وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مطرح کرد:

نمایشگاه قرآن را باشکوه برگزار می‌کنیم

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۵۳
 
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در آیین ویژه بیست و چهارمین سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگ و هنری مساجد کشور در جمع خبرنگاران گفت: برای برگزاری هرچه بهتر نمایشگاه بین‌المللی قرآن در ماه مبارک رمضان که یکی از رخدادهای بزرگ قرآنی است، همه حوزه‌ها و امکانات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعال هستند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) سیدرضا صالحی امیری، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی  در حاشیه آیین ویژه بیست و چهارمین سالروز تاسیس کانون‌های فرهنگ و هنری مساجد کشور در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: آنچه ما در سیاست رسمی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی درنظر داریم این است که حوزه‌های قرآن و امور مساجد، جزو حوزه‌هایی هستند که باید به سرعت تقویت شوند. افزایش کیفیت فرهنگ قرآنی و تقویت امور مساجد در کشور، کاهش آسیب‌های اجتماعی را درپی خواهد داشت و رابطه وثیقی در این زمینه وجود دارد. آنچه ما در زمینه قرآن و امور مساجد هزینه می‌کنیم، در حقیقت نوعی سرمایه‌گذاری در زمینه رفع آسیب‌های اجتماعی است.
 
وی افزود: جامعه ایران، جامعه‌ای دین‌مدار و جامعه‌ای است که به مبانی دینی، قرآنی و اهل بیت علاقه‌ای عمیق دارد. باید میزان دسترسی نسل جوان را به منابع قرآنی و امکانات مساجد بیشتر کنیم.
 
صالحی امیری ادامه داد: در جلسه‌ای که مسئولان قرآنی در کشور برگزار شد، بر استفاده از ظرفیت‌های فضای مجازی برای توسعه فرهنگ قرآنی تاکید شد. دراین نشست پیشنهاد شد که سایت‌ها و خبرگزاری‌ها، صبح خود را با یک آیه قرآن آغاز کنند. همچنین در زمینه امور مساجد نیز باید بتوانیم مسجد را از تک‌بعدی بودن رها کرده و مسجد را به‌عنوان یک کانون فرهنگی و اجتماعی تعریف کنیم که اقدامات خوبی در این زمینه در حال انجام است.
 
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین گفت: امروز بیش از یک‌هزار کانون در تهران و بیش از 23 هزار کانون فرهنگی و هنری در مساجد سراسر کشور فعالیت می‌کنند. جلسات مشترکی را بین حوزه قرآن، امور مساجد، اوقاف و سایر دستگاه‌های ذی‌ربط برگزار خواهیم کرد. برای برگزاری نمایشگاه بین‌المللی قرآن در ماه مبارک رمضان که یکی از رخدادهای بزرگ قرآنی، همه حوزه‌ها و امکانات وزارت ارشاد فعال هستند.
 
وی درباره وضعیت بیمه فعالان قرآنی نیز بیان کرد: نکته مهم درباره بیمه فعالان قرآنی این است که در مجموع در چند سال گذشته 18 هزار و 700 نفر بیمه‌شده داشتیم و امسال 12 هزار نفر جدید به فهرست بیمه‌شده‌ها افزوده شدند که از این تعداد دو هزار نفر فعالان قرآنی هستند و بنا داریم در سال جدید نیز تعداد دیگری از فعالان قرآنی کشور را بیمه کنیم تا در پایان سال 96 تقریبا تمام کسانی که در نوبت بیمه هستند اعم از هنرمندان، نویسندگان، روزنامه‌نگاران و خادمان فعال قرآنی را بیمه کنیم.
 
صالحی امیری افزود: درباره مساله حج نیز باید گفت که یک دور مذاکرات موفق با حضور هیات پنج‌نفره ایران و وزیر حج عربستان در این کشور انجام گرفت که در بخشی از مسائل توافق حاصل شد و برخی مسائل باقیمانده نیز در دور دوم مذاکرات دنبال خواهد شد. اگر عربستان شروط ما را بپذیرد، سیاست قطعی و رسمی دولت و جمهوری اسلامی ایران، ایجاد زمینه‌های اعزام حجاج خواهد بود. نتیجه مذاکرات هرچه که باشد به اطلاع ملت ایران خواهد رسید. 
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 245968