در برنامه «دوپنجره» کرمان انجام می‌شود

نقد دو کتاب شعر کودک

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۲ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۵:۳۱
 
 
اعضای نوجوان مراکز کانون کرمان در برنامه «دوپنجره» کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، کتاب‌های «پاهای تو، منهای یک» و «دوربین خدا» را در حضور نویسندگان این دو کتاب نقد کردند._
نمایی از برپایی برنامه دو پنجره
 
نمایی از برپایی برنامه دو پنجره
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، به نقل از روابط عمومی و امور بین‌الملل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، بیش از 50 عضو نوجوان مراکز فرهنگی هنری کانون کرمان با حضور در نشست ادبی دوپنجره، دو جلد از کتاب‌های منتشر شده‌ کانون پرورش فکری کودکان و نوجوان را برای نوجوانان نقد کردند. 

در این نشست ابتدا محمد‌مجتبی احمدی، شاعر مجموعه «پاهای تو، منهای من» با بیان این که تولید یک اثر ادبی در حوزه کودک و نوجوان کاری مشکل و نیازمند تخصص، آگاهی و اطلاعات خاص در این زمینه است گفت: در کنار ذوق و استعدادی که در افراد برای تولید یک اثر وجود دارد، یک نویسنده یا شاعر خوب باید بخش عمده‌ای از وقت خود را صرف مطالعه و یادگرفتن کند. 

این شاعر و نویسنده جوان کرمانی، صبور بودن را یکی از شرایط اصلی موفقیت در کار دانست و یادآور شد: تمامی جوانان و نوجوانانی که توانایی خلق و آفرینش یک اثر را دارند باید توجه داشته باشند تنها چیزی که نباید برای آن عجله کرد، چاپ اثر است؛ چرا که این اثر یک عمر در پرونده کاری او ثبت خواهد شد، پس برای موفق بودن و خوش درخشیدن باید صبور بود. 

کتاب «پاهای تو منهای یک» مجموعه شعر سپید با مضمون دفاع مقدس برای نوجوانان است که به تاز‌گی توسط انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان به چاپ رسیده است. 

احمدی ضمن ابراز خرسندی از توجه اعضای کانون به این اثر، در پاسخ به این سوال که «چرا اشعار این مجموعه در قالب شعر سپید سروده شده است؟» گفت: برای هر چیزی باید ظرف مناسب آن را پیدا کرد و من فکر کردم برای تاثیرگذاری بیشتر این اثر، مناسب‌ترین قالب شعر سپید است و سعی کردم شعر‌ها تا حدودی دارای وزن شوند تا جذابیت بیشتری برای مخاطب داشته باشد. 

وی دلیل انتخاب موضوع دفاع مقدس را علاقه شخصی خود به این حوزه عنوان کرد و گفت: خلق اثر با موضوع دفاع مقدس یکی از دغدغه‌های همیشگی من بوده است و از آنجا که از نزدیک با رنج‌ها و مشکلات خانواده جانبازان و شهدا در ارتباط هستم، با آسیب‌هایی که متوجه نوجوانان این خانواده‌هاست آشنایی دارم.
 
احمدی افزود: این کتاب در واقع ادای دینی به فرزندان شهدا و جانبازان و ایجاد جرقه‌ای در ذهن نوجوانانی است که با این موضوع بیگانه‌اند. 

شاعر کتاب «پاهای تو، منهای یک» اظهار کرد: مضمون این کتاب به بیان ارزش‌ها می‌پردازد، موضوعی که برای نسل جدید چندان قابل درک نیست و هدف اصلی من در خلق این اثر ایجاد پرسش در ذهن نوجوانان و درگیر کردن ذهن آن‌ها برای درک این ارزش‌هاست. 

وی همچنین درباره انتخاب عنوان کتاب یادآور شد: اسم یک کتاب باید جذاب و دربرگیرنده موضوع کلی کتاب باشد و احساس کردم که این بهترین عنوانی است که می‌تواند بیانگر حس و حال این کتاب باشد.
 
دیالوگ‌گونه بودن اشعار، انتقال حس حماسه و گنجاندن موضوعی که برای نوجوانان چندان ملموس نیست در قالبی آشنا برای بچه‌ها (زنگ‌های مدرسه) از جمله نقاط قوت این کتاب از نظر شرکت کنندگان در نشست ادبی دوپنجره بود. 

مجموعه شعر سپید «پاهای تو منهای یک» سروده محمدمجتبی احمدی با تصویرگری حسن موسوی برای گروه سنی نوجوان از سوی انتشارات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان منتشر شده است. 

این کتاب دربرگیرنده چهارده شعر با عناوینی همچون «زنگ انشا»، «زنگ ورزش»، «زنگ علوم»، «زنگ قرآن»، «زنگ تفریح»، «زنگ هنر»، «زنگ ریاضی»، «زنگ دینی»، «زنگ املا»، «زنگ فارسی»، «زنگ تاریخ»، «زنگ جغرافی»، «زنگ مدنی» و «زنگ خانه» است که با نگاهی متفاوت به موضوع «دفاع ‌مقدس» و با رویکردی اجتماعی سروده شده است. 

در ادامه این نشست اسماعیل الله‌دادی، نویسنده کتاب «دوربین خدا» ادبیات را زمینه ساز پرورش خلاقیت دانست و گفت: خواندن شعر و داستان کمک می‌کند که نگاه ما به دنیا، به دیدی پیشنهادی و عملگرا تغییر یابد. 

وی افزود: مخاطبان کودک و نوجوان بسیاری از موضوعات زندگی را تجربه نکرده‌اند، پس باید به گونه‌ای برای آن‌ها نوشت که به زندگی روزمره‌شان نزدیک باشد. بر این اساس تولید اثر برای کودکان و نوجوانان نیازمند تخصصی است که به راحتی حاصل نمی‌شود. 

در ادامه این نشست تعدادی از اشعار کتاب «دوربین خدا» توسط اعضا خوانده شد. نشست ادبی دوپنجره با حضور 50 عضو ادبی مراکز فرهنگی هنری کانون کرمان برگزار شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 178836