در آستانه بزرگداشت حافظ

همایش «گفت‌و‌گو با حافظ» برگزار می‌شود

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۵ مهر ۱۳۸۸ ساعت ۱۶:۱۶
 
 
همايش «گفت‌وگو با حافظ» به مناسبت ۲۰ مهر، روز بزرگداشت حافظ، شنبه و يک‌شنبه(۱۸ و ۱۹ مهر) با حضور استادان و حافظ‌شناسان در مرکز فرهنگي شهرکتاب برگزار مي‌شود._
همایش «گفت‌و‌گو با حافظ» برگزار می‌شود
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز فرهنگی شهر کتاب، علي‌اصغر محمدخاني معاون فرهنگي شهرکتاب، درباره‌ جايگاه شعر حافظ در ادبيات فارسي گفت: بي‌شک شعر حافظ نمونه کامل و‌ آرماني شعر فارسي و ديوانش چکيده‌ فرهنگ و ادبيات ايران است.

وي افزود: با اين‌که تاکنون شرح‌ها و تفسيرهاي فراواني بر شعر حافظ نوشته شده و در طول هفتصد سال گذشته، ديوان او همدم و همراه مردم بوده است؛ ولي شعر حافظ هميشه حرف‌ها و نکته‌هاي تازه‌اي براي مخاطب دارد و گفت‌وگو با شعر او پنجره‌هاي نويني از تاريخ و فرهنگ ايران زمين را به روي مخاطب مي‌گشايد.

محمدخاني در ادامه به توضیح درباره‌ نحوه‌ برگزاري همايش «گفت‌وگو با حافظ» پرداخت و اظهار داشت: اين همايش به همت شهرکتاب مرکزي، بنياد دانش‌نامه‌ فارس و موسسه‌ آموزش عالي حافظ شيراز  شنبه و يک‌شنبه(۱۸ و ۱۹ مهر) برگزار مي‌شود.

غلامحسين ابراهيمي‌ديناني، آيدين آغداشلو، بهاءالدين خرمشاهي، سعيد حميديان، اصغر دادبه، سيدحسن شهرستاني، مهدي محبتي و علي‌اکبر احمدي‌داراني از جمله استادان و حافظ‌شناساني هستند که در این همایش درباره‌ عقل، عشق، دانش، رندي، مدارا و مروت در‌ گفت‌وگو با حافظ به سخنرانی می‌پردازند. همچنین کارنامه‌ حافظ‌‌پژوهي در يک‌‌سال گذشته در این همایش نقد و بررسي مي‌‌شود.
محمدخاني افزود: حافظ، تنها غزل‌سرای قرن هشتم هجري است که توانسته اوضاع و احوال روزگار خود را در غزل بيان کند و ما امروز بيش از هر زمانه ديگري به شناخت شعر او نيازمنديم.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 50733