کتاب «فیروزه‌ها» اثر «الیاس کانتی» به زبان عربی ترجمه شد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ آذر ۱۳۸۸ ساعت ۱۳:۰۵
 
 
مرکز «کلمه» در ابوظبی که وابسته به هیات فرهنگ و میراث ابوظبی است، کتاب «فیروزه‌ها» اثر «الیاس کانتی» داستان‌سرای مشهور آلمانی را منتشر کرد.\
الياس كانتي
 
الياس كانتي
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از روزنامه مصری الیوم السابع، این کتاب توسط «رشید بو طیب» از زبان آلمانی به زبان عربی ترجمه شده است. کتاب فیروزه‌ها در حقیقت بازگوکننده ایده‌ها و افکار گوناگون کانتی است به گونه‌ای که «میخایيل شار» منتقد مشهور آلمانی آن را «نگاه آتشین» کانتی به خود توصیف کرده است.

کتاب فیروزه‌ها كه پس از درگذشت كانتي منتشر شد، در راستای پروژه بزرگ «کلمه» که بر اساس آن قرار است 72 اثر ادبی جهان هم‌زمان ترجمه و منتشر شوند، انتشار یافته است.

الياس كانتي در سال 1905 در شهر «روزه» در بلغارستان كه در آن زمان بخشي از امپراتوري عثماني بود، چشم به جهان گشود و به دليل قدرداني از زحماتش در حوزه فرهنگ و تاريخ به عنوان نويسنده آلماني انتخاب شد. او نويسنده رمان، مقاله‎‏نويس و نمايشنامه‏نويس بود كه به تاريخ پيوست و اسطوره توليد آثار اجباري شد. اين امر در نظر كانتي مسئوليت نويسنده بود كه اسطوره‏ها را به منظور ادامه سبك خلاقيت سنتي خلق كند و باقي نگهدارد.

خاندان كانتي بازرگانان يهودي اسپانيايي‌‏الاصلی بودند كه مكرر نقل ‏مكان مي‏كردند. كانتي و خانواده‌‏‏اش در سال 19141 به انگلستان نقل مكان كردند، اما پدرش يك سال بعد فوت كرد و مادرش آنها را به وين در اتريش برد. چند سالي از كودكي الياس به سفر گذشت تا آن كه سرانجام در سال 1924 در آلمان مستقر شدند. كانتي در طول اين سفر‏ها اولين قطعه ادبي خود را با عنوان «جونيوس بروتوس» سرود. او پس از پايان دبيرستان به منظور ادامه تحصيل در رشته شيمي به وين بازگشت. هر چند در واقع با اشتياق ادبيات و فلسفه رشد كرده بود. با آغاز شغل نويسندگي وي از شيمي به ادبيات تغيير رشته داد.

كانتي در سال 1935 نخستين رمانش را با عنوان «برج بابل» به رشته تحرير درآورد. او در سال 1960 شاهكارش «مردم و قدرت» را به اتمام رساند. اين كتاب تصويري از دنياي نافرماني‏ها و قدرت و تنازع بقاي توده‏ها را نمايش مي‏دهد. كانتي در سال 1952 شهروند افتخاري انگلستان شد با اين حال در سال 1970 به زوريخ رفت و در سوييس مستقر شد. الياس كانتي در سال 1981 برنده جايزه نوبل ادبیات شد و در سيزدهم اوت سال 1994 در سن 89 سالگي در زوريخ در گذشت.

تکلم به زبان‌های بلغاری، انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و لادینو از ویژگی‌های منحصر به فرد کانتی بود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 56444