همراه با تجدید چاپی‌‌های اکسیر

«ملخ‌های حاصل‌خیز» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۲۷ آذر ۱۳۸۹ ساعت ۱۷:۲۳
 
 
چهارمین دفتر شعر اکبر اکسیر با عنوان «ملخ‌های حاصل‌‌خیز» و در فضای طنز و شعر کوتاه فرانویی به تازگی توسط انتشارات مروارید منتشر و راهی بازار کتاب شد._
تصویر روی جلد «ملخ‌های حاصل‌خیز»
 
تصویر روی جلد «ملخ‌های حاصل‌خیز»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مجموعه شعر «ملخ‌های حاصل‌خیز» دربرگیرنده 80 قطعه شعر کوتاه در حوزه طنز فرانویی است که پیرامون مسائل گوناگون به ویژه محیط زیست و مشکلات انسان شهری سروده شده‌اند.

«بی‌خانمان»، «ترافیک»، «نفتالین»، «سیلان»، «استیضاح»، «جعبع سیاه»، «خطابه نهنگ»، «کمک‌های اولیه»، «سیمرغ پرکنده»، «فیلترینگ»، «تهاجم»، «گفتمان»، «تمارض»، «لیزینگ»، «ویزا»، «بربط»، «آلبر کامو»، «ماتادورها» و «آلبوم خانوادگی» عنوان برخی از شعرهای این کتاب هستند.

اکسیر  در گفت‌و‌گو با ایبنا طنز وحشی، زبان ساده و محاوره‌ای و لحن صمیمی این اشعار را مهم‌ترین ویژگی‌ آن‌ها برشمرده که به محیط زیست، میراث فرهنگی و به‌طور کلی اجتماع و انسان امروز می‌پردازند.

اکسیر این دفتر شعر را که دارای ویژگی‌های شعر فرانویی است به همسرش تقدیم کرده و در معرفی شعر فرانویی می‌گوید: شعر فرانویی یعنی نوعی از شعر آزاد، کوتاه، طنز آمیز، عینی و ملموس با پایانی غیر مترقبه و کلماتی غیر معمول که با استفاده از اصطلاحات کوچه و بازار به مسائل مختلف از جمله محیط زیست، میراث فرهنگی و هر آنچه انسان امروز با آن مواجه می‌شود می‌پردازد.

نمونه شعری از این دفتر با عنوان «نشانه‌ها»:
«زنگ کاردستی
یا پارو می‌ساختم یا نردبان
آقای شرقی می‌گفت:
نربان و پارو
نشانه ترقی و ثروت است
یادش به‌خیر
حال در پشت‌بام خانه‌ای
برف پارو می کنم
و نردبان، وسیله‌ای‌ست
که مرا به پایین می‌برد!»

اکبر اکسیر متولد سال 1332 در محله آبروان شهرستان آستارا است. از این شاعر به تازگی چاپ سوم مجموعه شعرهای «بفرمایید بنشینید صندلی عزیز» و «پسته لال سکوت دندان‌شکن است» و چاپ ششم دفتر «زنبورهای عسل دیابت گرفته‌اند» نیز توسط انتشارات نیم‌نگاه، مروارید و ابتکارنو منتشر شده‌اند.

مجموعه شعر «ملخ‌های حاصل‌خیز» سروده اکبر اکسیر در شمارگان 2200 نسخه و قیمت 2100 تومان به تازگی توسط نشر مروارید منتشر شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 90951