۲
 

«حتی یک دقیقه کافی است» نقد شد

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۰ تير ۱۳۹۱ ساعت ۱۳:۳۹
 
 
نشست نقد و بررسی کتاب «حتی یک دقیقه کافی است» با حضور نویسنده‌ی این کتاب آتوسا صالحی و مخاطبان نوجوان اثر در همدان برگزار شد.
تصویری از نشست نقد کتاب «حتی یک دقیقه کافی است»
 
تصویری از نشست نقد کتاب «حتی یک دقیقه کافی است»

ایبنا نوجوان: دومین جلسه نقد کتاب از سلسله نشست های نقد و بررسی کتاب‌های رمان نوجوان امروز با حضور نویسنده‌ی کتاب «حتی یک دقیقه کافی است» و اعضای نوجوان کتاب‌خانه‌های استان همدان در سالن گالری کتاب‌خانه‌ی شماره یک همدان برگزار شد. 

در این نشست پس از قرائت خلاصه‌ی داستان توسط یکی از اعضای نوجوان، نقدهای دیگر اعضا درباره‌ی این اثر بیان شد.

 زهرا شهبازی، نگین الوندی، زهرا مظاهری و راضیه عابدی اعضای کتاب‌خانه‌ی مریانج شروع داستان را بی‌نظیر، دیالوگ‌ها را صمیمی و خوب دانستند. این نوجوانان معتقد بودند حضور شخصیت دانیال و پدرش در پیشبرد داستان غیرضروری بوده است.

این نوجوانان که اهل یک شهر کوچک استان همدان هستند، داستان این کتاب را برای اعضای نوجوان روستایی غیرملموس عنوان کرده و استفاده از مسایلی مانند چت کردن را غیرضروری دانستند.

امیرحسین شریفی، محمدرضا عباسی، راضیه جعفری و هانیه منوری از صالح آباد درباره‌ی موضوع اصلی داستان گفتند: هویت‌یابی و کشف وجودی شخصیت اصلی داستان یعنی رها موضوع اصلی داستان است. هرچند این موضوع در ابتدای رمان لو رفته است و به همین خاطر از جذابیت آن نیز کاسته شده است.

فاطمه فضل اللهی، زهرا رحیمی و خدیجه رحیمی از کتاب‌خانه‌ی شماره 4، شروع داستان و ارتباط بازی شطرنج با دیگر ماجراهای این اثر با محتوای آن بسیار عالی دانستند اما نقش مردان را در این کتاب ضعیف و کمرنگ برشمردند.

این سه نوجوان همدانی معتقد بودند با وجود پایان قابل پیش‌بینی کتاب «حتی یک دقیقه کافی است»، مطالعه‌ی این اثر ساعات خوشی را برای نوجوانان فراهم می‌کند.

محدثه شعبانلو، زهرا رنجبران، محدثه چهاردولی و الهام افشار از کتاب‌خانه‌ی شماره‌ی دو همدان با بیان حضور بسیار پررنگ نویسنده در این اثر، درباره این نقد خود توضیح دادند: به نظر می‌رسد نویسنده پشت شخصیت‌ها ایستاده و به جای آنها حرف می‌زند با این حال استفاده از توصیف‌های زیبا داستان را جذاب کرده است.

آن‌ها در بخش دیگری از نقد خود گفتند: پرش‌هایی که در داستان و بعد از هر فصل اتفاق می‌افتد به اثر صدمه می‌زند.
 
صابر خاوریان، رهام خضریان و محمد خدایی از کتاب‌خانه‌ی شماره‌ی پنج همدان توصیفات کتاب را شاعرانه دانستند و معتقد بودند این رمان در فصل هفدهم باید به پایان می‌رسید و فصل‌های بعدی به زیبایی اثر لطمه وارد کرده است.

منبع خبر: روابط عمومی کانون استان همدان

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 141669
 


 
ساغر
Romania
۱۳۹۸-۰۴-۱۵ ۱۴:۴۴:۰۹
من وقتیکه به این قسمت اومدم انتظار داشتم که فقط درباره ی نقد رمان (حتی یک دقیقه) بیشتر درباره ی تبلیغ افرادی که این رمان رانقد میکردند . و این نیز حوصله سربر بود ... (229051)
 
به تو چه😘😘😘
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۸-۰۵-۲۰ ۱۷:۳۴:۲۰
خوب شما وقتی نقد کننده را بشنایدباور پذیری به نقدش برایتان باور پذیر،تر خواهد بود😊 (229312)