انتشار اشعاری که "ال‌چه" با آن زیست و مرد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۶ شهريور ۱۳۸۶ ساعت ۱۱:۳۸
مرجع : آبزرور
 
 
هنگامی که ماموران سیا «ارنستو چه‌گوارا»، مبارز انقلابی آمریکای لاتین را در روستای دورافتاده‌ای در بولیوی هدف قرار دادند، دفترچه یادداشت کهنه سبزرنگی همراه او بود. امروز پس از 40 سال محتویات آن دفترچه برای اولین بار منتشر می‌شود.
انتشار اشعاری که "ال‌چه" با آن زیست و مرد
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از آبزرور، در این دفترچه نه از خطابه‌های معروف سیاسی «چه‌گوارا» خبری هست و نه از نقشه‌های نظامی او؛ این دفترچه حاوی اشعار مورد علاقه «چه‌گوارا» است. 

در حالی که کمتر از یک ماه به سالگرد قتل «چه‌گوارا» باقی مانده، هفته گذشته در یک نظر سنجی که در کشور زادگاه او، آرژانتین، برگزار شد، هموطنان‌اش «ال‌چه» را به عنوان برجسته‌ترین شخصیت تاریخی این کشور شناختند. اکنون یک ناشر مکزیکی با استفاده از محبوبیت «چه‌گوارا» قصد دارد مجموعه گزیده اشعار مورد علاقه این مبارز آمریکایی جنوبی را برای اولین در سالگرد مرگ او منتشر کند. 

«پاکو ایگناسیو»، نویسنده مکزیکی که پیش‌تر زندگینامه «چه‌گوارا» را منتشر کرده و مقدمه‌ای نیز بر کتاب اخیر نوشته است درباره اهمیت این کتاب می‌گوید: «زمانی که چه‌گوارا به دام افتاد، جیب‌هایش را گشتند و دو دفترچه پیدا کردند، یکی رمزی بود که او از آن برای مکاتبه با هاوانا استفاده می كرد و دیگری این دفترچه اشعار.»
 
به گفته هم‌رزمان «چه‌گوارا» او این دفترچه یادداشت ارزان قیمت را در سال 1963 در سفری به تانزانیا خریده بود و در اکثر اوقات فراغت خود بالای درخت می‌نشست و مشغول نوشتن یا مطالعه این دفترچه می‌شد. 

انتشارات مکزیکی «پلنتا» که قرار است محتویات این دفترچه را منتشر کند جزئیات چگونگی دستیابی به این دفترچه را منتشر نکرده اما اعلام کرده که دو سال برای تایید صحت و اصالت آن وقت صرف کرده است.
در این مجموعه که بیشتر اشعار آن با مضامین سیاسی هستند آثاری از «پابلو نرودا»، شاعر برجسته شیلیایی، «نیکولاس گویلن» کوبایی، و «سزار واله‌خو» پرویی دیده می‌شوند. این مجموعه در کل از 69 شعر تشکیل شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 8172