حكايت چهره‌هاي ماندگار بازار كتاب مي‌شود

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ تير ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۰۰
 
 
مركز فرهنگي هنري منطقه 12 شهرداري تهران چهره‌هاي ماندگار بازار و اصناف را بر اساس سابقه دینداری، انقلابی بودن و امانتداری انتخاب مي‌كند و زندگاني آنان را به عنوان الگوي‌ ماندگار جوانان در كتابي با عنوان «چهره‌هاي ماندگار بازار» به ثبت مي‌رساند.\
تصوير تزئيني است
 
تصوير تزئيني است
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از روابط عمومی مدیریت فرهنگی هنری منطقه 12، مرتضی طلایی، رئيس كميسيون فرهنگي اجتماعي شوراي اسلامي شهر تهران، درباره انتخاب اين گروه از افراد گفت: قرار است چهره‌هاي برگزيده بازار در جشنواره‌اي معرفی مي‌شوند تا فرهنگ غني بازار كه حاصل دينداري، انقلابي بودن، امانتداري و مردم‌داري آنهاست، به عنوان ويژگي اين قشر به ديگر اقشار جامعه  نشان داده شود تا به طور غیرمستقیم بر مدیریت شهری و فرهنگ‌ سازی در بازار تاثير بگذارند.
 
طلایی انتقال تجربیات و فضائل بازار قدیم به جوانان را مهم و ضروری دانست و گفت: انتقال اخلاق پسنديده و حُسن شهرت بازاريان قديم به نسل جديد از کارهای فرهنگی است که باید مدیریت شهرداری و مدیریت فرهنگی آن را مورد توجه قرار دهند. 

وي در ادامه افزود: جشنواره چهره‌هاي ماندگار بازار مورد توجه شوراي اسلامي شهر تهران است، زيرا شورای شهر قصد دارد در ادامه چهره‌هاي محلي كه به حُسن اخلاق شهره‌اند را معرفي كند و بعد از آن، طرح را در سطح مناطق و بعد از طریق شوراها در كشور به اجرا درآورد. 

وی افزود: کار فرهنگی در حوزه اصناف از بازار تهران آغاز شده و از شوراياران، بسيج بازار، مسوولان اصناف، اتاق بازرگاني و تمام سازمان‌هاي وابسته به بازار خواسته‌ايم با توجه به معيارهاي از پيش تعيين شده، چهره‌هاي ماندگار بازار را شناسايي و معرفي كنند. اكنون بسیاری از بازاريان برتر تهران معرفي شده‌اند كه از ميان آنها جمعي از شايسته‌ترين بازاريان در روز برگزاري جشنواره معرفي خواهند شد.

وی با اشاره به ضرورت زنده نگه داشتن فضائل اخلاقی در بازار گفت: دستگيري نيازمندان و خانواده‌هاي تهيدست، از ويژگي‌هاي بازاريان است كه باعث شده نگاه مثبتي از طرف مردم به بازار وجود داشته باشد. همچنين امانتداري اين افراد كه حاصل دينداري و اعتقاد بازاريان است، موجب شده كاسب را به عنوان حبيب‌الله بشناسيم.

در اين جشنواره قرار است علاوه بر معرفي افراد شاخص و ماندگار بازار، خاطرات كاسبان قديمي از سوي مركز فرهنگي هنري منطقه 12 به صورت كتاب چاپ و منتشر شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 74640