چهارشنبه 16 مهرماه برگزار می‌شوند

بزرگداشت دهمین سالگرد درگذشت عبدالحسین نوایی/برنده دومین جایزه گنجینه پژوهشی ایرج افشار کیست؟

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۲۰
 
 
مراسم اعطای دومین جایزه گنجینه پژوهشی ایرج افشار با موضوع کتابداری و اطلاع رسانی، دانش‌شناسی و علم اطلاعات برگزار می‌شود. انجمن ایرانی تاریخ نیز دهمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد دکتر عبدالحسین نوایی را برگزار می‌کند.
بزرگداشت دهمین سالگرد درگذشت عبدالحسین نوایی/برنده دومین جایزه گنجینه پژوهشی ایرج افشار کیست؟
 

به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) مراسم اعطای دومین جایزه گنجینه پژوهشی زنده‌یاد ایرج افشار، سپرده به مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی (مرکز پژوهش‌های ایرانی و اسلامی) با موضوع کتابداری و اطلاع‌رسانی، دانش‌شناسی و علم اطلاعات چهارشنبه 16 مهرماه برگزار خواهد شد.

این مراسم با سخنرانی سیدمحمدکاظم بجنوردی، رئیس این مرکز، سیدعبدالله انوار، سندپژوه و پژوهشگر تاریخ تهران قدیم، کامران فانی، نویسنده، مترجم، کتابدار و نسخه‌پژوه ایرانی، دکتر نورالله مرادی، کتابدار و ویراستار و با حضور جمعی از اندیشمندان، پژوهشگران و فرهیختگان کشور برپا می‌شود. همچنین در این مراسم برنده جایزه گنجینه پژوهشی ایرج افشار نیز سخن خواهد گفت.

مراسم اعطای دومین جایزه گنجینه پژوهشی ایرج افشار چهارشنبه 16 مهرماه از ساعت 17 تا 19 در تالار امیرالمومنین(ع) مرکز دائره‌المعارف بزرگ اسلامی برگزار می‌شود.

برگزاری «نوای تاریخ در مجموعه آثار نوایی»

انجمن ایرانی تاریخ همایش یک روزه‌ای همزمان با دهمین سالگرد درگذشت زنده‌یاد دکتر عبدالحسین نوایی، تحت عنوان «نوای تاریخ در مجموعه آثار نوایی» برگزار می‌کند.

در این همایش سخنرانانی همچون دکتر داریوش رحمانیان، رئیس انجمن ایرانی تاریخ، دکتر جواد هروی، نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون تاریخ، جمشید کیانفر، رئیس خانه نقد موسسه خانه کتاب، دکتر محسن جعفری‌مذهب، عضو هیات علمی کتابخانه ملی، عبدالکریم جربزه‌دار، مدیر انتشارات اساطیر، سید علی موجانی، رئیس کتابخانه وزارت خارجه و میرهاشم محدث به بررسی مجموعه آثار تاریخی و ادبی دکتر نوایی به همراه تجلیل از ساحت علمی این استاد پیشکسوت می‌پردازند. 

دکتر عبدالحسین نوایی تاریخ‌نگار ایرانی در تهران به دنیا آمد و در زمینه ادبیات و تاریخ متبحر و مسلط بود. از او آثار تحقیقی تاریخی، به‌ویژه درباره دوره قاجار، به یادگار مانده‌ است. همچنین وی به تصحیح متون تاریخی قدیمی نیز اشتغال داشته‌است.

نوایی درباره زندگی‌نامه خود می‌گوید: «تحصیلات ابتدایی را در مدرسه تمدن و ابن سینا و دوره متوسطه را در مدرسه شرف مظفری گذراندم و بعد هم برخلاف میلم به دانشسرای عالی رفتم. چون علاقه زیادی به این حرفه نداشتم و تمایل به دیپلمات شدن داشتم مدتی هم به دانشکده حقوق رفتم، ولی پیشامدی مانع آمد که تحصیلاتم را در آنجا ادامه دهم. ماجرا از این قرار بود که در امتحانات دیپلم، یک نفر از روی برگه امتحانی من رونویسی کرده بود. 

در آن زمان تصحیح اوراق امتحانات نهایی به عهده استادان دانشگاه بود و طبق گفته دو برگه کاملاً شبیه یکدیگر بود، لذا هر دو نفر را به جرم تقلب از ادامه تحصیل محروم کردند، مدتی طول کشید تا توانستم ثابت کنم که ورقه اصلی متعلق به من است و همین تأخیر باعث شد تا من از ادامه تحصیل در رشته حقوق محروم شوم؛ البته سال بعد هم در کنکور حقوق شرکت کردم و شاگرد دوم شدم. اما بدین لحاظ که ناگزیر بودم یکی از دو رشته را انتخاب کنم و یکسال از دوره دانشسرا را گذرانده بودم، همین رشته را ادامه دادم و بعدها دوره دکتری را هم در دانشگاه سوربن فرانسه گذراندم.

پیش از این از سال ۱۳۲۴ به معلمی پرداخته بودم در بازگشت هم به عنوان معلم کارم را آغاز کردم. علی رغم این که در نهایت علاقه چندانی به این کار نداشتم، ولی چون قبول مسئولیت کرده بودم با جدیت به مطالعه روی آوردم چون اعتقاد داشتم آنچه در دانشگاه به من آموخته‌اند، مقدمه و فتح بابی بیش نبوده و خودم باید تحصیلم را ادامه دهم.»

همایش «نوای تاریخ در مجموعه آثار نوایی» چهارشنبه 16مهر از ساعت 14 تا 18 همزمان با دهمین سالگرد درگذشت دکتر عبدالحسین نوایی در پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی به نشانی بزرگراه کردستان، خیابان 64 غربی، جنب آ اس پ، سالن حکمت برگزار می‌شود.

Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 208703