نشست «هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس» برگزار شد

صالحی: نویسندگان دفاع مقدس به ذائقه نسلی توجه کنند

 
تاریخ انتشار : شنبه ۱۶ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۹:۴۸
 
 
سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشست تخصصی «معرفی هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس» با اشاره به لزوم توجه به تغییرات فناورانه در عرصه نشر دفاع مقدس گفت: دفاع مقدس در تاریخ ایران زمین بی‌شباهت است و نویسندگان حوزه دفاع مقدس باید به ذائقه نسلی توجه کنند.
 
به گزارش خبرگزاری کتاب ایران‌(ایبنا) نشست «هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس» عصر امروز شنبه(16 اردیبهشت‌ماه) با حضور سید عباس صالحی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سی‌امین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران در سرای اهل قلم برگزار شد.  
 
صالحی گفت: هشت سال دفاع مقدس لیالی قدر جامعه ایران است. لحظه به لحظه این هشت سال در زمان عادی قابل تفسیر نیست بلکه در فرا زمان تفسیر می‌شود؛ فارغ از تعلقات ایدئولوژیک و به‌عنوان علاقه‌مند به تاریخ، معتقدم دوران دفاع مقدس در تاریخ ایران زمین بی‌شباهت است.
 
وی با اشاره به تفاوت مقاومت ملت ایران در هشت سال دفاع مقدس با سایر جنگ‌های تاریخ ایران افزود: در چهار‌‌راه‌های تاریخی، دوران‌های مختلف مقاومت ملی قبل و بعد از اسلام، در مقابل اسکندر و مغول‌ها وجود دارد؛ اما هشت سال دفاع مقدس، رنگ و طعم متفاوتی از لحاظ مناطق جغرافیایی ایران یا جنسیت دارد؛ بنابراین این دوران گنجی است که هر آنچه از آن برداشت شود پایان‌ناپذیر است.
 
معاون فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: تحولات جشنواره انتخاب کتاب سال دفاع مقدس در 17 سال ستودنی است. سبک «دفاع مقدس» در عرصه فرهنگ مکتوب اکنون مطرح است که شامل شاخه‌های متنوعی اعم از ادبی، رمان، مینی‌مال، نمایشنامه، اسناد و خاطرات است.
 
صالحی با تاکید بر لزوم توجه به تغییرات فناورانه در عرصه نشر دفاع مقدس اظهار کرد: نویسندگان عرصه دفاع مقدس نباید به تغییرات فناورانه صنعت نشر بی‌توجه باشند؛ علاوه براین نویسندگان این حوزه باید به تغییرات نسلی اهتمام داشته باشند.
 
وی با اشاره به لزوم توجه به تغییرات نسلی در نشر دفاع مقدس ادامه داد: نشر دفاع مقدس را نباید به بهانه تغیرات نسلی با مفاهیم مبتذل مخلوط کرد؛ اما باید به ذائقه نسلی توجه کرد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 247763