پرداختن به کتاب‌های بالینی در «جهان کتاب»

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۲ ساعت ۰۹:۴۸
 
 
جدیدترین شماره مجله «جهان کتاب» با معرفی کتاب‌های جدید ادبی، بررسی دفترهای شعر معاصر و مقاله‌های مختلف ادبی منتشر شد. احمد اخوت در یکی از مقاله‌های این نشریه با عنوان «کتاب‌های بالینی» به ویژگی‌های آثاری پرداخته است که معمولا پیش از خواب و در بستر خوانده می‌شوند.-
پرداختن به کتاب‌های بالینی در «جهان کتاب»
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، جدیدترین شماره مجله جهان کتاب در واقع نخستین شماره سال هجدهم مجله جهان کتاب است.
 
مطالب این شماره با نوشته‌ای از دکتر احمد اخوت با عنوان «کتاب‌های بالینی» آغاز می‌شود. نویسنده در این مقاله به ویژگی‌های کتاب‌هایی پرداخته است که معمولا پیش از خواب و در بستر خوانده می‌شود. 

انواع کتاب‌های بالینی، حکایت‌هایی از مشاهیر و کتاب خواندن آن‌ها در بستر و ارتباط خواب دیدن و مطالعه، از موضوعات این نوشته بلند است.

مقاله «روزنامه‌های مشروطه دوم و کاربرد ترکی آذری» نوشته دکتر ناصرالدین پروین، پژوهشگر تاریخ مطبوعات ایران، مطلبی است که در آن روزنامه‌های غیرفارسی در شانزده و اندی سال فاصله سقوط استبداد صغیر و به تخت نشستن پهلوی اول بررسی می‌شوند.

مقاله دیگر این مجله به قلم کامیار عابدی، پژوهشگر ادبیات معاصر فارسی با نام «خشم گوزن و غرورِ شیر» پژوهشی در شناخت شعر و نثرِ خسرو گلسرخی است. در این شماره مقاله‌ای از دکتر رحمان افشاری به چاپ رسیده که به نقد « فرهنگ فارسی – آلمانی یونکر و بزرگ علوی» می‌پردازد؛ اثری که حدود نیم‌قرن از انتشار چاپ نخست آن می‌گذرد.

همچنین نقد دیگری به قلم محمد جواهرکلام در این مجله آورده شده که به «فرهنگ اصطلاحات آبادان» می‌پردازد و لغات عامیانه در گویش اهالی آبادان را مرور می‌کند. 

علی میرزایی، مدیرمسوول و سردبیر فصلنامه نگاه‌نو، در مقاله‌ای با عنوان «روایت بیگانگان از فراز و فرود کاشان» به معرفی کتاب «فراز و فرود کاشان به روایت دیگران» پرداخته که توسط بنیاد فرهنگ کاشان منتشر شده است. در این کتاب بخش‌هایی از روایت‌های بیگانگان (باستان‌شناسان، ماموران سیاسی، بازرگانان ) در سفر به کاشان (از 669 قمری تا اواسط دهه 1320 خورشیدی) گردآمده و ترجمه شده است.

«یادداشت‌های معزالسلطنه خواجه ‌نوری» نقدی است از مصطفی نوری بر کتاب «تصرف تنکابن به دست مجاهدان مازندران به سرکردگی سالار فاتح» و در ادامه مجید رهبانی نقدی بر کتاب «ناگفته‌ها: خاطرات دکتر عنایت‌الله رضا» نوشته است.

زهره روحی در مقاله «تکثر تفسیر دینی و جامعه مدنی در خاورمیانه» نقدی بر مقاله «گفتمان‌های بنیادگرایی جدید» نوشته احمد مصلّی (در کتاب جامعه مدنی و دموکراسی در خاورمیانه)نوشته است.

گفت‌وگوی زاون قوکاسیان با دکتر سعید منافی، مدرس و پژوهشگر سینما، درباره کتاب اخیرش «عباس کیارستمی، سینمای شاعرانه و مدرن» در ادامه مطالب این نشریه آمده است. این کتاب به تازگی در وین و به زبان آلمانی منتشر شده است.

در این شماره جهان کتاب، همچنین سه مقاله از سه مترجم نام‌آشنا و چیره‌دست به چاپ رسیده است: «نمره بیست گرفتن از ناباکوف» با ترجمه گلی امامی، «شیطان فقط یک بار زنگ می‌زند» (درباره رمان مرشد و مارگریت بولگاکف) با ترجمه دکتر روشن وزیری و «پیرمرد و دریا؛ شجاعت مایه رستگاری است» نوشته ماریو بارگاس یوسا با ترجمه عبدالله کوثری.

زری نعیمی در صفحه «هزار و یک داستان»، این بار به بررسی 9 کتاب از ادبیات معاصر ایران شامل «آنقدر که نخواهم رییس جمهور شوم» از مرضیه گلابگیر، «آوای جیرجیرک» نوشته فائزه ملک‌پور، «از خانه تا خیابان» نوشته افسانه عیسی‌زاده، مجموعه داستان «پرسه در حوالی داستان امروز» زیر نظر حسین سناپور و «داستانک‌های بی‌اسم» شهرام زارعی، «شوهر معمولی من» از سمیرا سامانی پرداخته است.

«شعرهای زمانه» عنوان بخش تازه‌ای است که از شماره قبل گشوده شده و به بررسی دفترهای شعر معاصر اختصاص دارد. این شماره مجله به نقد و بررسی سه دفتر شعر به قلم فریاد ناصری با عناوین «پشت گندم‌زار» مریم بالنگی، «زیارت‌نامه مرغ سحر و همخوانی دختران خرداد ماه» سروده سید علی صالحی، «درباره هایکو» شامل مجموعه گفت‌وگوهای سیروس نوذری با شاعران و مترجمان اختصاص دارد.

معرفی کوتاه چند کتاب، یادی از درگذشتگان، رحیم زهتاب‌فرد، دکتر باقر عاقلی و فریده لاشایی، «تازه‌های بازار کتاب» از فرخ امیرفریار و بخش ویژه ادبیات کودک و نوجوان (زیر نظر عباس تربن) پایان‌بخش این شماره است.

جهان کتاب در 64 صفحه با قیمت پنج هزار تومان عرضه شده است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 168668