خاتون خاك و افلاك؛ 40 داستان درباره بانوي دو عالم

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۳ مرداد ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۵۴
 
 
چاپ اول كتاب «خاتون خاك و افلاك(برداشتي ادبي ـ روايي از تولد تا شهادت حضرت فاطمه «س») اثر «أ. خواجه‌زاده» از سوي انتشارات پرتو خورشيد منتشر و روانه بازار نشر شد.\
تصوير كتاب
 
تصوير كتاب
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، اين اثر برداشتي ادبي ـ روايي است كه از تولد تا شهادت بانوي دو عالم، حضرت فاطمه زهرا(س) را در قالب 40 داستان روايت مي‌كند.

كتاب كه با داستان «امين قريش» شروع مي‌شود، مربوط به زماني است كه حضرت رسول اكرم(ص) در كاروان تجاري خديجه مشغول كار بود و سرانجام، اين اثر با داستان «ذوالفقار موعود» كه قصه به‌خاك سپاري فاطمه زهرا(س) در تاريكي شب و دور از حضور ديگران به انجام رسيده است، چنين به پايان مي‌رسد:
«دختر پيامبر(ص) را مخفيانه به خاك سپرده‌اند و علي چند صورت قبر درست كرده است تا كسي نتواند قبر فاطمه را تشخيص دهد.
هنوز اصوات در استعاره دسيسه‌هاي تازه، به گوش علي نرسيده است. ولوله‌اي در شهر برپاست. غبار گيج اتفاقي، تمام صبح مدينه را در شعاع منشور وصيت تو قرار داده است و مردم را روانه بقيع كرده است: "مي‌خواهند چند تن از زنان مسلمان را بياورند تا صورت قبرها را نبش كرده، پيكر فاطمه(س) را يافته، بيرون بياورند و برآن نماز بخوانند." خبر به سكوت محتاط روزنه‌هاي قلب علي(ع) در گريستن بر تو رسيده است؛ اما توفان در ذرات ذوالفقار علي(ع)، از اعتناي هراس آلوده جماعت، منتظر اجراي فرمان خليفه با خبر است: "به خدا قسم اگر سنگي از اين قبرها دست زده يا جا به جا شود، تا آخرين نفرتان را طعمه شمشير خواهم ساخت."
قطعيت صداي علي(ع)، در باور غفلت زده مردمان جايي براي هيچ ترديدي نمي‌گذارد كه ناگهان صدايي از عبور تازيانه نگاه علي(ع) رد مي‌شود: "اي ابالحسن! به خدا قسم قبر را نبش كرده و بر فاطمه(س) نماز خواهيم گذارد."
مردم حنجره زمين خورده صدايي را كه شنيده‌اند از حدود مردگان مدفون خشم و غضب علي(ع) دور مي‌بينند:‌ "يا ابن‌السوداء! اگر ديدي از حقم صرف‌نظر كردم به خاطر آن بود كه مي‌ترسيدم مردم از دينشان برگردند اما در مورد قبر فاطمه(س)؛ سوگند به خدايي كه جان علي(ع) در دست اوست، اگر تو و يارانت در اين مقام برآييد كه قبر فاطمه(س) را نبش كنيد زمين را از خونتان رنگين خواهم ساخت."
ابوبكر به ميانداري خشم علي(ع) برخاسته است: "اي ابالحسن! به حق رسول خدا(ص) و به حق آنكه بالاي عرش است از او دست بردار. يقينا ما كاري كه ناخوشايند تو باشد انجام نخواهيم داد."
مردمان فريب فراموشي، بازگشته‌اند و علي(ع) در قرابت گريستن بر سرنوشت محتوم صبوري پس از تو، در قيود كبود خاطرات تازيانه و سيلي و آتش، در انتظار منتقمي از سلاله آفتاب خواهد ماند!»

از منابع مورد استناد مولف در تدوين اين اثر مي‌توان كتاب‌هاي خطابه فدك، رياحين‌الشريعة، ريحانة‌النبي فاطمة‌الزهرا(س)، زهرا(س) مولود وحي، سخني شيوا در برتري حضرت زهرا(س)، سيري در سيره حضرت زهرا(س)، فاطمه(س) بانوي بانوان، فاطمه زهرا(س)، فاطمه زهرا(س) از ولادت تا شهادت، فاطمه زهرا(س) بانوي برتر، فاطمه زهرا(س) شادماني دل پيامبر(ص) و فرشته زميني را نام برد.

چاپ اول كتاب «خاتون خاك و افلاك(برداشتي ادبي ـ روايي از تولد تا شهادت حضرت فاطمه"س") در شمارگان 2000 نسخه، 110 صفحه و بهاي 15000 ريال راهي بازار نشر شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 45939