«رييس جمهور سوم» از راه رسيد

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۶ فروردين ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۳۰
 
 
كتاب «سومين رييس جمهور» تاليف سميه طباطبايي از سوي نشر ساقي منتشر شد. اين اثر به بررسي انقلاب رنگي و همچنين نتايج، پيامدها و تاثيرات اين انقلاب بر كشور اوكراين پرداخته است.\
«رييس جمهور سوم» از راه رسيد
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايرن (يبنا)، «تعريف و پيشينه‌ي انقلاب‌هاي نرم»، «شرايط جغرافيايي، اقتصادي، نظامي و سياسي اوكراين»، «بازيگران و روز شمار انقلاب نارنجي اوكراين»، «زمينه‌هاي خارجي» و «زمينه‌هاي داخلي» عنوان پنج فصل كتاب «سومين رييس جمهور» را تشكيل مي‌دهند. 

بر اساس مطالب اين كتاب، اصطلاح انقلاب رنگي به جنبش‌ها و حركت‌هايي گفته مي‌شود كه در جوامع پساكمونيستي در اروپاي مركزي و شرقي اتفاق افتادند و شركت كنندگان در آن براي اعتراض عليه دولت‌هايشان و حمايت از دموكراسي، ليبراليسم و استقلال ملي از مقاومت‌هاي مسالمت‌آميز و آرام استفاده كرده و معمولا يك گل يا رنگ خاص را به عنوان سمبل و نشانهي اعتراض برگزيده‌اند. اعتراض‌هاي آرام و بدون خشونت و نقش مهمي كه سازمان‌هاي غير دولتي، به ويژه سازمان‌هاي فعال دانشجويي در ساماندهي اين اعتراضات ايفا مي‌كنند، اين رويدادها را متمايز مي‌كند. 

انقلاب‌هاي رنگي، پيشينه‌ي انقلاب‌هاي رنگي، انقلاب گل سرخ، ساختار حكومتي، جغرافياي سياسي، ناوگان درياي سياه، حكومت تزارها و استقلال اوكراين از ديگر موضوعات مطرح شده در اين اثرند. 

در بخشي از اين اثر با عنوان «نقش آمريكا» آمده است:«بعد از جنگ دوم جهاني، زماني كه غنايم جنگ بين فاتحين تقسيم شد و آمريكا و  شوروي به عنوان ابرقدرت‌هاي تازه پا به عرصه قابت گذاشتند، استراتژيست‌ها براي تحليل روابط بين آن‌ها، جهان را به دو قلمرو ژئواستراتژيكي تقسيم كردند، ‌قلمرو قاره‌اي يا زميني كه در راس آن اتحاد جماهير شوروي بود و قلمرو دريايي كه ايالات متحد آمريكا آن را رهبري مي‌كرد. در محل برخورد اين دو قلمرو، مناطقي قرار داشتند كه عنوان ژئوپلتيكي، مناطق دروازهاي و مناطق كمربند شكننده به خود گرفتند.»

چاپ نخست كتاب «سومين رييس جمهور» در شمارگان 2200 نسخه، 179 صفحه و بهاي 32000 ريال روانه بازار كتاب شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 99527