شماره جدید «ارمغان فرهنگی» منتشر شد

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۸۹ ساعت ۱۳:۴۳
 
 
شماره 13 و 14(ویژه پاییز و زمستان) نشریه «ارمغان فرهنگی» با مباحثی ویژه شعر جنوب ایران، سالن‌های سینما، موسیقی پاپ و مطالبی پیرامون شعر نیما یوشیج و روایت شعر از نگاه شاعران منتشر شد.\
تصویر روی جلد «ارمغان فرهنگی»
 
تصویر روی جلد «ارمغان فرهنگی»

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، آخرین شماره این نشریه در پنج بخش به حوزه‌های «شعر»، «داستان»، «ترانه»، «سینما» و «ویژه شعر جنوب» اختصاص دارد.

در بخش «شعر» نشریه «ارمغان فرهنگی»، «روایت در شعر از نگاه شاعران» را می‌خوانیم که مطالبی از آرش نصرت‌اللهی، ابوالفضل پاشا، آفاق شوهانی، مهرنوش قربانعلی و آزیتا قهرمان را شامل می‌شود.

«پرونده شعر امروز ایران» در این بخش به سروده‌های شمس لنگرودی، بکتاش آبتین، محمد آشور، مانا آقایی، آزاده زارعیان، رضا حیرانی، رویا زرین، منصوره روستایی، مینو نصرت، شهین خسروی‌نژاد و فریاد شیری اختصاص یافته است.

همچنین در بخش شعر ترجمه چند قطعه شعر از «والاس استیونس»، «نیلس هاو» و«ماتس سودرلوند» با ترجمه سهراب رحیمی، شعرهایی از «خورخه لوییس بورخس» با ترجمه سپیده جدیری و برگردان حامد رحمتی از اشعار «آصف حالت چلی» و سروده‌هایی از «چارلز اولسون» با ترجمه علی قنبری منتشر شده است.

داستان‌هایی از قباد آذرآیین، ناصر نبوی و نعمت نعمتی و ترجمه داستانی از مارسل آمه در بخش «داستان» این نشریه گنجانده شده است.

همچنین علی‌رضا عباسی نگاهی به مجموعه داستان «برو ولگردی کن رفیق» اثر مهدی ربی داشته و در ادامه گفت‌وگوی حسین فاضلی با حسین آتش‌پرور نیز منتشر شده است.

اما در بخش «ترانه» نمونه‌هایی از آثار پوریا سوری، مریم دلشاد، امیرحسین مسماح، علی توده‌فلاح، گفت‌و‌گوی مهدی موسوی با عباس لطیفی، مطلبی با عنوان «موسیقی در میان توده مردم» نوشته مهدی حسنی، «از ترانه تا آهنگسازی» اثر مدوید لطفی، «همه چیز درباره موسیقی پاپ یا عامه‌پسند» از زهرا سخی و «آشنایی با تاریخچه موزیک پاپ» نوشته سحر شباب منتشر شده است.

کریم اسحاقی مطلبی با عنوان «روزهای خوش در گذشته سینما» دارد که در بخش «سینما»ی این نشریه انتشار یافته است. از دیگر مطالب این بخش می‌توان به «سفری از ایذه به هفتکل با رویای سینما» نوشته اردشیر صالح‌پور، «بر بال نازک تصویر در زادگاه» اثر غلام‌حسین رجبی و «سینمای ماندنی و جهان‌شمول» از آرش ریاحی اشاره کرد.

بخش پایانی نشریه با عنوان «ویژه شعر جنوب» به سروده‌های شاعران بوشهر، خوزستان، فارس و هرمزگان اختصاص یافته است. در ادامه مطالبی از مجید اجرایی با عنوان «مقدمه‌ای بر شعر نو بوشهر، از آغاز تاکنون»، «نگاهی بر شعر جنوب و روند تاثیر آن بر شعر معاصر» از منوچهر آتشی، «روانکاوی عاطفه- اندیشه در شعرهای محمد بیابانی» نوشته سعید مهیمنی، «جهان شعر آتشی» اثر مجید روان‌جو، «شعر جنوب: دغدغه‌های مشترک شاعران امروز» از علی باباچاهی و «شعر معاصر فارسی، شعر جنوب و بقیه قضایا» نوشته احمد فریدمند در میان مقالات این بخش دیده می‌شود.

همچنین نمونه شعرهایی از منوچهر آتشی، علی باباچاهی، سیامک برازجانی، رضا طاهری و ابوالقاسم ایرانی در این بخش منتشر شده است.

در ادامه داریوش معمار نیز مطلبی با عنوان «در آستانه شعر خوزستان در آینه پنج سال» دارد و مطالب دیگری چون «اضلاع مکعب شعر جنوب» اثر پرویز حسینی، «پاسخ به شعر» نوشته کاظم کریمیان، «شعر ضرورت خویش» از هرمز علی‌پور نیز در این بخش دیده می‌شود.

علی یاری نیز نگاهی به شعر هرمز علی‌پور داشته که در مطلبی با عنوان «مرگ را چون گلی می‌بویم» منتشر شده است. در ادامه مطالبی با عنوان «نگاهی به سیر شعر نو در شیراز» نوشته وحید داور، «نگاهی به زندگی و شعر فریدون توللی» از کامیار عابدی، «جهان دگرگون شاعر» اثر عبدالعلی دستغیب و نمونه‌هایی از شعر شاعران فارس چون منصور برمکی، زهرا اسکندری و باقر یگانه به چاپ رسیده است.

در پایان نیز مطالبی پیرامون «شعر بندر» ارائه شده است که با عناوینی چون «دهه هفتاد و آسیب‌شناسی آن در شعر شاعران هرمزگان» از یدالله شهرجو، «نگاهی به زندگی محمد منصفی» نوشته حسام‌الدین نقوی و «یک قطره» اثر شاپور جورکش منتشر شده‌اند. در نهایت نیز چند نمونه شعر بندر از شاعرانی چون مسعود فرح، رضا عابدینی، سعید آرمات و موسی بندری گنجانده شده است.

نشریه «ارمغان فرهنگی» ضمیمه هفته‌نامه «ارمغان بازار» با مدیر مسوولی محمدرضا سلاماتی و سردبیری داریوش معمار منتشر می‌شود.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 98628