طرح كتاب خواني جمعي شيكاگو 10 ساله شد

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۱ مرداد ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۱۸
 
 
طرح کتاب خوانی جمعی در شیکاگو که با عنوان پروژه «يك كتاب، يك شيكاگو» برگزار می شود، دهمين سال اجراي خود را جشن می گیرد.*
طرح كتاب خواني جمعي شيكاگو 10 ساله شد
 
به گزارش خبرگزاري كتاب ايران (ايبنا) به نقل از اي.بي.سي نيوز، پروژه «يك كتاب، يك شيكاگو» كه از سوی کتابخانه عمومی این کلان شهر آمریکایی برگزار می شود، براي تشويق ساكنان اين شهر به خواندن يك كتاب در يك زمان، از 10 سال پیش تاکنون برگزار مي شود. 

از پاييز 2001 اين پروژه براي ايجاد فرهنگ كتابخواني در شيكاگو، با هدف ايجاد اشتياق به منافع كتابخواني با هم به عنوان يك جامعه واحد، راه اندازي شد.
 
در اين برنامه در يك سال، دو بار كتاب برگزيده براي همه مردم شيكاگو انتخاب و معرفي مي شود. همزمان با هر دوره برنامه هاي بحث و بررسي كتاب در 50 كتابخانه محلي و نيز برنامه هاي عمومي براي به اشتراك گذاشتن تجربه اين كتابخواني برگزار مي شود. 

امسال در دهمين سال انجام اين پروژه از 8 آگوست كتابخانه عمومي شيكاگو شروع به پذيرش طراحي پوسترهايي براي بيان تجربه كتابخواني مشترك كرده است. مهلت ارسال آثار تا 11 سپتامبر است و هنرمنداني كه در اين طرح شركت كنند شاهد نمايش آثارشان در صفحه اينترنتي كتابخانه خواهند بود. از ميان اين آثار به انتخاب مردم برترين آثار انتخاب می شوند. 

30 اثر برتر به انتخاب مردم در مرحله بعد در مركز كتابخانه واشنگتن در ماه اكتبر (مهر) به نمايش گذاشته مي شود و سرانجام برنده جايزه بزرگ منتخب مردم معرفي مي شود. طرح برنده در بيلبوردهاي شهري به عنوان بخشي از تلاش عمومي براي كتابخواني در شيكاگو عرضه مي شود. 

در ادامه طرح «یک کتاب، یک شیکاگو» كتابي كه براي پاييز 2011 در نظر گرفته شده بيست و يكمين كتابي ست كه در اين برنامه انتخاب می شود. این کتاب رمان كلاسيك «ماجراهاي آگي مارش» نوشته سال بلو است که براي یازدهمین سال اجرای پروژه «يك كتاب، يك شيكاگو» انتخاب شده است. 
 
برنامه «یک کتاب، یک شیکاگو» در پاييز 2001 با معرفي كتاب «كشتن مرغ مقلد» نوشته هارپرلي كار خود را شروع كرد و پس از آن «شب» نوشته الي وسيل را انتخاب كرد. «يك بخشش» نوشته توني موريسون براي پاييز 2010 و «هيچ جا» نوشته نيل گيمن براي بهار 2011 از كتاب هاي ديگري بودند كه مردم شيكاگو آنها را همزمان خواندند. 

«يك روز از زندگي ايوان دنيسوويچ» نوشته آلكساندر سولژنيتسين، «مترجم دردها» نوشته جومپا لاهيري، «برو به كوه بگو» نوشته جيمز بالدوين و «بوته آزمايش» نوشته آرتور ميلر از ديگر كتاب هايي بودند كه كتاب‌خانه ملي شيكاگو براي اين كار جمعي انتخاب و معرفي كرد. 

«ماجراهاي آگي مارش» با الهام از سال هاي جواني سال بلو در شيكاگو در دهه 20 و 30 قرن بيستم نوشته شده و از زاويه ديد آگي مارش به بررسي شرايط در آن روزها مي پردازد. زندگي در پايين شهر، رفتن او از يك شغل به شغل ديگر، انتخاب استادي به جاي استاد ديگر، ماجراهایی است که آگی با آنها روبه رو می شود. «سال بلو» نویسنده سرشناس آمریکایی اين كتاب را در سال 1953 نوشته است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 114304