در نمایشگاه کتاب انجام شد

رونمایی از کتاب «راهنمای معماری ایران»

 
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۴۹
 
 
وایر وینستر، معمار آلمانی در رونمایی از کتاب «راهنمای معماری ایران» در نمایشگاه بین‌ا‌لمللی کتاب تهران گفت: فرهنگسرای نیاوران از تاثیرگذارترین آثار معماری مدرن ایران است.
 
 به گزارش  خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا) در  سالن بین‌الملل به معرفی کتاب «راهنمای معماری ایران» که سال گذشته به زبان آلمانی و انگلیسی چاپ شده است توسط نویسنده‌ی کتاب وایر وینستر اختصاص یافت.
 
نویسنده‌ی کتاب «راهنمای معماری ایران» بیان کرد: با توجه به بررسی معماری‌های شهرهایی نظیر اصفهان و قزوین می‌‌توان نقش حکومت اسلامی را پایه و اساس شکل‌گیری آنها دانست.
 
این معمار آلمانی در توضیح پژوهش خود عنوان کرد: در این کار نه فقط به بررسی بنای معماری و طراح آن، بلکه از نظر جامعه‌شناختی و معماری شهری به شهرهای ایران پرداخته شده است.
 
وایر وینستر بهترین اثر معماری مدرن در ایران را، کار کامران دیبا در فرهنگسرای نیاوران عنوان کرد و گفت: در میان بناهای جدید فرهنگسرای نیاوران و در میان بناهای قدیمی مدرسه‌ی جامع اصفهان تاثیرگذارترین آثار ایرانیان است.
 
وی درباره‌ی اولین آشنایی خود با ایران گفت: در سال 1974 طی برنامه‌ای که برای دانش‌آموزان و دانشجویان آلمانی تدارک دیده شده بود به ایران آمده و سپس برای آغاز نگارش این کتاب و آشنایی بیشتر با فرهنگ ایران، دوره‌ای یک ساله در موسسه‌ی فرهنگی در سوییس گذراندم.
 
وی در تشریح انگیزه‌ی نگارش کتاب گفت: در سال‌های گذشته پروژه‌ای در مورد آثار معماری هند داشتم و به هنگام عبور از این کشور، شیفته‌ی معماری و فرهنگ ایران شدم که منجر به بازگشت دوباره‌ی من به ایران شد.
 
وینستر ادامه داد: در مقدمه‌ی این کتاب که با بررسی معماری ایران از دوران صفویه آغاز می‌‌شود به بحث آب و نقش و اهمیت بالای آن در معماری ایران اشاره شده است.
 
نویسنده‌ی کتاب «راهنمای معماری ایران» افزود: در این کتاب به بررسی تعدادی از بناهای پایتخت اولیه‌ی صفویان در شهر تبریز و پس از آن در شهرهای قزوین و اصفهان پرداخته شده و در شهر اصفهان مسیر توسعه‌ی شهری و مسیر تکوین آن کشف و مورد بررسی قرار گرفته است که در نهایت به هسته‌های اولیه‌ی شهر جدید اصفهان دست یافته‌ایم.
 
سی‌اُمین نمایشگاه بین‌المللی کتاب تهران با شعار «یک کتاب بیشتر بخوانیم» از 13 تا 23 اردیبهشت در مجموعه‌ی نمایشگاهی شهر آفتاب برگزار می‌شود. مجموعه‌ی شهر آفتاب در اتوبان خلیج فارس، روبه روی حرم مطهر امام خمینی (ره) قرار دارد.
Share/Save/Bookmark
کد مطلب: 247892