تازه‌های «موسسه 27 بعثت» رونمایی شد

سردار کاظمینی: جریان نقد آثار دفاع مقدس را تقویت کنیم

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۶ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۷:۰۲
 
 
سردار محسن کاظمینی، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران با اشاره به فعالیت‌های «موسسه 27 بعثت» با تاکید بر اهمیت نقد کتاب دفاع مقدس گفت: جریان نقد کتاب‌های دفاع مقدس با برپایی نشست‌ در مرکز تبادل کتاب تقویت می‌شود.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) آیین رونمایی از چهار عنوان کتاب «موسسه ۲۷ بعثت» دوشنبه (16 اسفند‌ماه) با حضور سردار محسن کاظمینی، فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران، سردار گلعلی‌ بابایی، نویسنده حوزه دفاع مقدس، ‌سردار محمدباقر ذوالقدر، سردار محمد ریبندی و سمیرا خطیب‌زاده،‌ نویسنده و برادر شهید هاشم کلهر در مرکز تبادل کتاب برگزار شد.
 
کاظمینی گفت: در سال جاری 16 عنوان کتاب از سوی موسسه 27 بعثت منتشر شده و 20 نویسنده در حال نگارش کتاب‌های جدید هستند؛ علاوه بر این پژوهش‌ برای تولید چهار رُمان جدید آغاز شده است. هزار دقیقه مستند در سال 95 از سوی موسسه تولید که 600 دقیقه آن از صدا و سیما پخش شده و 400 دقیقه مابقی نیز تا پایان سال پخش خواهد شد.
 
وی ادامه داد: 10 اردیبهشت‌ماه سال آینده نمایش شهید محسن وزوایی به روی صحنه خواهد رفت. همچنین مجموعه تلویزیونی از زندگی این شهید در حال تولید است. موسسه 27 بعثت با برپایی 15 نمایشگاه کتاب اهداف توسعه فرهنگی را دنبال می‌کند. فرهنگ مقابله با استکبار، ترویج فداکاری و ایثار‌گری باید از طریق ابزار هنر مانند کتاب، سینما و تئاتر به نسل آینده منتقل شود.
 
کاظمینی افزود: به نظر می‌رسد در عرصه نشر ارزش‌های دفاع‌مقدس کم‌کاری صورت گرفته است نباید لحظات ابتدایی بعد از جنگ را از دست می‌دادیم هرچند که هزاران ساعت تاریخ شفاهی از جانبازان، همرزمان و خانواده‌های شهدا در اختیار است. ظرفیت بالایی از تولید کتاب براساس خاطرات وجود دارد.
 
این فعال عرصه فرهنگ با اشاره به اهمیت نقد کتاب‌های دفاع‌مقدس اظهار کرد: موضوع نقد آثار حوزه دفاع‌مقدس باید جدی گرفته شود؛ «موسسه 27 بعثت» در سال 96 جریان نقد این کتاب‌ها را با برگزاری نشست‌ بیش از پیش دنبال خواهد کرد.
 
گلعلی بابایی با اشاره به ادامه جایگاه راهپیمایی اربعین حسینی گفت: راهپیمایی اربعین حسینی ادامه دفاع مقدس است. کتاب «مهتاب خین» نتیجه 90 ساعت گفت‌وگو با شهید همدانی است؛ علاوه بر تولید اثر در حوزه دفاع‌مقدس مقوله توزیع باید بیش از پیش جدی گرفته شود.
 
این نویسنده با بیان نظر مقام معظم رهبری درباره کتاب «گردان نهم» اظهار کرد: مقام معظم رهبری در دیدار با اعضای حوزه هنری نسبت به ترجمه آثار حوزه دفاع مقدس تاکید داشتند. ایشان تربیت سربازان صفر به استراتژیک‌های بزرگ جنگ را معجزه خواندند که باید برای آشنایی دیگر کشورها به زبان‌های دیگر ترجمه شوند.
 
خطیب‌زاده با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره مناقب حضرت فاطمه زهرا (س) ادامه داد: از طریق «موسسه 27 بعثت» با شهید هاشم کلهر آشنا شدم و با مطالعه مجموعه مصاحبه‌ها درباره وی اشتیاقم برای تالیف کتاب درباره این شهید افزایش پیدا کرد. کتاب «سرسپرده» شامل چهار روایت از شهید کلهر است. زندگینامه‌ شهید کلهر تا پیش از آغاز مبارزات انقلابی وی در دفتر نخست ارایه شده، دفتر دوم نیز شرح مبارزات وی با رژیم ستم‌شاهی است. ماجرای حضور شهید کلهر در جنگ نیز در دفتر سوم گردآوری و دفتر چهارم نیز شرح شهادت و مراسم تدفین هاشم کلهر است. صحت «سرسپرده» با همکاری برادر شهید صورت گرفته است.
 
جواد کلاته عربی در سخنان کوتاهی گفت: سفر اربعین از دو بُعد معنوی و اجتماعی قابل بررسی  و این سفر جزئی از جبهه مقاومت است. بعد از جنگ، راهپیمایی اربعین موجب هم‌افزایی و اتحاد بین مسلمانان و حتی ادیان مختلف در نقاط مختلف دنیا شده است.  ‌
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246037