نتایج یک پژوهش 20 ساله در 27 کشور

وجود کتاب در خانه اثری کلیدی بر موفقیت کودکان دارد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۹ آبان ۱۳۸۹ ساعت ۱۴:۰۷
 
 
نتایج پژوهش یک روانشناس آمریکایی نشان می‌دهد وجود تعدادی هرچند اندک کتاب در خانه نقش مهمی در موفقیت کودکان دارد.\
وجود کتاب در خانه اثری کلیدی بر موفقیت کودکان دارد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از یونایتدپرس اینترنشنال، ماریا اوانز از دانشگاه نوادا معتقد است که اثر وجود کتاب در خانه در تعیین سطح آموزشی کودکان در آینده از محل زندگی یا وضعیت اقتصادی خانواده آنها بیشتر است.
 
خانم اوانز و همکارانش پژوهشی 20 ساله بر روی 70 هزار مورد مطالعتی در 27 کشور دنیا انجام داده‌اند که نتیجه پژوهش آنها با عنوان « لایه بندی و تحرک اجتماعی» منتشر شده است. خانم اوانز می گوید: نتیجه این مطالعه نشان می‌دهد که نگهداری تعدادی کتاب در خانه به صورتی که خیلی هم هزینه بر نباشد، راهی است که می‌تواند به موفقیت کودکان کمک کند.

نتایج پژوهش خانم اون و همکارانش همچنین نشان می‌دهد که وجود 500 کتاب در کتابخانه خانگی افراد تاثیری بزرگ بر سطح تحصیلات کودکان در آینده دارد، به خصوص اگر والدین کودکان نیز تحصیلات دانشگاهی را سپری کرده باشند. 

بر اساس این پژوهش، وقتی والدین کودک هم تحصیلات دانشگاهی دارند و هم در خانه خود کتاب نگهداری می کنند، کودک آنها به به طور متوسط 3.2 سال از کودکانی که والدین آنها در خانه کتاب ندارند یا کمتر از 3 سال تحصیلات عالیه دارند، انگیزه بیشتری برای ادامه تحصیل دارند.

خانم اوان پیشنهاد می‌کند که والدین حداقل 20 کتاب در خانه خود نگهداری کنند تا این کتاب‌ها اثر قابل ملاحظه ای بر تحریک کودکان به سطوح بالاتر آموزشی داشته باشد. او در عین حال معتقد است هرچه تعداد کتاب ها بیشتر شود، مزایایش هم بیشتر می‌شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 70779