«فلسفه غرب و اندلس» از نگاه عابدالجابري

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ساعت ۰۸:۰۰
 
 
مترجم حوزه انديشه، كتاب «فلسفه غرب و اندلس» محمد عابدالجابري را به فارسي برگرداند.\
محمد عابدالجابري
 
محمد عابدالجابري
محمد آل مهدي، مترجم اين كتاب، در گفت‌وگو با خبرگزاري كتاب ايران(ايبنا)، اظهار كرد: هشت ماه است كه ترجمه اين كتاب پايان يافته و به نشر ثالث سپرده شده است، اما تاكنون خبري از انتشار آن دريافت نكرده‌ام.

وي درباره محتواي كلي كتاب گفت: در ايران تصوري وجود دارد مبني بر اين كه فلسفه مغرب عربي، ادامه طبيعي فلسفه سرزمين‌هاي اسلامي شرقي نظير ايران، خراسان و بغداد است، اما عابدالجابري در اين كتاب نظر ديگري دارد و فلسفه غرب دنياي اسلام را متفاوت از شرق آن مي‌داند.

آل‌مهدي ادامه داد: او فلسفه غرب دنياي اسلام را متاثر از اندلس دانسته، به عقل‌گرايي ابن‌رشد استناد مي‌كند. به اعتقاد او، عقل‌گرايي مغربيان، متاثر از ارسطو و عقل‌گرايي مشرقيان متاثر از افلاطون و نوافلاطونيان است.

وي يادآور شد: عابدالجابري بر تاثيرگيري فلسفه مغرب عربي از ابن‌رشد تاكيد مي‌كند، زيرا معتقد است به اين طريق جهانيان خواهند دانست كه اسلام برابر با بنيادگرايي افراطي نيست، بلكه تسامح را نيز در خود دارد.

اين مترجم در پايان گفت: به اعتقاد عابدالجابري، در سايه ابن‌رشد است كه مي‌توان جوّ آزاد در جوامع عربي را ارتقا بخشيد. در واقع، مقابله با افراط‌گرايي توسط ابن‌رشد محقق مي‌شود.

آل‌مهدي همچنين از در دست داشتن ترجمه كتاب ديگري از عابدالجابري درباره زندگي و آثار ابن‌رشد خبر داد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 96490