ایبنا از کتاب‌های هنر سال 1395 گزارش می‌دهد

کتاب‌های هنر کم‌رونق و تقاضا روزگار می‌گذرانند

 
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۳
 
 
بر اساس اطلاعات موسسه خانه کتاب، شمار آثار چاپ اول از کتاب‌های تجدید چاپ پیشی گرفته است، اما شمار مخاطب‌های این عرصه کم‌ نشده باشد، افزایش پیدا نکرده است.
 
خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا):بازار کتاب‌های هنر  با وجود تنوع و گستردگی بسیار زیادی که دارد، کمتر مورد توجه مخاطب‌های کتاب بوده  است و مگر آثار برخی چهره‌ها در حزوه هنر یا  آثار منتشر شده درباره آن‌ها عمده کتاب‌های این حوزه   چندان با اقبال گسترده عمومی روبرو نمی‌شوند. در سالی که رفت شمار  کتاب‌های هنر سینما روند رو به رشدی داشت و متاثر از در گذشت عباس کیارستمی  چهره جهانی  سینمای ایران کتاب‌های متعددی درباره آثار و زندگی این هنرمند منتشر شد. همچنین در همین سال اثر ارزشمند دائرالمعارف هنر در سه جلد پس از بیست سال کار  روبین پاکباز  در نشر فرهنگ معاصر منتشر شد. داود موسایی ناشر این اثر از عدم توجه به نشر آثار مرجع در ایران انتقاد کرده بود. عمده آثار نشر شده در حوزه هنر‌های تجسمی کتاب‌های آموزشی در زمینه گرافیک و نقاشی بود، در عین حال کتاب‌های پژوهشی در هنرهای تجسمی نیز منتشر شد از آن جمله می‌توان به پژوهش پنجاه ساله جواد مجابی درباره هنر‌های تجسمی اشاره کرد. هم‌چنین از مجموعه «تئاتر  ایران در گذر زمان» مجلد دوازدهم آن درباره  گروه هنر ملی در نشر افراز منتشر شد.  
 
بر اساس اطلاعات موسسه خانه کتاب، شمار آثار چاپ اول از کتاب‌های تجدید چاپ پیشی گرفته است، اما شمار مخاطب‌های این عرصه  کم‌ نشده باشد، افزایش پیدا نکرده است و گواه این ادعا شمارگان اندک نمایش‌نامه‌ها، آثار پژوهشی و تاریخی در حوزه سینما و موسیقی و هنرهای تجسمی است. 

از میان سه هزار و ۵۶۱ عنوان کتاب در زمینه هنر که سال ۱۳۹۵ به بازار نشر رسید، دو هزار و ۳۱۸ عنوان برای نخستین‌بار، روانه کتاب‌فروشی‌ها شد و یک هزار و ۲۴۳ عنوان تجدید چاپی بود. آمار کتاب‌های چاپ اولی سال ۹۵ تقریباً دو برابر کتاب‌هایی بود که به تجدید چاپ رسیدند. در میان ماه‌های دوازده‌گانه سال ۹۵، از نظر تعداد عناوین منتشر شده در عرصه هنر در ایران؛ فروردین‌، با ۱۳۵ عنوان کتاب، کم‌فروغ‌ترین و بهمن با ۵۹۷ عنوان، پرفروغ‌ترین ماه‌ سال ۹۵ بود. در ادامه، گزارش آماری انتشار کتاب‌های حوزه هنر در ماه‌های مختلف سال ۹۵ را می‌خوانید:

فروردین
 
از مجموع ۱۳۵ عنوان کتاب هنر چاپ‌شده در فروردین‌ماه، ۷۶ عنوان چاپ نخست و ۵۹ عنوان تجدید چاپی بود. تعداد آثار تألیفی این حوزه در اولین ماه سال ۹۵، ۸۲ عنوان بود و ۵۳ اثر نیز در قالب ترجمه روانه بازار نشر شد.
 
اردیبهشت
 
اردیبهشت‌ماه سال ۹۵، ۲۴۶ عنوان کتاب به چاپ رسید که ۱۸۱ عنوان آن چاپ اول بود و ۶۵ عنوان، به چاپ مجدد رسید. تعداد آثار تألیفی حوزه هنر در اردیبهشت‌ماه ۱۷۱ عنوان و تعداد کتاب‌های ترجمه‌شده در این ماه ۷۵ عنوان بود.
 
خرداد
 
در سومین ماه سال ۹۵، ۲۵۵ عنوان کتاب به چاپ رسید که ۱۵۷ عنوان برای نخستین‌بار به چاپ رسید و ۹۸ عنوان تجدید چاپی بود. ۱۷۲ عنوان از این تعداد تألیفی و  ۸۳ عنوان در قالب ترجمه منتشر شد.
 
تیر
 
تیرماه سال ۹۵، ۲۸۵ کتاب به چاپ رسید که از این تعداد ۱۷۳ عنوان برای نخستین‌بار منتشر می‌شد و ۱۱۲ عنوان چاپ مجدد آثار در زمینه هنر بود. بازار کتاب در این ماه شاهد انتشار ۲۱۱ عنوان در قالب تألیف و ۷۴ عنوان در زمینه ترجمه بود.
 
مرداد
 
بازار کتاب هنر در مردادماه سال ۹۵، شاهد انتشار ۳۳۱ عنوان بود که از این میان  ۲۲۷ مورد  برای نخستین‌بار منتشر می‌شد و ۱۰۴ عنوان به چاپ مجدد می‌رسید. در پنجمین ماه سال، ۲۳۵ عنوان در قالب آثار تألیفی به چاپ رسید و ۹۶ عنوان اثر ترجمه‌ شده، روانه بازار کتاب شد.
 
شهریور
 
در ششمین ماه سال ۹۵، ۲۹۷ عنوان کتاب هنری منتشر شد که ۱۷۷ عنوان از آن برای نخستین‌بار به چاپ می‌رسید و ۱۲۰ عنوان چاپ مجدد بود. بازار نشر در شهریور، شاهد چاپ ۱۹۲ اثر در عرصه تألیف و ۱۰۵ عنوان در قالب ترجمه کتاب‌های هنری بود.
 

آمار ماهیانه انتشار کتاب‌های حوزه هنر که سال ۹۵ برای نخستین‌بار منتشر شده‌اند

مهر
 
۲۲۸ عنوان کتاب هنر در مهر ۹۵ منتشر شد که ۱۵۴ عنوان، برای بار نخست منتشر می‌شد و ۷۴ عنوان کتاب به چاپ مجدد می‌رسید. ۱۸۲ عنوان از کتاب‌های هنری که در مهر ۹۵ به بازار آمد، آثار تألیفی و ۴۶ عنوان کتاب‌های ترجمه‌شده، بود.
 
آبان
 
در آبان ماه ۹۵، ۳۶۷ عنوان با موضوع هنر به چاپ رسید که ۲۳۷ عنوان آن چاپ نخست را تجربه می‌کرد و ۱۳۰ کتاب مجدداً به چاپ می‌رسید. تعداد کتاب‌های تألیفی در دهمین ماه سال ۹۵، ۲۶۳ عنوان بود. در این دوره زمانی  ۱۰۴ عنوان ترجمه‌شده نیز به بازار کتاب‌های هنر رسید.
 
آذر
 
از مجموع ۲۷۸ کتابی که آذرماه ۹۵ به چاپ رسید، ۱۷۳ عنوان، نخستین چاپش را تجربه کرد و ۱۰۵ عنوان به تجدید چاپ رسید. در این ماه، ۱۷۵ عنوان تألیفی و ۱۰۳ عنوان ترجمه در زمینه هنر روانه بازار کتاب شد.
 
دی
 
بازار کتاب‌های هنر در دی‌ماه ۹۵، انتشار ۳۹۵ عنوان را شاهد بود که از این تعداد ۲۲۳ عنوان برای بار اول منتشر شد و ۱۷۲ عنوان به چاپ مجدد رسید. از مجموع کتاب‌های منتشر شده در دهمین ماه سال، ۲۹۴  عنوان در بخش تألیف و ۱۰۱ عنوان در بخش ترجمه به بازار کتاب‌های هنری عرضه شد.
 
بهمن
 
از مجموع ۵۹۷ عنوان هنری که در بهمن ۹۵ به چاپ رسید، ۴۳۸ عنوان برای نخستین‌بار منتشر شد و ۱۵۹ عنوان به چاپ مجدد رسید. در این دوره زمانی ۴۶۹ عنوان در بخش تألیف و ۱۲۸ عنوان در بخش ترجمه به بازار کتاب‌های هنری روانه شد.
 
اسفند
 
اسفندماه ۹۵نیز، ۱۴۷ عنوان کتاب به چاپ رسیده که ۱۰۲ عنوان چاپ اولی و ۴۵ عنوان تجدید چاپ بوده است. در ماه پایانی سال، ۱۰۵ عنوان در بخش تألیف و ۴۲ عنوان در بخش ترجمه، به بازار کتاب هنر روانه شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 245967