کتابسرا 35 ساله شد/ رونمایی از کتاب «آواز پری‌ها»

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۸ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۳:۳۲
 
 
نکوداشت سی و پنجمین سالگرد تاسیس انتشارات کتابسرا و رونمایی از کتاب «آواز پری‌ها» برگزار شد.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، سی و پنجمین سالگرد تاسیس انتشارات کتابسرا ، همراه با رونمایی کتاب «آواز پری‌ها» نوشته پری زنگنه جمعه 17 دی‌ماه در این انتشارات برگزار شد.

نکوداشت سی و پنجمین سالگرد تاسیس انتشارات کتابسرا و رونمایی از کتاب «آواز پری‌ها» با حضور نویسنده و برخى هنرمندان از جمله ناصر ملك‌مطيعى، تهمینه میلانی، حسین محجوب، پوری بنایی، دکتر علیقلی محمودی بختیاری و فریدون مجلسی همراه بود.

زنگنه در توضيح انتشار اين كتاب گفت: «انگیزه نوشتن این کتاب حضور شاگردان من است. از زمانی که تصمیم به تدریس آواز گرفتم، به دنبال منبعی بودم که با استفاده از آن آنچه را تا امروز آموخته‌ام، به هنرجویانم آموزش بدهم. در نهایت هم به این نتیجه رسیدم که خودم باید جزوه‌ای آموزشی برای این کار تهیه کنم. در این کتاب تلاش کرده‌ام موضوعات را بسیار ساده و روان بیان کنم تا هضم و درک آنها برای هنرجویان آواز، آسان باشد»

وی در رابطه با محتواى كتاب گفت: «حيفم آمد كه در این کتاب خاطرات دوران نوجوانی، جوانی و به ویژه دوره تحصیل در هنرستان عالی موسیقی و فراگیری آواز را نياورم. به همین دلیل مقدمه‌ای مفصل حاوی این خاطرات را به کتاب افزودم. در میان مباحث آموزشی نیز هر جا که لازم بود خاطره‌ای از زندگی هنری خودم را گنجاندم و در انتها یادی هم از همکلاسی‌ها وهنرمندان هم نسل وهمراه خودم کرده‌ام. این کتاب از دل من برآمده و امیدوارم هم به دل علاقه‌مندان به آواز و موسیقی نیز بنشیند و هم در مسیر یادگیری این هنر به هنرجویان یاری برساند.»

زنگنه افزود: «از سال‌ها قبل عنوان‌های مختلفی برای کتاب در ذهن داشته‌ام و در نهایت نخستین پیشنهادم عنوان «شما هم با من آواز بخوانید» بود. ناشر با این عنوان به دلیل طولانی بودن مخالفت کرد و من هم تصمیم گرفتم که از آن برای نامیدن فصل آموزش آواز در کتابم استفاده کنم. بعد از آن تصمیم داشتیم کتاب را «پری‌ آوازها» بنامیم؛ اما به دلیل بسیار شخصی بودن این عنوان و منافات آن با بخش‌های آموزشی تصميم گرفتيم كه آن را براى عنوان مصاحبه‌ام با يكى از نشريات كه سال گذشته منتشر شد (هنر موسيقى) استفاده كنيم. در نهایت بر عنوان «آواز پری‌ها» که در عین زیبایی و آهنگین بودن مفهومی عام‌تر و کلی‌تر دارد، به توافق رسیدیم.»

«پريرخ شاه‌يلانى» بـا نـام هنـری «پـری زنگنـه» خواننـده‌ای در سـبك اپراسـت کـه البتـه در ایـران وی را بیشـتر بـا اجـرای آثـار فولکلـور می‌شناسـیم. زنگنـه بـا طیـف وسـیعی از آهنگسـازان و موسـیقيدانان ایرانـی همـکاری کـرده اسـت. از جمله «فرامـرز پایـور»، «فریـدون شهبازیان»، «واروژان هاخباندیان»، «اریـك ارکانـت»، «فریبـرز چینی»، «مجیـد انتظامـی»، «علـی رهبری»، «شـیدا قره چه داغـی»، «علیرضـا افـکاری» و بسـیاری نـام‌آوران دیگـر. اجراهـای زنگنـه در اپـرا یکـی از معتبرتریـن اجراهـای خواننـدگان ایرانـی در ایـن سـبك هستند و در کشـورهای بسـیاری بـه روی صحنـه رفتـه اسـت. در میـان مخاطبـان ایرانـی، آلبوم‌هـای «شـکار آهـو» با تنظیـم واروژان و آوازهای محلی با تنظیم فریدون شـهبازیان، محبوبند.

انتشارات کتابسرا با مسئولیت صادق سمیعی در حوزه تاریخ، جغرافیا، ادبیات و هنر فعالیت می‌کند. در حوزه تاریخ آثار مهمی در رابطه با تاریخ ایران معاصر مانند دو جلدی «خاطرات اردشی زادهدی»، هفت جلدی «یادداشت‌های علم»، سه جلدی«پرسه در دارلخلافه»، «قیام افسران خراسانی»،‌«علل سقوط شاه سلطان حسین»، «تاریخ سری جنایت‌های استالین»،  «شاه‌آفرینان»، «ایران به روایتی دیگر»، «اسیر افتخار» و... را تا کنون منتشر کرده است.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244029