصلنامه تخصصي گردآوري مي‌شود.

علي بلوکباشي مردم‌پژوه و فولكلورشناس، پس از دريافت دانشنامه کارشناسي‌ ارشد در رشته «زبان‌شناسي همگاني و زبان‌هاي باستاني» در دانشکده ادبيات و علوم انساني دانشگاه تهران در سال ١٣4٩ به انگلستان سفر کرد و در دانشگاه آکسفورد به تحصيل مردم‌شناسي پرداخت. در اين دانشگاه دوره‌هاي مختلفي را در رشته «انسان‌شناسي اجتماعي» گذراند.

پژوهش در حوزه «مردم‌نگاري و فرهنگ عامه» ايران، مطالعه و بررسي ساخت‌هاي اجتماعي، اقتصادي، هنري و فرهنگي و نظام‌هاي ايماني و عقيدتي در جامعه‌هاي شهري، ايلي و عشايري از عمده‌ترين فعاليت‌هاي وي در چند دهه گذشته بوده است. بلوكباشي در دانشگاه‌هاي تهران، الزهرا(س) و آزاد اسلامي مباحثي از مردم‌شناسي عمومي، فرهنگ عامه ايران، هنرهاي نمايشي، شخصيت‌شناسي و... را تدريس ‌کرده است.

«کتاب‌شناسي فرهنگ عامه و مردم‌شناسي ايران»، «فرهنگ عامه، قهوه‌خانه‌هاي ايران»، «نقد و نظر: معرفي و نقد آثاري در ادبيات مردم‌شناسي»، «جزيره قشم: صدف ناشکافته خليج فارس»، «قالي شويان: مناسک نمادين قالي‌شويي در مشهد اردهال»، «نوروز: جشن نوزايي آفرينش»، «نخل گرداني: نمايش تمثيلي از جاودانگي حيات شهيدان» و دو کتاب پژوهشي در «تعزيه و تعزيه خواني»، «از آغاز تا پايان دوره قاجار در تهران» و پژوهشي در «موسيقي و سازهاي موسيقي نظامي در دوره قاجار» با همکاري ديگران و... در كارنامه وي به چشم مي‌خورند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 42883