نشست شورای برنامه‌ریزی معاونت فرهنگی وزارت ارشاد برگزار شد

اسماعیلی: بکوشیم فرهنگ‌محوری به یک اصل تبدیل شود

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۱ ساعت ۱۶:۲۳
 
 
نخستین نشست شورای برنامه‌ریزی و راهبردی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی امروز (15 اسفند) در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد. علی اسماعیلی، سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم ضمن تاکید بر این مساله که باید بکوشیم فرهنگ‌محوری به یک اصل در جامعه تبدیل شود، گفت: وظیفه مدیران و معاونان فرهنگی ادارات ارشاد کل استان‌هاست که زمینه‌های ترویج فرهنگ‌محوری را در جامعه فراهم کنند.-
نمایی از نشست
 
نمایی از نشست
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، نخستین نشست شورای برنامه‌ریزی و راهبردی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با حضور اعضای این شورا برپا شد. 

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این مراسم نخستین اصل موفقیت هر مدیر را برنامه‌ریزی دانست و گفت: اگر در هر سازمانی برنامه‌ریزی به صورت تخصصی و دقیق انجام شود، می‌توان به تحقق اهداف آن سازمان امیدوار بود. 

اسماعیلی با بیان این‌‌که برنامه‌ریزی تنها وظیفه‌ای است که در مدیریت قابل تفویض نیست، ادامه داد: برنامه‌ریزی تلاشی آگاهانه برای رسیدن به یک الگوی مشخص است. اگر چنین باشد می‌توان شاهد تغییرات بنیادی و اساسی در سازمان بود.

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی عنوان کرد: هر برنامه از پنج رکن اصلی تشکیل شده است؛ موضوع فعالیت‌ها، زمان اجرای فعالیت‌ها، مجری فعالیت‌ها، مکان اجرای فعالیت‌ها و هزینه‌های اجرای فعالیت‌ها عناوین این ارکان پنج‌گانه را تشکیل می‌دهند.

اسماعیلی بیان کرد: اگر در جامعه، فرهنگ‌محوری بر اقتصادمحوری غلبه پیدا کند، می‌توان به اقتدار فرهنگی که تاکید مقام معظم رهبری است، نایل شویم. اقتدار یک ملت این است که فرهنگش یک فرهنگ روزآمد و پیش‌رو باشد. حاکمیت فرهنگ اسلامی و شرقی بر همه فرهنگ‌ها، رسالت جدی همه مدیران و معاونان فرهنگی است.

وی با بیان این‌که کشور ما اکنون از نظر فرهنگی در جایگاه والا و بی‌بدیلی قرار گرفته است، اظهار کرد: آشنایی با نقشه مهندسی فرهنگی کشور نخستین گام در برنامه‌ریزی فرهنگی است. در این نقشه حدود 42 استراتژی راهبردی وجود دارد که ذیل این استراتژی‌ها دو نوع اقدام (اقدام‌های کلان و اقدام‌های ملی) تعیین شده است. آن‌چه که به مدیران و معاونان فرهنگی مربوط می‌شود، اقدام‌های ملی است. ما باید بر اساس این اقدام‌های فرهنگی به تقسیم فعالیت‌های فرهنگی میان مدیران و معاونان بپردازیم.

سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه سخنانش گفت: آشنایی با نقشه مهندسی فرهنگی، احصای فعالیت‌ها و اولویت‌بندی آن‌ها، تقسیم کار فرهنگی و اجرای فعالیت‌ها بر اساس وضعیت نسبی استان‌ها، آشنایی با آخرین دستاوردهای فرهنگی و راه‌های کسب فرهنگ از  اهداف تشکیل شورای برنامه‌ریزی و راهبردی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار می‌آیند. با جمع‌آوری و تدوین موارد مذکور در قالب یک کتاب، در نهایت می‌توان شاهد انتشار کتاب فرهنگی سال 1392 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود. 

همایون امیرزاده، مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، در ابتدای این نشست گفت: برقراری ارتباط دو سویه میان ستاد و صف (دو موضوع مهم در مدیریت سازمان‌های بزرگ) با هدف تسهیل فرآیندها، شنیدن دغدغه‌ها و پیشنهادهای مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها و رصد فعالیت‌های فرهنگی از  اهداف تشکیل شورای برنامه‌ریزی و راهبردی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شمار می‌آیند.

وی ادامه داد: از میان پیشنهادهایی که تاکنون از سوی برخی مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد استان‌ها به این شورا ارسال شده است می‌توان به اندیشیدن تمهیدات لازم برای اجرای مطلوب فعالیت‌های فرهنگی در سال 1392 در سطح ملی و بین‌المللی، تعیین اولویت‌های معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و تفویض برخی فعالیت‌های فرهنگی به استان‌ها اشاره کرد.

مشاور اجرایی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: از سایر مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌های سراسر کشور نیز خواستاریم تا انتقادات و پیشنهادهای خود را یا به صورت حضوری و یا مکتوب به شورای برنامه‌ریزی و راهبردی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارسال کنند.

در ادامه هر کدام از مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد استان‌های شرکت‌کننده در نخستین نشست شورای برنامه‌ریزی و راهبردی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به ارایه دیدگاه‌های خود در راستای هر چه بهتر انجام شدن فرآیند فعالیت‌های فرهنگی کشور و همچنین چگونگی برگزاری سایر نشست‌های این شورا مطرح کردند.

احمد علمشاهی، مدیر کل دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، محمدصادق افراسیابی، معاون فرهنگی اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، مهدی محبان، مدیر کل امور استان‌های وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی شجاعی‌صائین، مدیر عامل موسسه خانه کتاب، غلامرضا منتظری، مدیرکل اداره ارشاد استان گلستان، علی داننده، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان آذربایجان شرقی، مجتبی ابراهیمی، مدیر کل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی استان البرز اسامی برخی  اعضای شورای برنامه‌ریزی و راهبردی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی حاضر در این نشست بودند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 163583