آیین «ستارگان اقبال» برگزار شد

سرهنگی: مصاحبه «شاه کلید» نشر دفاع مقدس است

 
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۳۱
 
 
مرتضی سرهنگی، مدیر دفتر ادبیات پایداری حوزه هنری، در آیین «ستارگان اقبال» ویژه پاسداشت حمید حسام و بهناز ضرابی‌زاده از نویسندگان حوزه دفاع مقدس ضمن اشاره به تاثیر مصاحبه در نشر ادبیات دفاع مقدس گفت: ادبیات دفاع مقدس هویت ما و مصاحبه شاه ‌کلید نشر آن است.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) به نقل از پایگاه خبری حوزه هنری، مراسم «ستارگان اقبال» با محوریت پاسداشت بهناز ضرابی‌زاده نویسنده كتاب‌های «دختر شینا» و «گلستان یازدهم» و حمید حسام نویسنده  «وقتی مهتاب گم شد» و «آب هرگز نمی‌میرد» عصر امروز 16 اسفندماه با حضور محسن مومنی شریف رئیس حوزه هنری، مرتضی سرهنگی، علیرضا قزوه، نویسندگان این آثار و جمعی از فعالان فرهنگی و اهالی قلم شامگاه دوشنبه‌ (16اسفند‌ماه) در حوزه هنری برگزار شد.

سرهنگی با اشاره به تاثیر خاطرات زنان از دفاع مقدس گفت: ادبیات جنگ از مردم سرچشمه می‌گیرد و با توده مردم ارتباط دارد این ادبیات هویت ماست. در كتاب‌های ضرابی‌زاده و حسام، مصاحبه استادانه انجام شده است و كمک كرده تا تصویر دیگری از جنگ را ببینیم. مصاحبه در كار ما شاه‌كلید است. با خاطرات زنان از جنگ رخ این ادبیات در حال تغییر است و صدای جنگ بلندتر شنیده می‌شود.

وی اظهار کرد: حدود 25 سال قبل پیرمردی روستایی به دفتر ما آمد و بقچه‌ای به همراه داشت و گفت این بقچه‌ دست‌نوشته‌های پسرم است. بعد متوجه شدیم كه یادداشت‌ها درباره انقلاب و دفاع مقدس است که در قالب كتاب چاپ شدند. این پیرمرد هر از چندگاهی، پیگیر كتاب پسر شهیدش می‌شد. به او می‌گفتیم كه شما برو، ما هر وقت كتاب چاپ شد، آن‌را به دست شما می‌رسانیم. كتاب كه چاپ شد با آقای بهبودی یک روز به «زیرآب» قائمشهر رفتیم تا آن را به دست این پیرمرد برسانیم. وقتی رفتیم متوجه شدیم كه خانواده بر سر زمین، كار می‌كند. به محل كار خانواده رفتیم و وقتی كتاب را به پیرمرد نشان دادیم، انگار او پسر شهیدش را دیده بود.

سرهنگی افزود: در مسیر بازگشت از این سفر چند سوال در ذهن ما بود؛ آیا این پیرمرد می‌داند كه خاطرات جنگ بخشی از ادبیات عامیانه ما را شكل می‌دهد؟ آیا او می‌داند كه نوشتن بعد از جنگ سنت همه‌جای دنیاست؟ خاطره‌گو جهان پیرامونش را با ما قسمت می‌كند. آیا او می‌دانست كه این خاطرات علیه فراموشی تاریخی است؟ چه او می‌دانست و چه نمی‌دانست، این كار پیرمرد مختصر تردیدهای ما را برطرف كرد.

كسانی كه از جنگ می‌گویند، از یادآوران ایام‌الله هستند

مومنی شریف گفت: «ستارگان اقبال» عنوانی بود كه رهبر معظم انقلاب درباره این دو نویسنده یاد كردند. دفاع مقدس بی‌شك از ایام الله است. ملت ما بارها حوادث آن روزگار عظمت و جلال الهی را بارها دیدند. اگر دفاع مقدس نبود آرمان‌ها و اهداف انقلاب فراموش می‌شد. معمولاً بعد از هر انقلابی جنگ ایجاد می‌شود تا اهداف آن انقلاب فراموش شود، اما با رهبری امام(ره) این جنگ باعث تقویت انقلاب شد. تحولی كه در انسان‌ها ایجاد شد، به تعبیر امام(ره) فتح الفتوح انقلاب بود.

وی ادامه داد: بعد از جنگ امكان دارد آن روزها فراموش شود و آن انسان طراز انقلاب از خاطر برود؛ لذا ما نیازمند ادبیاتی هستیم كه توانایی معرفی این انسان‌ها را داشته باشد. ادبیات بعد از انقلاب در حوزه نثر این توانایی را نداشت. اگر این ادبیات كه رهبر انقلاب فرموده‌اند كشور را از ادبیات وارداتی غنی كرد، خلق نمی‌شد و شكل نمی‌گرفت، امكان داشت این ارزش‌ها فراموش شود. خدا توفیق داد تا از میان مردان جبهه این ادبیات شكل بگیرد. ادبیاتی كه به شهدا می‌پردازد و مردم از آن استقبال می‌كنند. این از دستاوردهای بزرگ ادبیات بعد از انقلاب است.

رئیس حوزه هنری با بیان اینكه كسانی كه از جنگ می‌گویند، از یادآوران ایام الله هستند، افزود: ما امروز در نبرد فرهنگی با دشمن به بازگویی آن روزهای شگفت نیازمندیم. این ادبیات شریف است و امیدواریم دیگر حوزه‌های ادبی و هنری نیز از این ادبیات تاثیر بگیرند. رهبر معظم انقلاب با مطالعه كتاب‌ «وقتی مهتاب گم شد»، برای دیدار علی خوش‌لفظ مشتاق بودند.

همچنین بعد از مطالعه «گلستان یازدهم» چندین‌بار در این مدت از شهید چیت‌سازیان یاد كردند كه آخرین‌بار من شنیده‌ام كه رهبر انقلاب در جلسه خصوصی نیز از این بزرگواران یاد كردند. وقتی كتاب «آب هرگز نمی‌میرد» را مطالعه كردند، فرمودند كه اگر می‌توانستند برای دیدن آقای سلگی به همدان می‌رفتند. شوق رهبر انقلاب برای دیدار با این رزمندگان برای همه مسئولان درس است.

کتابی که ژرف‌ساخت‌های فكری گمشده را نشان می‌دهد
حمید حسام، نویسنده كتاب‌های «آب هرگز نمی‌میرد» و «وقتی مهتاب گم شد»، ادامه داد: شاید ما فكر نمی‌كردیم كه بعد از سال‌ها رزقمان از ناحیه «لا یحتسب» از جانب حضرت آقا باشد. نهاد خلقت بر این است كه اگر نیت مثبتی همراه با وقت‌شناسی و در نظر گرفتن رموز یک كار باشد خداوند حساب می‌كند.

وی گفت: من هر لحظه در این برنامه شهید همدانی را می‌بینم. سردار شهید در مراسم رونمایی از كتاب «وقتی مهتاب گم شد» گفت: مهتاب گم نشده، مهتاب پیدا شده است.» با خودم گفتم كه منظور من از عنوان این كتاب علی محمدی از رزمندگان اسلام بود، سردار با این حرفش همه این‌ها را از بین برد. اما بعدها فهمیدم كه منظور استعاره‌ای از همه شهیدان است.

وی با اشاره به دیدار خانواده راویان این كتاب‌ها با رهبر انقلاب اظهار کرد: انتخاب خانواده شهدا در كنار دو شهید زنده برای این دیدار، یعنی حواستان به این شهیدان زنده باشد. من تلاش كردم در این كتاب‌ها، ژرف‌ساخت‌های فكری را كه گمشده ماست، نشان دهم.

با مجاهدت‌های بانوان پازل دفاع مقدس كامل می‌شود
بهناز ضرابی‌زاده نیز در ادامه این مراسم با بیان اینكه من خودم را لایق این تجلیل نمی‌دانم، گفت: این مراسم تجلیلی از نویسندگان حوزه پایداری است. امروز پاسداشت از ارزش‌های دفاع مقدس است. اگر به مجاهدت‌ها و زحمات بانوان مبارزی كه در كوران انقلاب و جنگ تلاش كردند و حماسه ساختند، نپردازیم، پازل دفاع مقدس كامل نیست.

وی با اشاره به بیانات امام(ره) در رابطه با حضور زنان در انقلاب و اهمیت این حضور از لسان ایشان افزود: فتح الباب پرداختن به زنان مبارز این بیانات است. با مطالعه این بیانات متوجه می‌شویم كه با پرداختن به نقش همسران و مادران شهدا تاریخ انقلاب كامل می‌شود. برای انقلابی ماندن باید نسبت به ارزش‌ها شناخت داشته باشیم. جهان، متلاطم است و لازم است كه در این رابطه بیدار باشیم. خدا را شاكرم كه روزی من را از این زندگی كوتاه در این راه قرار داده است. در همین مرور خاطرات كشف و شهودهای زیبایی را به من نشان می‌دهد. سعی می‌كنم قدردان این بركت باشم. همه ما مدیون این خانواده‌ها هستیم.

امیدواریم بتوانیم اثری ماندگار خلق كنیم
سردار شیرازی از دفتر مقام معظم رهبری دیگر سخنران این مراسم بود. وی با بیان اینكه خدا را شاكریم كه در این مجلس حاضر شده‌ایم، گفت: چه زیبا خانم ضرابی‌زاده گفت كه این مجلس، مجلس تجلیل از ما نیست، بلكه مجلس تجلیل و پاسداشت ارزش‌هاست. خدا را شاكریم كه در دوره‌ای زندگی كنیم و شاهد رشد دین اسلام باشیم و كسانی را درك كنیم كه از همه چیز خود در این راه گذشتند و جان‌فشانی كردند و چه قبل و چه بعد از انقلاب صحنه‌های زیادی را با افتخار آفریدند كه یكی از آن‌ها دفاع مقدس بود.
 
وی با اشاره به دیدار اخیر فعالان و دست اندركاران راهیان نور با مقام معظم رهبری افزود: امروز دست‌اندركاران راهیان نور با ایشان دیدار داشتند. رهبر معظم انقلاب فرموده‌اند كه دفاع مقدس گنجینه تمام نشدنی است و خیلی جای كار دارد. در محافل خصوصی نیز رهبر انقلاب بر بزرگداشت صحنه‌های فداكاری در طول انقلاب و مخصوصا دفاع مقدس تاكید می‌فرمایند. ایشان فرموده‌اند كه راجع به دفاع مقدس باید 50 هزار گروه كاری از جنگ تا الان فعال می‌شدند. بعد پرسیدند كه تا الان چند گروه فعال شدند؟ در برابر انتظاری كه ایشان دارند و واقعیت ما چه كار كرده‌ایم؟

سردار شیرازی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری درباره پشتیبانی مردم از رزمندگان گفت: اینكه این عزیزان چه كردند تا از سیم خاردار نفس رها شدند و خدایی شدند، قابل فیلم كردن نیست. كسانی می‌توانند این را درك كنند كه قدمی برداشته باشند. امیدواریم بتوانیم اثری ماندگار خلق كنیم. سمت و سوی جهان رو به سقوط است اما یك طرف به بركت خون شهدا نورانیتی ایجاد شده است. فرهنگ غلط این است كه می‌گوید كاری كنید كه مشهور شوید، برخلاف دین. هر هنرمندی باید از توانایی‌اش استفاده كند، ولی در دنیا فرهنگ غرب چیز دیگری به ما دیكته می‌كند. در چنین شرایطی مسئولیت كسانی كه در اینجا توانایی دارند بیشتر می‌شود. رهبر انقلاب مانند شمع دارند می‌سوزند تا این واقعیت را به جهان نشان دهند. امیدواریم خدا به ما توفیق دهد تا در این راه بینشی كسب كنیم.
 
در پایان این مراسم از بهناز ضرابی‌زاده و حمید حسام از نویسندگان دفاع مقدس، خانواده شهید چیت‌سازیان، سلگی راوی كتاب «آب هرگز نمی‌میرد» و جانباز علی خوش‌لفظ راوی كتاب «وقتی مهتاب گم شد» تجلیل شد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246057