محكوميت «شیرین عبادی» به پرداخت 3/1 میلیون دلار غرامت

 
تاریخ انتشار : شنبه ۳ شهريور ۱۳۸۶ ساعت ۱۴:۰۶
مرجع : رویترز
 
 
«شیرین عبادی»، برنده ایرانی جایزه صلح نوبل، با شکایت نویسنده‌ای که قرار بود همراه او کتابی منتشر کند، احتمالاً به پرداخت 3/1 میلیون دلار غرامت محکوم می‌شود.
شيرين عبادي
 
شيرين عبادي
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از رویترز، «عبادی» که اولین ایرانی و اولین زن مسلمان برنده جایزه صلح نوبل است چندی پیش توافق کرده بود که با همکاری «شهیر شهیدثالث»، تحلیل‌گر مسائل سیاسی، کتابی با عنوان «دشمن مفید» منتشر کند. اما پس از آن که مشاور «عبادی» در امور نشر و همچنین ناشر آثار وی، یعنی انتشارات «رندوم هاوس» به او هشدار دادند که ممکن است انتشار این کتاب بر فروش سایر آثار او تاثیری نامطلوب داشته باشد، «عبادی» به طور یکجانبه توافق پیشین خود با «شهیدثالث» را نقض کرد و موجب شد تا این نویسنده علیه او اقامه دعوی کند. 

«شهیدثالث» در پرونده شکایت خود که پنجشنبه گذشته تسلیم شعبه دادگاه فدرال ایالات متحده در «منهتن» نیویورک شد،خواستار دریافت غرامتی معادل 3/1 میلیون دلار شده است. 

«شهیدثالث» مدعی است که یک سال و نیم از وقت خود را صرف نگارش این کتاب کرده که بدون نام «عبادی» فاقد شهرت و پتانسیل کافی برای فروش در بازار خواهد بود. بر اساس اظهارات این نویسنده که در پرونده قضایی او علیه «عبادی» ثبت شده، این دو نفر برای هماهنگی در نگارش و تنظیم این کتاب طی دو سال گذشته بارها با یکدیگر دیدار کرده و مکاتبات الکترونیک بین آن‌ها بی‌وقفه ادامه داشته است. 

در همین حال «سالی ماروین» سخنگوی انتشارات «رندوم هاوس» اعلام کرد این انتشارات درباره کتاب «دشمن مفید» هیچ اظهار نظری نکرده و به این ترتیب ادعای «عبادی» درباره توصیه آن‌ها به نقض قراردادش با «شهیدثالث» را کذب خواند. 

انتشارات «رندوم‌هاوس» در ماه مه سال 2006 کتاب خاطراتی از «عبادی» را با عنوان «بیداری ایران: خاطراتی از انقلاب و امید» منتشر کرد. 

به گفته «شهیدثالث» این کتاب در پاسخ به نظریه برخورد تمدن‌های «ساموئل هانتینگتون» نوشته شده است. «هانتینگتون» در کتاب خود چنین وانمود مي‌كند كه تمدن غرب و فرهنگ اسلام در تضاد دائم با یکدیگر قرار دارند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 7342