كشمكش هند و پاکستان به نمایشگاه کلکته كشيد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۱ بهمن ۱۳۸۸ ساعت ۱۲:۲۰
 
 
کشمکش تاریخی بین هند و پاکستان باعث شد مقام‌های هندی از صدور ویزا برای گروهي از ناشران پاکستانی برای شرکت در نمایشگاه کتاب کلکته امتناع و برخی از ناشران پاکستانی هم در اعتراض به این موضوع نمایشگاه کلکته را ترک کنند.\
كشمكش هند و پاکستان به نمایشگاه کلکته كشيد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از ایندیا اکسپرس و دیلی تایمز پاکستان، نمایشگاه بین‌المللی کتاب کلکته از روز 27 ژانویه (هفتم بهمن) در حالی کار خود را شروع کرده که هنوز دولت هند برای تعدادی از ناشران پاکستانی که می‌خواهند در این نمایشگاه شرکت کنند ویزا صادر نکرده و همین موضوع نحوه حضور ناشران پاکستانی حاضر در نمایشگاه را هم تحت تاثیر قرار داده و آنها هم قصد دارند نمایشگاه را ترک کنند. 

«بیپین چاندرا» رییس ائتلاف کتاب ملی هند که از طرف دولت هند مسئولیت برگزاری نمایشگاه کلکته را برعهده دارد اعلام کرده که طرف پاکستانی فقط دو روز قبل از برگزاری نمایشگاه درخواست صدور ویزا کرده و به خاطر همین ناشران پاکستانی نمی‌توانند در نمایشگاه حضور پیدا کنند. او در عین حال تاکید کرده که دولت هند هنوز هم برای صدور ویزا آماده است.

این در حالی است که «سیبندو بهاتاچارجی» سخنگوی نمایشگاه بین‌المللی کلکته گفته است که مقام‌های دولتی هند از صدور ویزا امتناع می‌کنند. وی گفت: ما درخواست یک تیم پاکستانی را دریافت کردیم و با وزارت کشور صحبت کردیم و آنهاهم قبول کردند ویزاها را صادر کنند. ابتدا مشکلی وجود نداشت و برای حضور این تیم تاییدیه هم گرفتیم ولی درست در لحظه آخر ویزاها باطل شد.

از طرف دیگر بنیاد ملی کتاب پاکستان نیز که از طرف دولت این کشور سازماندهی ناشران پاکستانی شرکت کننده در نمایشگاه کلکته را برعهده دارد تصمیم گرفته که در اعتراض به صادر نشدن ویزا برای برخی از ناشران خصوصی محل نمایشگاه را ترک کند.

بر اساس گزارش‌ها تا کنون فقط چهار ناشر پاکستانی غرفه‌های خود را برپا کرده‌اند و برخی ناشران معروف پاکستانی از جمله انتشارات «شیخ مبارک لاهور» غرفه‌اش را راه اندازی نکرده است.

سی و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی کلکته از دوشنبه پيش شروع به كار كرده و تا روز یکشنبه هفتم فوریه (18 بهمن) ادامه خواهد داشت. کشور مکزیک میهمان ویژه نمایشگاه امسال کلکته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 61309