اطلس ابر سینمایی می شود

 
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲ تير ۱۳۹۰ ساعت ۱۳:۵۱
 
 
«اطلس ابر» رمان پیچیده و چند روایتی دیوید میچل، به زودی مراحل ساخت سینمایی خود را آغاز می کند._
روی جلد کتاب
 
روی جلد کتاب
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از گاردین، اطلس ابر به کارگردانی مشترک واچوفسکی (کارگردان ماتریکس) و تام تیکور (بدو لولا بدو) به تهیه کنندگی کمپانی برادران وارنر ساخته می شود. تام هنکس و هالی بری نقش های اصلی را برعهده دارند و بن ویشاو، سوزان ساراندون و جیم برادبنت نقش های تکمیلی را برعهده دارند. هیو ویوینگ نیز قرار است به این گروه بپیوندد و گفته شده که او قرار است در نقش 6 شخصیت متفاوت بازی کند.
 
فیلمبرداری این فیلم اواخر سال 2011 در آلمان شروع می شود و اکتبر 2012 شاهد اکران آن خواهیم بود. اقتباس سینمایی این رمان توسط نویسنده آن دیوید میچل انجام شده است. 

میچل گفته است که 9 ماه پیش کار نوشتن فیلمنامه این اثر را به پایان برده است. او گفت در یک رمان نمی توان از یک شخصیت انتظار بازی در 6 نقش را داشت اما این اتفاق در فیلم می تواند بیفتد. 

اطلس ابر توسط 6 نفر روایت می شود و ماجرای آن از قرن نوزدهم در پاسفیک جنوبی شروع می شود و تا دهه 70 کالیفرنیا ادامه می یابد و به آخرالزمانی در آینده ختم می شود. به همین دلیل هر بازیگر در این فیلم در چند نقش ظاهر می شود. 

رمان اطلس ابر در سال 2004 در آمریکا منتشر شد. این کتاب سومین رمان نویسنده بریتانیایی دیوید میچل است که موفق شد جایزه بریتیش بوکز را از آن خود کند. این کتاب به فهرست نهایی جایزه بوکر سال 2004 هم راه یافت و در فهرست نبولا، و جایزه آرتور سی کلارک نیز جای گرفت. 

6 داستانی که این رمان آن را روایت می کند، یک داستان است که شخصیت اصلی آن در آینده تجربه می کند. این در حالی ست که داستان قبلی در این لحظه در حال وقوع است و وقتی هر 6 قصه روایت شد، داستان به عقب باز می گردد و یک دوره تاریخی را بررسی می کند که داستان اول در آنجا به وقوع پیوست که جایی نیست جز داستان «آدام ایوینگ» در اقیانوس اطلس در سال 1850. او قصد دارد سفری را ازجزایر چاتام به شرق نیوزیلند انجام دهد. 

سبک نوشتاری این کتاب الهام گرفته از رمان «اگر شبی زمستانی مسافری...» اثر ایتالو کالوینو است. اما میچل تصمیم گرفته تا یک آینه نیز در مرکز داستان قرار دهد تا هر داستان بتواند نتیجه داستان قبلی باشد. 

در سال 2009 اعلام شد که واچووسکی حقوق ساخت این رمان را خریده است . 

دیوید میچل نویسنده این رمان متولد 1969 در انگلستان است و 5 رمان در کارنامه اش دارد که دو تا از آنها به فهرست نهایی بوکر راه یافتند. او دانش آموخته ادبیات انگلیسی با گرایش ادبیات آمریکاست که مدتی را نیز در سیسیل و هیروشیما گذرانده است. او مدتی نیز با همسر ژاپنی اش در ایرلند زندگی کرده است. نخستین رمان او با عنوان «روح نوشت» در سال 1999 و جدیدترین آنها با عنوان «هزاران پاییز جیکوب دی زوئت» در سال 2010 منتشر شده است. 

این فیلم قرار است گران قیمت ترین فیلمی باشد که در آلمان تهیه می شود. 

گزارشگر :مازیار معتمدی
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 108772