اسماعیلی: از پهلوی‌ها انوشیروان دادگر نسازید

 
تاریخ انتشار : يکشنبه ۲۲ اسفند ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۱۵
 
 
نشست هم‌اندیشی «مقابله با تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی» با میزبانی مجمع ناشران انقلاب اسلامی برگزار شد. در این همایش محمدمهدی اسماعیلی درباره تالیف تاریخ معاصر گفت: امام خمینی(ره) فرمودند: بروید از این پدر و پسر (رضاخان و محمدرضا) بنویسید که فردا از آن‌ها یک انوشیروان عادل نسازند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، مجمع ناشران انقلاب اسلامی نشست هم‌اندیشی «مقابله با تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی» را در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، به دلیل ضرورت پرداختن به موضوع مقابله با جریان تطهیر پهلوی با حضور استادان، ناشران و نویسندگان انقلابی در سالن اندیشه حوزه هنری برگزار کرد.

از پهلوی‌ها یک انوشیروان عادل نسازید

دکتر محمدمهدی اسماعیلی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران توضیحاتی درباره راهکارهای ارائه‌شده در کارگروه خود داد. وی سخنانش را با نقل قولی از امام خمینی(ره) که فرموده بودند: بروید از این پدر و پسر (رضاخان و محمدرضا) بنویسید که فردا از آن‌ها یک انوشیروان عادل نسازند، آغاز کرد و گفت: بعضی از خناس‌ها به این حرکت‌ها دست زده‌اند. از این رو هیات علمی‌ در  مجمع ناشران انقلاب اسلامی تشکیل و یک سری محورهای کلی در این جلسات مطرح شد.

وی محورهای مطرح‌شده در کارگروه را در پنج محور اصلیِ «عدم توقف کار در حوزه نشر و لزوم تولیدات تصویری و نمایشی در این حوزه»، «نیاز به شبکه ارتباطی خوب بین ناشران و نویسندگان انقلابی»، «تدوین نقشه راه برای طرح بلندمدت به‌منظور افزایش بازدهی و جلوگیری از موازی‌کاری»، «در دستور کار قراردادن ترجمه؛ هم ترجمه به فارسی، هم ترجمه از فارسی» و «اولویت‌بندی کارها بر اساس اولویت‌بندی دشمن» برشمرد.

رهبر مروج و پشتیبان کتاب و کتابخوانی است

حجت‌الاسلام محمدحسن رحیمیان، رئیس هیات‌امنای مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: به میزانی که اولیاء خدا را دوست داریم، باید از دشمنان خدا بیزار باشیم. مگر می‌شود دوستدار امام(ره) بود و از آمریکا بیزار نبود؟ ما افتخار زندگی کردن در کشوری را داریم که رهبر آن کتاب‌خوان‌ترین رهبر دنیاست. رهبری که اهل مطالعه، مروج و پشتیبان کتاب و کتاب‌خوانی است و ما باید قدردان این نعمت باشیم.

وی افزود: در موقعیتی هستیم که در جنگ همه‌جانبه به سر می‌بریم که یکی از عرصه‌های آن حوزه فرهنگ است و یکی از اهداف دشمن در این حوزه تحریف تاریخ است. البته تحریف تاریخ از صدر اسلام وجود داشته است و در زمان ما هم این مساله مبتلابه است؛ حالا چه تحریف تاریخ پهلوی؛ چه تاریخ بعد از انقلاب و رحلت امام(ره). حضرت آقا هم بر مقابله با تحریف تاریخ بعد از رحلت امام(ره) تأکید کرده‌اند.

در پایان رئیس هیات امنای مجمع ناشران انقلاب اسلامی گفت: امروز ما با ۳۸ سال تأخیر اقدام به مقابله با این مساله کرده‌ایم و دشمن نیز از این غفلت برای محو کردن آثار ضعف، خیانت‌ها و جنایت‌های پهلوی به خوبی استفاده کرده است. به هر حال این مساله‌ای است که ما وظیفه مهمی در قبالش داریم و باید در چنین مقطع مهمی وظیفه خود را که دفاع از انقلاب و نشان دادن چهره پلید رژیم پهلوی است به خوبی بشناسیم و در زمان خود و بدون تاخیر بدان عمل کنیم، چرا که در غیر این صورت اثرگذاری لازم را نخواهد داشت.

قبل از این همایش کارگروه‌هایی با حضور نویسندگان، ناشران و صاحب‌نظران حوزه فرهنگ برگزار شد که به بررسی راهکارهایی برای جلوگیری از تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی در حوزه نشر و ادبیات پرداختند.

توجه به ذائقه مخاطبان در معرفی کتاب

حجت‌الاسلام ساداتی‌نژاد هم مهم‌ترین نکات مطرح‌شده در کارگروه خود را در چند نکته توضیح داد و گفت: ماهیت و چیستی انقلاب اسلامی درست مطرح نشده و باید به آن پرداخته شود، بازآفرینی تاریخ بحث مهمی است که اگر ما به آن توجه نکنیم، توسط دیگران مصادره خواهد شد، معرفی کتاب‌های خوب باید رصد شود و معرفی آن‌ها در دستور کار قرار بگیرد، به قالب‌های جدید و ذائقه مخاطبان توجه شود، به کارآمدی نظام و ناکارآمدی رژیم پهلوی تأکید شود، به جای پرداختن به موضوعات کلی به موضوعات جزئی پرداخته شود، به افراد نخبه و صاحب‌نظر برای تولید محتوای خوب فراخوان داده شود.

اصل تطهیر پهلوی از سوی دشمنان

در پایان مراسم، دکتر شفیعی‌فر، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، با نقل قولی از مقام معظم رهبری که این انقلاب از کم‌کارترین انقلاب‌ها درباره خود است، به کم‌کاری ناشران و نویسندگان و صاحب‌نظران در این زمینه اشاره کرد و گفت: برآنیم تا در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی کمپینی از دغدغه‌مندان فرهنگی تشکیل بشود و از طریق کتاب و ادبیات با تحریف تاریخ معاصر و تطهیر پهلوی مقابله کنیم. اصل تطهیر پهلوی از سوی دشمنان وجود دارد و طرح ما باید متناسب با این هجمه باشد.

وی افزود: زبان و قلم ما باید زبان فاخر، علمی و دقیق باشد و این نباشد که فقط از فحش و ناسزا استفاده کنیم. باید رده‌های سنی مختلف را در نظر بگیریم. تولید آثار خوب یک‌سوم راه است و کار اصلی بعد از تولید محتوای خوب، توزیع و ارائه مناسب آن است.

فراهم آوردن مقدمه‌ای برای تالیف آثار در تاریخ معاصر

میثم نیلی، مدیرعامل مجمع ناشران انقلاب اسلامی، توضیحاتی درباره نشست‌ها و کارگروه‌های برگزار شده، ارائه کرد و گفت: این جمع مومنانه ناشران و نویسندگان با انگیزه‌ای که دارند، اگر در سال‌ها بعد موفق بشوند که هر کدام یک یا دو کتاب برای نسل نوجوان و جوان کشور که درکی از انقلاب ندارند و جنگ را ندیده‌اند، منتشر کنند، حتما موجب رضایت الهی و ناراحتی دستگاه طاغوت است.

 وی در پایان از حمایت هیات مدیره مجمع ناشران انقلاب اسلامی و نهاد کتابخانه‌های عمومی کشور از ناشران و نویسندگانی که در این حوزه آثاری منتشر کنند، خبر داد و اظهار کرد: امیدوارم این نشست آغازی برای قیام‌های فردی و جمعی و دامن‌زدن به تولیدات خواندنی این حوزه و مقابله با طاغوت باشد. در این راستا و به منظور کمک به این کار، حمایت‌های مادی نیز برای ناشران و نویسندگانی در نظر گرفته شده که آثارشان از استانداردهای لازم برای مخاطب عام برخوردار باشد. البته ناشران و نویسندگانی که دغدغه انقلابی دارند، طبیعتا به انگیزه مادی نیازی نخواهند داشت، اما این انجام وظیفه‌ای است که باید توسط دستگاه‌های فرهنگی و حمایتی انجام شود.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 246235