عضو هیأت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران:

کارگروهی در حال رصد و شناسایی قاچاقچیان کتاب است

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۹ دی ۱۳۹۵ ساعت ۱۶:۲۴
 
 
هومان حسن‌پور، عضو هیأت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان تهران در جمع خبرنگاران با اشاره به سیر فرایند مبارزه با قاچاق کتاب، گفت:‌ کارگروهی در حال رصد و شناسایی قاچاقچیان کتاب است. این کارگروه با در اختیار گذاشتن ملاک‌ها، به همکاران خود توصیه می‌کند که چه کتاب‌هایی را خریداری و از خرید چه کتاب‌هایی ممانعت کنند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران (ایبنا)، محمود آموزگار امروز (29 دی‌ماه) در محل اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در جمع خبرنگاران حضور داشت. در این جلسه هومان حسن‌پور، عضو هیأت مدیره اتحادیه ناشران و کتابفروشان استان تهران همراه وی بود.
 
آموزگار اظهار کرد:‌ در تاریخ دوازدهم دی‌ماه سال جاری تفاهمنامه‌ای با وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با موضوع پیشگیری و برخورد با قاچاق کتاب منعقد کردیم. در این راستا امروز (29 دی‌ماه) جلسه‌ای با محمد سُلگی، مدیرکل دفتر توسعه کتاب و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار و چگونگی به اجرا درآمدن این تفاهمنامه بحث و بررسی شد.
 
وی ادامه داد: یکی از نخستین گام‌های به اجرا درآوردن این تفاهمنامه تشکیل کارگروه مبارزه با قاچاق کتاب با مسئولیت هومان حسن‌پور است که بهتر است خودشان در این زمینه صحبت کنند.
 
حسن‌پور در ادامه اظهار کرد: با تشکیل این کارگروه، چگونگی پیگیری حقوقی، پلیسی، تبلیغاتی و ارشادی قاچاق کتاب بررسی شد و با هماهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مسائل کارشناسی‌شده در این زمینه مورد نقد و بررسی قرار گرفتند. امیدوارم این مباحث روی کاغذ باقی نمانند و چون اراده قوی هم از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هم از سوی اتحادیه ناشران و کتابفروشان وجود دارد، دیگر همکاری مردم و رسانه‌هاست که باید به کمک بیایند.
 
وی با اشاره به فازهایی که قرار است در این کارگروه اجرایی شوند، بیان کرد: فرهنگ‌سازی در سطح بسیار گسترده از طریق رسانه‌های مکتوب، صوتی، تصویری و مجازی صورت خواهد گرفت تا مردم بدانند که قاچاق کتاب یک جُرم است.
 
حسن‌پور افزود: همچنین این کارگروه در حال رصد و شناسایی قاچاقچیان کتاب است. این کارگروه با در اختیار گذاشتن ملاک‌ها، به همکاران خود توصیه می‌کند که چه کتاب‌هایی را خریداری و از خرید چه کتاب‌هایی ممانعت کنند.
 
وی عنوان کرد: در این میان وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تمام تعاملاتی که کارگروه مبارزه با قاچاق کتاب می‌تواند با سایر سازمان‌ها و ادارات‌کل استان‌های سراسر کشور در این زمینه داشته باشد، هماهنگ و تسهیل می‌کند.
 
حسن‌پور با بیان این‌که شروع آزمایشی این طرح از سه ماه پیش آغاز و چندین برخورد نیز توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ادارات‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها صورت گرفته است، گفت: تمام امکانات اجرای این طرح سنجیده شده است. ناجا نیز قول همکاری در این زمینه داده است و در مجموع چراغ‌های این مسیر سبز شده‌اند.
 
وی با اشاره به نوع برخوردها با قاچاقچیان کتاب، اظهار کرد: این برخوردها از صدور مجوز از سوی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تا اقداماتی که اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران در دستور کار دارد و برخوردهای پلیسی، انظباطی، حقوقی و قضایی را دربرمی‌‌گیرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 244414