خوشبینی آلمان به رونق دوباره بازار كتاب

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۷ تير ۱۳۸۸ ساعت ۱۷:۱۰
 
 
علیرغم رکورد بسیار شدید در بخش‌های مختلف صنعتی و تجاری آلمان، بخش کتاب در سال 2009 در وضعیت امیدوار کننده‌ای به سر می‌برد.\
خوشبینی آلمان به رونق دوباره بازار كتاب
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از خبرگزاری آلمان ، افزایش 4/1 درصدی فروش کتاب در پنج ماه نخست سال جاری میلادی ، انتشاراتی‌ها و کتابفروشی‌های آلمان را نسبت به وضعیت نشر در سال 2009 امیدوار کرده است.

« گوتفرید هونه فلدر » ريیس انجمن کتابفروشان آلمان گفت : بحران هنوز به ما سرایت نکرده است. بر مبنای ترازی که به تازگی منتشر شده، تراز سال 2008 با اندکی افزایش از 4/0 درصد به رقم 61/9 میلیارد یورو رسیده است. این رقم در سال 2007 ، 4 /3 درصد بود.

به نظر می‌رسد با وجود دشواری‌های اجتماعی معاصر ، کتاب هنوز هم محبوبیت خود را حفظ كرده و قيمت نسبتا ارزان كتاب شايد يكي از اين دلايل باشد. هم اکنون قیمت متوسط یک کتاب به حدود 13 یورو رسیده است.

کشور آلمان در سال گذشته برای نخستین بار شاهد تهیه یک میلیارد جلد کتاب و آثار چاپی بود. در این بین 94 هزار عنوان کتاب ( کمتر از 3/3 در صد) برای بار نخست منتشر شدند. 20 درصد از این کتاب‌ها به روش‌هاي گوناگونی چون فروش اینترنتي به دست مخاطب رسيد. در مجموع در آلمان از هر دو کتاب منتشر شده، یک جلد به فروش می‌رسد.

کتاب‌های الکترونیکی تاکنون در بازار فروش آلمان، هیچ نقش منفی بر فروش كتاب نداشته اند. گرچه بر مبنای پیش‌بینی فروشندگان کتاب در آلمان موقعیت کتاب‌های الکترونیک در این کشور تغییر کرده و این کتاب‌ها از رشدی نسبتا اندک در بازار فروش برخوردار شده‌اند. این در حالی است که سهم فروش کتاب‌های الکترونیکی از بازار فروش کتاب آمریکا نيز تاکنون تنها 5/1 در صد بوده است.

در سال 2009 بیشترین درصد فروش در بخش کتاب‌های جنایی و رمان مشاهده شده و این کتاب‌ها 32/3 درصد فروش، از رقم سال 2007 كه معادل 30/4 درصدر بود فراتر رفته‌اند.

همچنین با پایان یافتن سری کتاب‌های «هری پاتر»، فروش در بخش کتاب کودکان و نوجوانان دچار رکود شد و میزان فروش کتاب‌های این رده سنی به 14/6 درصد در سال گذشته رسید.

در این بین 15/1 درصد از کتاب‌های فروخته شده کتاب راهنما ، 9/3 درصد کتاب‌های غیر داستانی و 9/4 درصد کتاب‌های درسی و آموزشی بودند. همچنین سهم کتاب‌های صوتی 4/8 درصد بود.

گفته می‌شود ، رقم 71 درصدی فروش کتاب‌هاي با جلد ضخیم نسبت به فروش 24 در صدی کتاب‌های جیبی نشان دهنده اقبال بیشتر اين کتاب‌ها در برابر کتاب‌های جیبی است.

در مجموع بازار فروش کتاب در آلمان در سال گذشته برای نخستین بار شاهد وجود آرامشی نسبی بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 44446