دعوت به خواندن یک رمان پرطرفدار سوئدی

یک لحظه شادی چقدر می‌ارزه

 
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ مهر ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۴۰
 
 
مائده مرتضوی مترجم رمان «صورت حساب» نوشته یوناس کارلسون در یادداشتی که در اختیار خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) قرار داده است، خواندن این اثر را به مخاطبان ایرانی پیشنهاد می دهد.
 
یوناس کارلسون نویسنده پر طرفدار سوئدی است که تا به حال کاری از او در ایران ترجمه نشده بود. رمان «صورت حساب»
کارلسون در این رمان فضای زندگی روزمره امروزی را روایت می‌کند. یک زندگی به ظاهر خسته کننده و تکراری. اما یک اتفاق جالب و تا حدی فانتزی این فضا را بهم می‌زند و راوی خود را در شرایط ویژه‌ای می‌بیند. شرایطی که در آن پی به ارزش زندگی شاید تکراری اما سراسر لذت و شاد خویش می‌برد.
اولین کتابی است که از او در ایران منتشر میشود و خوشحالم که توانسته ام یک نویسنده تازه به کتابخوانان معرفی کنم.

رمان "صورت حساب" آخرین اثر کارلسون است. این رمان اثری است جذاب و خواندنی که به ارزش زندگی، شادی و عشق میپردازد و در پی ایجاد مفهوم جدیدی برای خوشبختی است. مفهومی که به معیار سنجش جامعه مدرن امروز بسیار نزدیک است. سنجشی بر پایه عدد و رقم! در طرح جلد کتاب اصلی این جمله نوشته شده است؛ یک لحظه شادی چقدر می‌ارزه؟

با توجه به اینکه کتاب را خودم برای ترجمه انتخاب کردم،‌دلیل اصلی این انتخاب جهانشمول بودن قصه آن است. ماجرای جالبی که حتا با توجه به فانتزی بودن آن میتواند هر جای دنیا اتفاق بیفتد. جدا از داستان و ماجرای اصلی در این کتاب با شخصیتی رو به رو هستیم که نه تنها در جامعه مدرن اروپایی بلکه در جامعه خودمان هم باور پذیر است. رمان فضایی مدرن و شهری دارد و داستان آدم های امروز را روایت می کند. 

آدم هایی که قدر لحظاتی را که دارند و داشته اند را نمی دانند و می پندارند که دیگران از آنها خوشبخت تر و شادترند. رمان صورت حساب در مورد ارزش شادی است. شادی هایی که چندان بزرگ به نظر نمی رسند اما در بازه ای بزرگتر که به آن می نگری ارزشی غیر قابل توصیف پیدا می کنند.

کارلسون در این رمان فضای زندگی روزمره امروزی را روایت می‌کند. یک زندگی به ظاهر خسته کننده و  تکراری. اما یک اتفاق جالب
صورت حساب رمان خوش خوان و نسبتا کوتاهی است. اما موضوع آن تا مدتها ذهن خواننده را درگیر می کند و مهمترین کارکرد آن همذات پنداری خواننده با راوی است. خواننده پس از مطالعه این رمان با این پرسش مواجه خواهد شد که صورت حسابی که برای او ارسال می شود به چه میزان خواهد بود؟
و تا حدی فانتزی این فضا را بهم می‌زند و راوی خود را در شرایط ویژه‌ای می‌بیند. شرایطی که در آن پی به ارزش زندگی شاید تکراری اما سراسر لذت و شاد خویش می‌برد.

خواننده بعد از مطالعه این رمان حس و نگرش تازه‌ای نسبت به زندگی روزمره و لحظاتی که مدتها از آن غافل بوده پیدا می‌کند و به معنای جدیدی از کلمه "شادی" می‌رسد. در کنار آن با دغدغه های کشور و جهانی دیگر نیز آشنا می‌شود و در می‌یابد که دنیای فکری آدمها در این جهان مدرن با وجود فاصله جغرافیایی زیاد بسیار بهم نزدیک است.

صورت حساب رمان خوش خوان و نسبتا کوتاهی است. اما موضوع آن تا مدتها ذهن خواننده را درگیر می کند و مهمترین کارکرد آن همذات پنداری خواننده با راوی است. خواننده پس از مطالعه این رمان با این پرسش مواجه خواهد شد که صورت حسابی که برای او ارسال می شود به چه میزان خواهد بود؟

از نکات جالب دیگر این رمان،‌ حضور پررنگ فرهنگ و هنر سوئد است. نویسنده به کرات با زیرکی تمام به معرفی فیلمسازان ،‌نقاشان و دیگر هنرمندان سوئد پرداخته و همینطور از توصیف فضای شهر استکهلم نیز خواننده را بی نصیب نمی گذارد. خواننده صورت حساب در حین مطالعه با فرهنگ و هنر این کشور هم تا حدی آشنا می گردد.

رمان صورت حساب را نشر سده با ترجمه مائده مرتضوی در 172 صفحه با قیمت 12000 تومان راهی بازار کرده است.
 
 
 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 252778