فوئنتس میهمان جشنواره ادبیات و هنر «هی» شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱ بهمن ۱۳۹۰ ساعت ۱۲:۵۳
 
 
شهر کارتاژنا تا چند روز دیگر میزبان جشنواره ادبیات و هنر «هی» با حضور میهمانان برجسته‌ای از جمله كارلوس فوئنتس خواهد بود.-
کارلوس فوئنتس
 
کارلوس فوئنتس
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) به نقل از کلمبیا ریپورتر، هفتمین دوره جشواره ادبیات و هنر «هی» از تاریخ 26 تا 29 ژانویه 2012 (6 تا 9 بهمن) در شهر کارتاژنا برگزار می شود. 

این جشنواره که برای تجلیل از فرهنگ و ادبیات درحوزه های مختلف ادبیات، شعر، موسیقی، سینما، روزنامه نگاری و رشته های مختلف هنر برگزار می شود، در برنامه 2012 خود بیش از همیشه به «مباحث میان رشته ای فراگیر» توجه نشان می دهد. تفکرات فیلسوفانه ، جامعه شناسی و روانشناسی از حوزه های توجه شده در سال 2012 است. 

در حالی که جشنواره «هی» تمرکز خود را بر ادبیات شامل شعر و کتابخوانی قرار می دهد و تکنیک های ادبیات خلاق در کارگاه های عملی آموزش و بررسی می شود، 106 میهمان متخصص از سراسر جهان برای شرکت در این جشنواره شرکت می کنند.

از جمله میهمانان ویژه امسال کارلوس فوئنتس نویسنده سرشناس مکزیکی و جان لگوئیزامو بازیگر کلمبیایی- آمریکایي که برای بازی در مولن روژ به شهرت دست یافت، هستند. 

خوان مانوئل سانتوز رییس جمهور کلمبیا نیز در کنار فیلیپ گونزالس رییس جمهور پیشین اسپانیا در این جشنواره حضور می یابد و در کنار  فوئنتس در میزگردي با عنوان «تفکراتی برای ترجمه در جهان» به بحث و گفت‌وگو می پردازند. این میزگرد در 28 ژانویه در تئاتر آدولفو مجیا برگزار می شود.
 
خوان گابریل واسکوئز نویسنده سرشناس کلمبیایی که با رمان «سروصدای چیزهایی که می افتند» برنده جایزه آلفاگورای 2011 شد نیز جمعه 27 ژانویه در هتل سانتا کلارا برای دوستداران ادبیات لاتین صحبت می کند. 

دویستمین سالگرد تولد چارلز دیکنز نویسنده سرشناس ویکتوریایی نیز از دیگر سرفصل های این جشنواره ادبی است که با حضور اندرو دیویس نویسنده بریتانیایی گرامی داشته می شود. 

در همین حال برنامه ای با عنوان «غذاهای آمریکای لاتین جدید» با حضور چند تن از سرآشپزهای مشهور لاتین ارایه می شود. 

این جشنواره همچنین به مناسبت صدمین سال تولد استاد موسیقی کلمبیایی لوچو بورمودز که از مشهورترین آهنگسازان قرن اخیر این کشور است، به آثار این موسیقیدان می پردازد. 

در این 4 روز در مجموع 65 برنامه و نشست ویژه تدارک دیده شده است. 

جشنواره ادبی «هی» از سال 1988 در شهر «هی» ولز تاسیس شد. این شهر که با جمعیت 1550 نفری خود به خاطرداشتن 41 کتابخانه به عنوان شهر کتاب ولز شناخته می شود، از سال 1996 این جشنواره را راهی شهرهای مختلف جهان کرد تا در کنار دیگر مردمان جهان به تجلیل از ادبیات و هنر بپردازد. 

شهر کارتاژنا نخستین بار در سال 2006 میزبان جشنواره هی بود و اکنون به یکی از شهرهای مهم که میزبان این جشنواره سالانه است، بدل شده است. کارتاژنا شهری در سواحل کاراییب با جمعیت نزدیک به یک میلیون نفر، پنجمین شهر بزرگ کلمبیاست و به عنوان مرکز استان بولیوار شناخته می شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 127724