بررسی يك پيشنهاد/تعطيلي نمايشگاه كتاب-23

شاه‌آبادی: برای فرار از مشکلات نباید صورت مساله را پاک کرد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ شهريور ۱۳۸۸ ساعت ۱۴:۵۱
 
 
مدیر انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با بیان اینکه نمایشگاه کتاب تهران دلخوشی اهل فرهنگ است، گفت: بروز مشکلات برای برگزاری نمایشگاه نباید سبب پاک شدن صورت مساله(برگزار نشدن نمایشگاه) و فرار از این مشکلات شود./
حمیدرضا شاه‌آبادی
 
حمیدرضا شاه‌آبادی
حمیدرضا شاه‌آبادی در گفت‌وگو با خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: در طول سال‌های گذشته، نمایشگاه کتاب تهران حتی در شرایط بسیار دشوار برگزار شد اکنون نیز معتقدم مشکلات نباید سبب برگزار نشدن نمایشگاه شود.

شاه‌آبادی با اشاره به مشکل توزیع کتاب در کشور، از نمایشگاه کتاب تهران به عنوان اصلی‌ترین ویترین عرضه کتاب در ایران یاد کرد و افزود: نمایشگاه کتاب تهران به نوعی جور تمام کاستی‌های عرصه توزیع کشور را می‌کشد و قطعا برگزار نشدن آن ضربه سختی به ناشران خواهد زد. 

وی تصریح کرد:‌ ناشران با بدنه فرهنگی کشور رابطه‌ مستقیم دارند و ضربه به هريك از این دو، یعنی ضربه به فرهنگ یک کشور.

به گفته این ناشر، نمایشگاه کتاب نیازمند مکانی مناسب و دائمی برای برگزاری به‌طور سالانه است.

درپي پيشنهاد رييس اتحاديه ناشران و كتابفروشان تهران در نشريه صنعت نشر (تيرماه 1388) مبني بر تعطيلي موقت نمايشگاه كتاب تهران تا آماده سازي مكاني براي برگزاري نمايشگاه كتاب و رفع مشكلات موجود - كه به استناد اظهارات يكي از مسوولان سازمان آتش نشاني در زمان برگزاري بيست و دومين نمايشگاه تهران در ارديبهشت ماه 88 - ارايه شده، معاونت امور فرهنگي وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامي، تصميم دارد بررسي و ارزيابي اين پيشنهاد را در دستور كار خود قرار دهد.

اظهارات اين مقام مسوول در سازمان آتش نشاني، همان ايام و طي نامه‌هاي جداگانه‌اي، از سوي معاون امور فرهنگي وزير ارشاد، نادرست و غير مسوولانه خوانده شد.

یكي از دلايل انتقال نمايشگاه كتاب از محل دايمي نمايشگاه‌ها به مصلاي تهران، نبود امنيت كافي به دليل فرسودگي برخي از تجهيزات و تاسيسات موجود در آن بود. از جمله، هنگام برگزاري نمايشگاه مبل در سال 1384، سالن شماره 5 اين مكان به دليل فرسودگي تاسيسات، دچار آتش سوزي و از چرخه بهره برداري خارج شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 49996