با مطالعه کتاب «کیف پول من گرسنه است»؛

شعر بخوانیم و بخندیم!

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۴ دی ۱۳۹۲ ساعت ۱۴:۱۴
 
 
کتاب «کیف پول من گرسنه است» اثر فاضل ترکمن با تصویرگری لاله ضیایی توسط انتشارات پیدایش برای نوجوانان منتشر شد./
تصویر کتاب
 
تصویر کتاب

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، فاضل ترکمن به تازگی 26 عنوان شعر طنز برای نوجوانان را در قالب کتاب «کیف پول من گرسنه است»  چاپ کرده است. از این عنوان‌ها می‌توان به «درد دل خودمانی با خدا»، «آدم ژولیده»، «اعلام خطر»، «عشق فارسی»، «کاغذای درد دل»، «حکایت خرگوش و میمون»، «رفقای بد»، «اعترافات یک دانش‌آموز نوجوان درباره رفیق و همکلاسی نابابش» و «چند عاشقانه ناآرام برای تابستان» اشاره کرد.

ترکمن در مقدمه این کتاب با عنوان «چند کلمه حرف حساب» می‌نویسد: ««شعر طنز نوجوان» برای بعضی‌ها ترکیبی غریب به نظر می‌رسد. شاید چون تعداد هنرمندانی که به طور حرفه‌ای برای نوجوانان، شعر طنز می‌گویند، به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد! حالا حساب کنید با چنین وضعی کسی مثل من چقدر باید پررو باشد که بخواهد در این زمینه یک مجموعه در قالب کتاب منتشر کند!»

در بخشی از شعر«آدم ژولیده» می‌خوانیم: «مدتیه کثیف بودن مد شده؛ دور از حموم و لیف بودن مد شده؛ کثیف بودن می‌گن یه پا کلاسه؛ آدم ژولیده چه باکلاسه؛ دلش می‌خواد موهاش هوایی باشه؛ مثل جزایر هاوایی باشه!؛ دلش می‌خواد تیپ بزنه همیشه؛ تیپ که بدون مد روز نمی‌شه؛ مد شده تازگی که قرتی باشی؛ لوس و شلخته و زپرتی باشی...»

شعرهاي «کيف پول من گرسنه است» در قالب‌هاي کلاسيک از جمله چهارپاره، غزل، مثنوي، رباعي و دوبيتي سروده شده‌اند و برخي از آن‌ها پيش از اين در هفته‌نامه‌ «بچه‌ها گل‌آقا» و ماهنامه‌ «عروسک سخن‌گو» منتشر شده‌اند.

پيش‌تر، از فاضل تركمن، در سال 91 مجموعه شعر «سفر به قبرستان» با تصويرگري ياشار صلاحي توسط انتشارات قطره و در ‌سال 90 مجموعه‌ شعر «حرف‌هاي گريه‌دار» (شعرهاي جدي و نوجوانانه‌) از سوي انتشارات اميرکبير(کتاب‌هاي شکوفه) منتشر شده‌است.

موسسه انتشارات پیدایش، کتاب «کیف پول من گرسنه است» را در  71 صفحه و با شمارگان دو هزار نسخه در قطع وزیری  منتشر کرده‌است. علاقه‌مندان می‌توانند با پرداخت 45 هزار ریال این کتاب را خریداری کنند.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 190285