ادبیات در هفته‌ای که گذشت

اعتراف منصور اوجی، نکوداشت پروانه و جشنواره‌های ادبی

 
تاریخ انتشار : جمعه ۶ تير ۱۳۹۳ ساعت ۱۰:۲۹
 
 
اعتراف منصور اوجی پس از 20 سال به وجه تسمیه کتابش، برگزاری جشنواره شعر و داستان جوان سوره در کرمان و برگزاری مراسم نکوداشت محمدعلی مجاهدی متخلص به «پروانه» چند اتفاق مهم ادبی هفته گذشته بود.
اعتراف منصور اوجی، نکوداشت پروانه و جشنواره‌های ادبی
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)‌، دوازدهمین جشنواره شعر و داستان جوان سوره، هفته گذشته با معرفی برگزیدگان در تالار عماد کرمان به پایان رسید. این مراسم با حضور  فرشید فلاح، مدیر اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی كرمان، محمد حمزه‌زاده، معاون حوزه هنری و برخی چهر‌ه‌های فرهنگی کرمان برگزار شد.
 
 نکوداشت «پروانه» 

مراسم نکوداشت محمدعلی مجاهدی، ملقب به «شمس‌الدین» و متخلص به «پروانه» هفته  گذشته با حضور برخی چهره‌های فرهنگی در یازدهمین شب شاعر حوزه هنری برگزار شد.

در این مراسم شاعرانی چون محمدرضا سنگری، ولی‌الله کرمی‌زنجانی، علیرضا قزوه، مرتضی امیری‌اسفندقه، حسین اسرافیلی، یوسف‌علی میرشکاک، علی انسانی، احد ده‌بزرگی ، محمدرضا سهرابی‌نژاد، جواد زمانی ، احمد علوی، حمیدرضا برقعی، جعفر رسول‌زاده و رضا جعفری حضور داشتند.  
 
اعتراف منصور اوجی!

منصور اوجی، شاعر شعر نیمایی که مجموعه شعر «دفتر گمشده» وی سال گذشته به چاپ رسید،‌ به ایبنا گفت که این کتاب را 21 سال پیش با عنوان «مرا بشنوید» به ناشری در شیراز داده بود؛ یعنی همان زمان که هوشنگ گلشیری هم کتابی در نقد آثار اوجی با نام «در ستایش شعر سکوت» را به همین ناشر سپرده بود اما این کتاب در دفتر آن انتشارات مفقود می‌شود و بعد از 20 سال دختر اوجی آن را به صورت کاملاً اتفاقی پیدا می‌کند و به همین دلیل نام کتاب از «مرا بشنوید» به «دفتر گمشده»‌ تغییر می‌‌یابد. 
 
نامزدهای بخش نهایی داستان جایزه قلم زرین 

هفته گذشته علی والایی، دبیر دوازدهمین دوره جایزه قلم زرین، نامزدهای دریافت جوایز این دوره را در بخش داستان معرفی كرد.‌ «لحظه‌ها جا می‌مانند»‌ اثر یوسف قوجق از نشر شهرستان ادب،‌ «چشمی كه بستم،‌ چشمی كه بگشودم» به قلم مریم مغانی از‌ نشر تكا،‌ «گرگ‌سالی» اثر مرحوم امیرحسین فردی و «آه با شین» از محمد‌كاظم مزینانی از نشر سوره مهر به مرحله نهایی داوری‌ها این جشنواره ادبی راه یافته‌اند.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 202044