«تولدت باشد برای فردا» رونمایی شد

شکارسری: کتاب، تجربه‌های زیستی شاعراست/مجموعه شعری که رژیم گرفت

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۱۱
 
 
حمیدرضا شکارسری در جلسه رونمایی و نقد مجموعه شعر «تولدت باشد برای فردا» سروده بهار آقابابایی گفت که فرم و محتوای اشعار این کتاب نشان می‌دهد که حاصل تجربه‌های زیستی شاعر هستند. رضا حاجی‌آبادی نیز در این نشست ضمن اشاره به حذف چند شعر از این کتاب گفت که این مجموعه شعر رژیم گرفته است.
 
نمایی از این جلسه
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا) جلسه رونمایی و همچنین نقد و بررسی کتاب «تولدت باشد برای فردا» سروده بهار آقابابایی، عصر امروز، شنبه 18 بهمن، با حضور حمیدرضا شکارسری، شاعر و منتقد، رضا حاجی آبادی، مدیر انتشارات هزاره ققنوس و بهار آقابابایی در سرای اهل قلم برگزار شد.
 
نظر دادن درباره نخستین کتاب شعر شاعر سخت است 
حمیدرضا شکارسری در این جلسه گفت: صحبت کردن درباره نخستین مجموعه شعر یک شاعر، حتی در جلسات رونمایی بسیار سخت است، چرا که ممکن است برخی اشعار آن بسیار عالی باشد و من بر اساس همین اشعار آینده شاعر را درخشان ببینم، اما کتاب‌های بعدی شاعر من را دلسرد کند؛ بالعکس این جریان هم ممکن است اتفاق بیفتد.
 
وی افزود: به نظر من این کتاب محصول تجربه‌های زیستی شاعر است. معمولا شعرها دو خاستگاه دارند: یا حاصل تجربه‌های زیستی شاعرند یا بهره‌های شاعر از تجربه‌های زیستی دیگران؛ که البته مورد دوم در این کتاب به‌ندرت اتفاق افتاده است.
 
این شاعر همچنین اضافه کرد: دو خطر، عمده شعرهای این کتاب را که حاصل تجربه‌های زیستی شاعر است، تهدید می‌کند. نخستین خطر گنگی اشعار و عدم درک درست مخاطبان از تجربه‌های زیستی شاعر است. دفع مخاطب، دومین خطر است. این خطر برخی شعرهای فرمالیستی دهه 70 شمسی را نیز تهدید می‌کرد.
 
شکارسری در ادامه درباره خطرهای خاستگاه دوم برای اشعار بهار آقابابایی گفت: شاعر در این کتاب سعی کرده تصویرهای شعری خاص خود را بیافریند. از این منظر بهره‌های شاعر از تجربه‌های دیگران با ویژگی‌های خاص شعری خودش ترکیب و بازآفرینی شده است. بنابراین شاعر به آرامی از پرتگاه تقلید محض از آثار دیگران عبور کرده است. همچنین خطر سطحی شدن نیز اشعار این مجموعه را تهدید می‌کرد که شاعر با زیرکی تمام نیز از این مشکل گذر کرده است.
 
موجزنویسی و محتوای فرا اجتماعی
این منتقد در بخش دیگری از نقدهای خود بر مجموعه شعر «تولدت باشد برای فردا» گفت: یکی از ویژگی‌های مثبت این کتاب کوتاه و موجز نویسی شاعر است. این ویژگی از هوشمندی شاعر است، چرا که در این زمانه پرتلاطم که محصولات فرهنگی و هنری در سبد خانوارها بسیار کم است، مخاطب به هیچ عنوان با اشعار بلند ارتباط برقرار نکرده و به آسانی آنها را کنار می‌گذارد.
 
وی افزود: شاعر این مجموعه به هیچ عنوان شرایط سیاسی و اجتماعی جامعه را در اشعارش بازتاب نداده است. مخاطبانی که به اشعار فرا اجتماعی تمایل دارند، با این کتاب ارتباط مناسبی برقرار می‌کنند.
 
کتاب اشعار یا مجموعه اشعار؟
شکارسری در ادامه دیدگاه‌های خود درباره مجموعه شعر «تولدت باشد برای فردا» گفت: در برخورد نخست با عنوان کتاب، می‌توان به درون‌مایه‌های‌ تلخ اشعار پی برد. هرچند که اشعار یکدست نیست. به دلیل یکدست نبودن اشعار نیز نمی‌توان این مجموعه را کتاب شعر نامید. به‌عبارتی «تولدت باشد برای فردا» یک مجموعه شعر یا یک جُنگ شعر است.
شکارسری در پایان برخی اشکالات ویراستاری و همچنین اشکالات حاصل از نا آگاهی از دستورزبان فارسی را به شاعر گوشزد کرد تا برای چاپ دوم برطرف شود.
 
مجموعه شعری که رژیم گرفت
رضا حاجی آبادی، مدیر نشر هزاره ققنوس و مجری این جلسه نیز سخنرانی کوتاهی برای مخاطبان ایراد کرد. وی در بخشی از سخنان خود گفت: انتشار این مجموعه نزدیک به 18 ماه زمان برد. درباره این تاخیر باید بگویم که تعداد دفترهای شعری که شاعران به هزاره ققنوس برای انتشار ارائه می‌کنند، بسیار زیاد است و معمولا وقت زیادی را از کارشناسان این نشر می‌گیرد.
 
وی افزود: برای بهتر شدن این مجموعه جلساتی را کارشناس شعر نشر هزاره ققنوس یعنی استاد هرمز علیپور با شاعر برگزار کرد. در این جلسات برخی شعرها ویرایش و چند شعر نیز حذف شد. چند شعر دیگر این مجموعه نیز توسط اداره ممیزی کتاب حذف شد؛ به‌عبارتی مجموعه شعر «تولدت باشد برای فردا» رژیم گرفت!
 
حاجی آبادی همچنین اضافه کرد: تمایل شاعران جوان برای انتشار مجموعه اشعارشان به صورت کتاب جای خوشحالی دارد، اما تعداد ناشر تخصصی برای انتشار این مجموعه‌ها بسیار اندک است و شاید به تعداد انگشتان دو دست نیز نرسد. بیشتر این ناشران نیز خصوصی‌اند و ناشران دولتی معمولا به انتشار این گونه از کتاب‌ها رغبتی ندارند. همچنین در این اوضاع ممکن است، مجموعه شعرهای ضعیف هم منتشر شود.
 
بهار آقابابایی نیز در این جلسه شعرهایی از کتاب و همچنین چند غزل از سروده‌های خود را برای حاضران قرائت کرد.
 
مجموعه شعر «تولدت باشد برای فردا» سروده بهار آقابابایی با شمارگان 220  نسخه، 56 صفحه و بهای چهار هزار و 200 تومان از سوی انتشارات هزاره ققنوس روانه کتابفروشی‌ها شده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 217551