جی. کی رولینگ 48 ساله شد

زادروز نویسنده‌ای که با جاروی پاتر به سحر جهان فکر کرد

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۵۴
 
 
جی. کی رولینگ، نویسنده مجموعه کتاب‌های هری پاتر، 48 سال پیش در چنین روزی متولد شد. مجموعه هری پاتر این نویسنده تاکنون به زبان‌های مختلف دنیا ترجمه شده‌اند و زبان فارسی نیز همواره از میزبانان آثار رولینگ بوده است.
جی. کی رولینگ
 
جی. کی رولینگ

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، رولینگ نویسنده انگلیسی مجموعه هری پاتر، 31 جولای سال 1965، در شهر «ییت» در نزدیکی بریستول انگلستان متولد شد. 

او در رشته زبان و ادبیات فرانسه در دانشگاه اکستر انگلستان به تحصیل پرداخت. پیش از رسیدن به ایده هری پاتر زندگی او روند معمولی داشت اما با رسیدن به ایده هری پاتر و جاروی پرنده او، این نویسنده به یکی از پولدارترین زنان جهان تبدیل شد. در سال ۱۹۹۰ هنگامی که در انتظار یک قطار بود، ایده هری پاتر و مدرسه جادوگری در ذهنش شکل گرفت. سه سال بعد هنگامی که از همسر نخستش جدا شده بود، در ادینبورگ اقامت گزید و با وجود بحران شدید روحی اولین کتاب مجموعه جادویی خود را نوشت. پس از دو سال و یازده ماه کار بر روی هری پاتر، رولینگ دست‌نوشته‌هایش را برای دفتر انتشاراتی بلومزبری فرستاد و در این‌جا بود که درهای خوشبختی به روی او باز شد. درست هنگامی که رولینگ در مشکلاتی چون فقر، ناراحتی روحی و مرگ مادرش را پشت سر می‌گذاشت، کتاب‌های پاتر به داد او رسیدند و شادی را با این نویسنده آشنا کردند. 

نگارش نخستین جلد از این مجموعه در سال 1995 به پایان رسید و رولینگ آن را برای چاپ به ناشری در لندن سپرد. پس از انتشار نخستین جلد این مجموعه، ناشر از رولینگ درخواست کرد تا کتاب‌های بعدی این مجموعه را بنویسد و او نیز پذیرفت. رولینگ نوشتن مجموعه هری پاتر را تا سال 2007  ادامه داد.

نخستین جلد هری پاتر در با شمارگان یک هزار نسخه منتشر شد که 500 جلد از آن در میان کتابخانه‌های انگلیس توزیع شدند. این کتاب‌ها هم اکنون بین 16 تا 25 هزار پوند انگلیس بها دارند. 

 پنج ماه پس از چاپ رولینگ نخستین جایزه خود را دریافت کرد. جایزه کتاب «نسله اسمارتیز» نخستین جایزه‌ای بود که رولینگ برای مجموعه هری پاتر دریافت کرد. در همین سال رولینگ جایزه بهترین کتاب کودکان انگلستان را از آن خود کرد. 

 کتاب‌های هری پاتر شهرت جهانی پیدا کردند و جوایز بسیاری را به خود اختصاص دادند. هری پاتر به ۶۵ زبان و به طور تقریبی در ۴۰۰ میلیون نسخه منتشر شده ‌است. کتاب‌های افسانه‌ای هری پاتر از پرفروش ترین کتاب‌های تاریخ بشر بوده‌اند. 

این کتاب‌ها از سال 95 به ترتیب منتشر شدند تا رولینگ را به یکی از نویسندگان افسانه‌ای بچه‌ها و یکی از پولدارترین زنان جهان تبدیل کند. در سال ۲۰۰۷ فهرست ثروتمندان ساندی تایمز، میزان ثروت رولینگ را به ۴۵۴ میلیون پوند (۱۰۷ میلیارد دلار) تخمین زد و در بین پولدارترین زنان انگلیس، رولینگ را در رده ۱۳ جدول قرار داد. فوربز (Forbes) رولینگ را در رده چهل و هشتمین شخصیت معروف در سال ۲۰۰۷ معرفی کرد. 

وی اکنون با درآمد سالانه ۱۲ میلیون پوند، پردرآمدترین نویسنده تاریخ جهان شناخته شده‌ است.

 علاوه بر مجموعه هری پاتر، رولینگ تاکنون سه کتاب به نام‌های «کوییدیچ در گذر زمان»، «جانوران جادویی و زیستگاه آن‌ها» و داستان‌های «بیدل نقال» را نوشته ‌است. 

آخرین اثر این نویسنده در مهر ماه سال گذشته منتشر شد که این رمان اولین رمان جی. کی. رولینگ بعد از مجموعه هری پاتر است.

آثار این نویسنده در فارسی بارها و از سوی انتشارات‌های مختلف منتشر شده‌اند. «هری پاتر و تالار اسرار»، «هری پاتر و جام آتش»، «هری پاتر و زندان آزکابان»، «هری پاتر و انجمن ققنوس»، «هری پاتر و سنگ جادو»، «هری پاتر و شاهزاده دورگه»، «هری پاتر و فرمان ققنوس» عنوان‌‌های آثار این مجموعه هستند.

رولینگ هم اکنون در کنار خانواده و به همراه دو دختر، یک پسر و همسرش در انگلستان زندگی می‌کند و به کارهای خیرخواهانه مشغول است.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 175776